NHL Χόκεϊ επί πάγου: Καλό μήνα με παγωμένη τριάδα ταμείου

Ο Τζος Μπέιλι συμπληρώνει 500 αγώνες στο NHL την Τρίτη 1 Δεκεμβρίου

Στρεφόμαστε στο αμερικάνικο NHL (χόκεϊ επί πάγου) για να πάμε στο ταμείο, λίγες ώρες μετά την έλευση του φετινού Δεκέμβρη.

Μια τριάδα από NHL είναι ό,τι πρέπει.

Προγνωστικά χόκεϊ επί πάγου:

Η ουραγός της Κεντρικής Περιφέρειας, Κολοράντο Άβαλανς κέρδισε με 5-3 τους Ουίνιπεγκ Τζετς και έφτασε τις 9 νίκες για φέτος (10, αν προσθέσουμε και τη μία σε παράταση αγώνα). Έχει όμως περισσότερες ήττες, 15 τον αριθμό. Έχει σε τρομερή φόρμα τον Γκάμπριελ Λάντεσκογκ, με 11 γκολ αυτόν τον μήνα.

Οι αντίπαλοι Νιου Γιορκ Αϊλάντερς πλασάρονται τέταρτοι στη Metropolitan Division και έχουν υψηλότερες βλέψεις για φέτος. Προέρχονται από εκτός έδρας νίκη με 3-2 επί της Τάμπα Μπέι Λάιτνινγκ, που οφείλεται κάτα βάση στην επιστροφή του αμυντικού Τόμας Χίκι. Ο Άνταμ Πέλεχ όμως θα λείπει. Προμηνύονται αρκετά γκολ. Οι μπουκ δίνουν αουτσάιντερ το over 5,5 goals στον αγώνα.

02:00 (ΤΡΙΤΗ) ΝΙΟΥ ΓΙΟΡΚ ΑΪΛΑΝΤΕΡΣ – ΚΟΛΟΡΑΝΤΟ ΑΒΑΛΑΝΣ OVER 5,5
Αρχική Mybet 2,20

Τα συνεχόμενα ταξίδια των Νιου Γιορκ Ρέιντζερς δεν τους βγήκαν σε καλό και μετρούν τρεις συνεχόμενες ήττες. Μ’ αυτά και μ’ αυτά, απώλεσαν την πρώτη θέση της Metropolitan Division από τους Ουάσινγκτον Κάπιταλς. Επτά ματς χωρίς τέρμα συμπλήρωσε ο πολυδάπανος επιθετικός Κρις Κρέιντερ και οφείλει απαντήσεις.

Οι Καρολάινα Χάρικεϊνς έχουν μόλις 5 καθαρές νίκες ως τώρα φέτος και άλλες 3 στην παράταση. Οι Μπάφαλο Σέιμπρς διέλυσαν κάθε αμυντική τους λειτουργία και επικράτησαν με 4-1 στην αμέσως προηγούμενη αναμέτρηση. Τελικά, το αμυντικό δίδυμο των Βίκτορ Ρασκ και Έρικ Στάαλ δεν είναι και τόσο απροσπέλαστο. Θα επιστρέψει ο βασικός τερματοφύλακας Γουόρντ, παρά την καλή εμφάνιση του Έντι Λακ.

02:00 (ΤΡΙΤΗ) ΝΙΟΥ ΓΙΟΡΚ ΡΕΪΝΤΖΕΡΣ – ΚΑΡΟΛΑΪΝΑ ΧΑΡΙΚΕΪΝΣ 1
Αρχική Mybet 1,85

Μεγάλη νίκη στην παράταση στα πέναλτι (κανονική διάρκεια και παράταση: 2-2) πέτυχαν οι Έντμοντον Όιλερς, κόντρα στους Πίτσμπουργκ Πένγκουινς. Με τη νίκη αυτή, έσπασαν το αρνητικό σερί των τριών διαδοχικών ηττών.

Οι Έντμοντον Όιλερς αντιμετωπίζουν τους Τορόντο Μέιπλ Λιφς. Πρόκειται για δύο ομάδες με πολύ λίγες νίκες τη φετινή σεζόν, που βολοδέρνουν στα χαμηλά στρώματα των Περιφερειών. Για τους Τορόντο Μέιπλ Λιφς θα ντεμπουτάρει ο νέος τερματοφύλακας Γκάρετ Σπαρκς. Αντίστοιχα, οι Όιλερς θα ρίξουν στη μάχη τον νεαρό άπειρο επιθετικό Κόνορ ΜακΝτέιβιντ. Αμφότεροι οι νέοι θα χρειαστούν χρόνο προσαρμογής. Προς το under 5,5 goals γέρνει η αναμέτρηση.

02:30 (ΤΡΙΤΗ) ΤΟΡΟΝΤΟ ΜΕΪΠΛ ΛΙΦΣ – ΕΝΤΜΟΝΤΟΝ ΟΪΛΕΡΣ UNDER 5,5