Προολυμπιακό Τορίνο: Μεξικό – εθνική Ελλάδος μπάσκετ προγνωστικό

Μια αθλητική ομάδα μπάσκετ, με διάθεση και ταλέντο, παρουσίασε ο Φώτης Κατσικάρης στον αγώνα Ελλάδα – Ιράν, στην πρώτη αγωνιστική του πρώτου (και πέμπτου, στο σύνολο) ομίλου του Προολυμπιακού τουρνουά μπάσκετ του Τορίνο.

Η Ελλάδα επικράτησε με 78-53 του αξιόμαχου Ιράν και δικαίωσε τη βασική στοιχηματική μας επιλογή.

Κόντρα στο Μεξικό, τα πράγματα είναι διαφορετικά. Η Ελλάδα είναι μια ομάδα που, με τα αδέρφια Αντετοκούνμπο στην πεντάδα, τρέχει, διαφορετικά η μπάλα ακουμπάει στους Κουφό, Μπουρούση κι απ’ ό,τι έδειξε και η εμπειρία στο ματς με το Ιράν, ακόμη-ακόμη στον Αγραβάνη.

Ο Στράτος Περπέρογλου (φωτογραφία) σημείωσε 12 πόντους, με 2 τρίποντα, αλλά εν πολλοίς δεν πήρε -ούτε καν διεκδίκησε- πρωταγωνιστικό ρόλο. Η Ελλάδα κέρδισε το Ιράν με σβηστές μηχανές.

Κόντρα στο Μεξικό, η περιφερειακή επίθεση αναμένεται να αποδειχθεί καίρια, καθώς η ταχύτητα είναι στα μειονεκτήματα της μεξικανικής ομάδας. Αναμένουμε αρκετά τρίποντα και αξίζει η απόδοση με περισσότερους πόντους συνολικά στον αγώνα σε απόδοση 1,83 στη Novibet για το δεύτερο ημίχρονο του αγώνα.

Μην ξεχνάτε ότι το Μεξικό κέρδισε το Ιράν χθες με σκορ 75-70, παρά το ντεμαράζ που επιχείρησαν οι Ιρανοί στο δεύτερο ημίχρονο (τρίτο & τέταρτο δεκάλεπτο) και θεωρητικά, αν κερδίσει την εθνική Ελλάδος μπάσκετ, εξασφαλίζει την πρώτη θέση! Αλλά και πάλι, θα καταταγεί δεύτερο αφού έχει ήδη μία νίκη και θα παίξει πιθανότατα στα ημιτελικά του Προολυμπιακού Τουρνουά του Τορίνο με την Ιταλία, η οποία κέρδισε την Κροατία με σκορ 67-60 στο ντέρμπι του έκτου ομίλων του προολυμπιακού προγράμματος. Σύμφωνα με τις χθεσινές εξελίξεις, εξάλλου, η εθνική Ελλάδος μπάσκετ έχει ήδη προκριθεί και θα αναμετρηθεί με το νικητή της αναμέτρησης Κροατία – Τυνησία, αν νικήσει το Μεξικό.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν ο πρώτος σκόρερ της ομάδας κόντρα στο Ιράν, με 16 πόντους. Όπως είναι γνωστό, όμως και ο Γιάννης Μπουρούσης παίρνει πολλές προσπάθειες και μπορούμε να τον ποντάρουμε ως πιθανό πρώτο σκόρερ της ομάδας κόντρα στο Μεξικό, σε απόδοση 2,75 στον Stoiximan. Μην ξεχνάτε ότι ο Γιάννης Μπουρούσης εκτελεί και τρίποντα, από την περιφέρεια!

Για την έκπληξη, τέλος, θα προτείνουμε και τον Στράτο Περπέρογλου, ως πρώτο σκόρερ εναλλακτικά (απόδοση: 3,75 στον Stoiximan).

Σε κάθε περίπτωση, μιας και ο αγώνας είναι Μεξικό – Ελλάδα, παίζουμε 2 (διπλό) με πλεονέκτημα 18,5 πόντων, σε απόδοση 1,97 στον Stoiximan και over 143,5 πόντων (συμπεριλαμβανομένης και πιθανής παράτασης!) σε απόδοση 1,87 στον Stoiximan.

19:00 ΜΕΞΙΚΟ – ΕΛΛΑΔΑ 2 (+18,5 π. ΓΗΠΕΔΟΥΧΟΥ) @1,97 Stoiximan

19:00 ΜΕΞΙΚΟ – ΕΛΛΑΔΑ OVER 143,5 ΠΟΝΤΩΝ (ΜΑΖΙ ΜΕ ΠΑΡΑΤΑΣΗ) @1,87 Stoiximan

19:00 ΜΕΞΙΚΟ – ΕΛΛΑΔΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΠΟΝΤΟΙ ΣΤΟ Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ @1,83 Novibet

19:00 ΜΕΞΙΚΟ – ΕΛΛΑΔΑ ΠΡΩΤΟΣ ΣΚΟΡΕΡ ΑΓΩΝΑ: ΓΙΑΝΝΗΣ ΜΠΟΥΡΟΥΣΗΣ @2,75 Stoiximan

19:00 ΜΕΞΙΚΟ – ΕΛΛΑΔΑ ΠΡΩΤΟΣ ΣΚΟΡΕΡ ΑΓΩΝΑ (ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΑ): ΣΤΡΑΤΟΣ ΠΕΡΠΕΡΟΓΛΟΥ @3,75 Stoiximan