Europa League: Ολυμπιακός – Οσμανλισπόρ

Αν ο Ολυμπιακός κληρωνόταν το καλοκαίρι, στα πλέι-οφ του Europa League με την τουρκική Οσμανλισπόρ, θα υπήρχαν χαμόγελα στον Πειραιά. Όμως τότε ο Ολυμπιακός τέθηκε αντιμέτωπος με την Αρούκα και την απέκλεισε.

Για τη φάση των 32 του Europa League θα αντιμετωπίσει τελικά ο Ολυμπιακός την Οσμανλισπόρ του Πιέρ Γουεμπό. Ήταν μια άσημη ομάδα που τέθηκε αντίπαλος των πρωταθλητών Ελλάδας, όταν έγινε η κλήρωση, αλλά τώρα τα πράγματα έχουν αλλάξει.

Τα πρώτα δείγματα ντεφορμαρίσματος έδειξε η Οσμανλισπόρ στην έδρα της Γκεντσλερμπιρλιγκί, με το 1-1, όταν και σε καμία περίπτωση, δεν έπεισε αγωνιστικά.

Στη συνέχεια, αποκλείστηκε στην παράταση στο κύπελλο Τουρκίας με 1-0 από την Κασίμπασα. Στο πιο πρόσφατο ματς πριν την αναμέτρηση του Γ. Καραϊσκάκης, έχασε εντός έδρας με 1-0 από την Τραμπζονσπόρ. Σύνολο 210 (+33 λεπτά από το ματς με την Γκεντσλερμπιρλιγκί, άρα 243) λεπτά χωρίς γκολ.

Ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός πήρε μια εύκολη νίκη με 2-0 κόντρα στη Λάρισα, στο ρελαντί, χωρίς να φορτσάρει, χωρίς να κουραστεί, με δύο γρήγορα γκολ. Το ντεσαβαντάζ του Ολυμπιακού είναι ότι θα παίξει χωρίς τον Ιντέγε, αλλά οι Τούρκοι ίσως φοβηθούν επειδή γνωρίζουν καλύτερα τον Καρντόζο και ίσως κρατήσουν την άμυνά τους πίσω.

Η αισιοδοξία για τον αγώνα του Ολυμπιακού πηγάζει από τα εξής: ξεκούραστος Σεμπά, Ανδρούτσος και Μάρτινς με αστείρευτες πηγές ενέργειας για… άπειρο τρέξιμο στη μεσαία γραμμή. Ο Ολυμπιακός δεν θα επιτεθεί κατά κύματα, αλλά θα παίξει ισορροπημένα. Η επιλογή του Ρέτσου, αν τελικά οριστικοποιηθεί, σε ρόλο αντι-Μιλιβόγεβιτς, είναι, κατά την άποψή μας, παρακινδυνευμένη, αλλά η επιλογή Σισοκό στα αριστερά της άμυνας, ίσως φέρει χρήσιμα επιθετικά ανεβάσματα.

Ο άσος του Ολυμπιακού παίζεται χαμηλά, αν και η ChampionsBet.Net τολμάει και τον δίνει στο 1,64. Ωστόσο, μας ελκύει περισσότερο το under 2,5 goals.

20:00 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΟΣΜΑΝΛΙΣΠΟΡ 1 Goalbet Sportsbook @1,64

20:00 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΟΣΜΑΝΛΙΣΠΟΡ UNDER 2,5 GOALS Goalbet Sportsbook @1,73