Με φόρα η Λίνκολν κρατάει την πρωτιά στην National League

Στα ύψη βρίσκεται η ψυχολογία στις τάξεις της Λίνκολν μετά τις δύο σερί προκρίσεις σε FA Trophy και FA Cup μέσα σε λίγες μέρες. Όμως κανένας δεν ξεχνάει τον μεγάλο στόχο για την φετινή περίοδο που είναι η άνοδος από την National League στην League Two. Έτσι απόψε θα κυνηγήσει τη νίκη κόντρα στην Ντόβερ ώστε να παραμείνει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Στο προηγούμενο παιχνίδι της που ήταν κόντρα στην Γκίσελι εντός έδρας την Πρωτοχρονιά κατάφερε να επιστρέψει στις νίκες (3-1) αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, πετυχαίνοντας τρία γκολ στο δεύτερο ημίχρονο. Παράλληλα ολοκλήρωσε το ματς έχοντας αριθμητικό πλεονέκτημα. Σήμερα θα προσπαθήσει να διπλασιάσει τις νίκες της για να διατηρήσει το προβάδισμα της στην βαθμολογία αφού η Φόρεστ Γκριν και η Τρανμίρ την ακολουθούν σε απόσταση δύο βαθμών.

Στην έδρα της παρουσιάζεται πολύ δυνατή έχοντας πετύχει εννιά νίκες στα δεκατέσσερα παιχνίδια που έχει δώσεις προς το παρόν στην λίγκα. Η τελευταία ομάδα που έφυγε νικήτρια από την έδρα της Λίνκολν ήταν η Μπάροου πριν από τέσσερις μήνες. Από τότε συμπλήρωσε οκτώ ματς αήττητη (6-2-0) και θέλει να διευρύνει την επίδοση της.

Στον αγωνιστικό τομέα η πρωτοπόρος της National League δεν αντιμετωπίζει προβλήματα, ενώ δεν αποκλείεται να κάνει το ντεμπούτο του ο μεσοεπιθετικός Τζέιμι Γουόρντ που αποκτήθηκε ως δανεικός για έναν μήνα από την Μπράιτον.

Η Ντόβερ προσπαθεί από την πλευρά της να εξασφαλίσει την συμμετοχή της στα play off ανόδου. Προς το παρόν βρίσκεται στην πέμπτη θέση του βαθμολογικού πίνακα έχοντας τρεις βαθμούς περισσότερους από την Μπάροου που την ακολουθεί και θέλει να την ξεπεράσει. Όμως στις τελευταίες αγωνιστικές δείχνει να έχει ξεχάσει τι θα πει νίκη, αφού έχει σημειώσει μόλις μία στα έξι πιο πρόσφατα παιχνίδια της.

Στο προηγούμενο παιχνίδι της που ήταν κι αυτό εκτός έδρας απέναντι στην Μάκλσφιλντ προηγήθηκε στα πρώτα λεπτά με τον αμυντικό και αρχηγό της, Τζέιμι Γκριμς, όμως στο δεύτερο ημίχρονο δέχθηκε δύο γκολ και δεν μπόρεσε να αποφύγει την ήττα. Μακριά από την έδρα της έχει επικρατήσει στα μισά από τα δεκατέσσερα ματς που έχει δώσει, ενώ θα επιδιώξει να φύγει νικήτρια από την έδρα της Λίνκολν για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά.

Στον αγωνιστικό τομέα ο επιθετικός Ρίκι Μοντέστ ταλαιπωρείται από ίωση και θα απουσιάσει, ενώ αντίθετα στην αποστολή της συμπεριλήφθηκε ο αμυντικός Κόνορ Ίσαμ που αποκτήθηκε ως δανεικός την περασμένη εβδομάδα από την Ίστλιχ.

Η Λίνκολν δείχνει να βρίσκεται σε καλύτερη κατάσταση και έχει την κατάλληλη ψυχολογία για να πετύχει μια ακόμη νίκη που θα την φέρει πιο κοντά στην League Two.

21:45 ΛΙΝΚΟΛΝ – ΝΤΟΒΕΡ 1 Championsbet@1,98