Δευτέρα με Αγγλίες, όπως Σάββατο!

Ο τρόπος με τον οποίο βγάζουν το πρόγραμμα των γιορτών Μπέρμιγχαμ και Μπρέντφορντ δεν είναι ο ενδεδειγμένος για εκείνες και τις βλέψεις τους. Ο τρόπος με τον οποίο ισοφάρισε την Κάρντιφ η Μπρέντφορντ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, την έσωσε από βέβαιη ήττα και προσέφερε ανακούφιση. Παρά την κακή εμφάνιση, ο προπονητής Ντιν Σμιθ θα κρατήσει την ίδια ενδεκάδα. Έτσι κι αλλιώς, οι απόντες της ομάδας είναι επίσης οι ίδιοι: Ρίκο Χένρι, Λιούις ΜακΛίοντ και Άλαν Τζατζ. Στη Μπέρμιγχαμ, ο Τζιανφράνκο Τζόλα αναζητά ακόμα την πρώτη νίκη του. Θα πρέπει να το πετύχει χωρίς τους Πολ Κάντις, Κλέιτον Ντόναλντσον. Αυτό είναι το τελευταίο παιχνίδι του ακραίου μεσοεπιθετικού Ζαν Μαγκόμα (φωτογραφία), πριν φύγει για το Copa Africa. Η Μπέρμιγχαμ έσωσε την ισοπαλία στην εκτός έδρας αναμέτρηση με τη Μπάρνσλεϊ και μετράει 4×4 νίκες στα τελευταία της ματς με τη Μπρέντφορντ. Υπερτερεί και στην υπόλοιπη προϊστορία. Η τελευταία νίκη της Μπρέντφορντ επί της Μπέρμιγχαμ χρονολογείται το 1936!

17:00 ΜΠΕΡΜΙΓΧΑΜ – ΜΠΡΕΝΤΦΟΡΝΤ 1 Goalbet Sportsbook 2,51

Η Άστον Βίλα κατόρθωσε να μείνει αήττητη κόντρα στη φορμαρισμένη Λιντς, αλλά δεν κατάφερε να τη νικήσει. Το μεταξύ τους 1-1 στο Βίλα Παρκ, την κατατάσσει στη δέκατη θέση της Championship Αγγλίας. Η Άστον Βίλα είναι η τελευταία ομάδα που εξανάγκασε την Κάρντιφ σε εκτός εδρας ήττα. Ταυτόχρονα, η Κάρντιφ, που έχασε με 4-3 στο πιο πρόσφατο εντός έδρας παιχνίδι της από τη Μπάρνσλεϊ, δεν έχει σκοράρει κόντρα στην Άστον Βίλα εδώ και 4 συνεχόμενες αναμετρήσεις. Η Κάρντιφ ήρθε ισόπαλη εκτός έδρας με τη Μπρέντφορντ με σκορ 2-2 στην αγωνιστική της Boxing Day, χάνοντας τη νίκη στις καθυστερήσεις, ενώ ο αγώνας της την προπαραμονή Πρωτοχρονιάς αναβλήθηκε λόγω κακοκαιρίας. Μόλις μια φορά στα τελευταία 14 ματς στο γήπεδό της δεν έχει δεχτεί γκολ η Κάρντιφ. Ο αμυντικός Πελτιέρ και ο μέσος Γουίτινγχαμ επιστρέφουν για την Κάρντιφ, η Άστον Βίλα δεν θα έχει τον εξτρέμ Τζακ Γκρίαλις και τον στράικερ Τζόναθαν Κοντζία. Θα παίξει κανονικά ο Τζόρνταν Αγιού. Τρεις βαθμούς πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού βρίσκεται η Κάρντιφ, αλλά με ένα ματς λιγότερο και 4 ημέρες ξεκούρασης περισσότερες.

17:00 ΚΑΡΝΤΙΦ – ΑΣΤΟΝ ΒΙΛΑ 2 Goalbet Sportsbook 2,76

Θα ασελγήσει η Μπέρτον Άλμπιον στο “πτώμα” της Πρέστον, που δεν κατάφερε να κερδίσει ούτε τη Σέφιλντ Γουένσντεϊ; Πάντως, οι πιθανότητες είναι με το μέρος της. Μετά την ήττα με μεγάλη δυσκολία στην έδρα της Άστον Βίλα με 2-1, που συμπλήρωσε 4 σερί ήττες, η Μπέρτον επέστρεψε στις νίκες με το 2-1 στην έδρα της Ρόδεραμ. Ανεβαίνει και δείχνει σκληροτράχηλη. Οι ποδοσφαιρικές λύσεις πολλαπλασιάζονται. Κόντρα στην Πρέστον, θα αγωνιστεί ο στράικερ Μάρβιν Σόρντελ και επιστρέφουνκαι οι Μπεν Τέρνερ, Χάμζα Τσουντχουρί, Γουίλ Μίλερ και Τζέιμι Γουόρντ. Ντεμπουτάρουν για την Πρέστον οι Ντάριλ Χόργκαν και Άντι Μπόιλ, δεν είναι σίγουρο ότι θα προλάβει να είναι έτοιμος ο επίσης νεοαποκτηθείς Τομ Μπαρκχάουζεν. Ο προπονητής της Πρέστον πλέον δεν θα έχει να γκρινιάζει, αν και οι Κάλουμ Γουντς και Τζον Γουέλς θα απουσιάζουν και πάλι λόγω τραυματισμού.

17:00 ΜΠΕΡΤΟΝ – ΠΡΕΣΤΟΝ 1 Goalbet Sportsbook 2,46

Σπατάλησε μπόλικη ενέργεια η Σκάνθορπ, χωρίς τελικά να εισπράξει τίποτα από τον αγώνα κόντρα στη Μπόλτον. Παρότι ισοφάρισε στο 62′ με τον Νιλ Μπίσοπ, έχασε με 2-1 στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων! Η απογοήτευση μεγάλη στη Σκάνθορπ, που δεν κέρδισε ούτε τη Boxing Day (0-0 στο Μπράντφορντ). Η Πιτερμπορο έφερε στις φετινές γιορτές δύο “κολλητές” ισοπαλίες με το ίδιο σκορ (1-1) επί των Τζίλιγχαμ και Κόβεντρι, παρέμεινε τελικά αήττητη (πάει πλέον για έβδομο σερί ματς!) και έχει αξιώσεις για το διπλό. Είναι κάτι που πέτυχε πέρσι και μάλιστα, με το εμφατικό 0-4! Για τη γηπεδούχο Σκάνθορπ, θα λείψει ο μέσος Σαμ Μάντομ. Επιστρέφουν οι Κέβιν φαν Βιν και Τομ Χόπερ. Σημαντική η προσθήκη του Νορβηγού επιτελικού μέσου Μάρτιν Σάμουελσεν από τις ακαδημίες της Γουέστ Χαμ, αλλά και του φορ Ζούνιοε Μορίας. Έληξαν οι δανεισμοί των Τζορτζ Μονκούρ και Νέιθαν Οντούα, αλλά η Πιτέρμπορο παραμένει ανταγωνιστική.

17:00 ΣΚΑΝΘΟΡΠ – ΠΙΤΕΡΜΠΟΡΟ 2 Goalbet Sportsbook 3,52

Η Πλίμουθ συμπλήρωσε 6 παιχνίδια αήττητη σε όλες τις διοργανώσεις, νικώντας και την Κρόουλι με 2-0 εκτός έδρας. Η κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της League Two της Αγγλίας πλέον της ανήκει. Η έξοδος στην έδρα της Μπαρνετ δεν είναι παίξε-γέλασε κι αυτό στις τάξεις της Πλίμουθ το γνωρίζουν καλά, μιας και το έχουν “πληρώσει”. Η Μπαρνέτ κέρδισε μέσα-εξω την Πλίμουθ, κατά την περσινή σεζόν, χωρις καν να δεχτεί γκολ. Θα λέγαμε ότι το ματς γέρνει προς τον άσο. Η Μπαρνέτ παίζει ανοικτά και για’ αυτό έχασε και με σκορ 3-1 από τη Λούτον. Η Πλίμουθ έχει περισσότερο το μυαλό της στην ενίσχυση κατά την εμβόλιμη μεταγραφική περίοδο του Ιανουαρίου, που ίσως βοηθήσει για να επιτευχθεί τελικά ο στόχος της ανόδου στη League One. Ωστόσο, τα διαλλείμματα σε σταθερές πορείες καμιά φορά είναι αναγκαία και ας μην ξεχνάμε ότι η Πλίμουθ φέτος έχει κάνει πολλές νίκες και αποκόμισε και αρκετούς βαθμούς. Η Μπαρνέτ βρίσκεται εκτός πλέι-οφ ανόδου για την ώρα και δεν έχει να χάσει και τίποτα αν τα δώσει όλα για τη νίκη!

17:00 ΜΠΑΡΝΕΤ – ΠΛΙΜΟΥΘ 1 Goalbet Sportsbook 3,12

Συχνά οι αναμετρήσεις μεταξύ Ρέιθ Ρόβερς και Ντανφέρμλιν λήγουν ισόπαλες, αλλά, από πλευράς νικών, η Ντανφέρμλιν έχει μακράν τις περισσότερες τα τελευταία 8 χρόνια: 9, έναντι 5 της Ρέιθ Ρόβερς. Η απόκτηση, από πλευράς Ντανφέρμλιν, του στράικερ Κάλουμ Μόρις από την Αμπερντίν θα δώσει ώθηση στην ομάδα. Στόχος της Ντανφέρμλιν για φέτος, άλλωστε, είναι η σωτηρία. Έφερε 2-2 εκτός έδρας με την Κουίνοφ Σάουθ και 1-1 εντός με τη Φόλκερκ. Από δύο συνεχόμενες ισοπαλίες προέρχεται και η Ρέιθ Ρόβερς, που δεν ενισχύθηκε ιδιαίτερα και δεν έχει και την ευρωστία για να το πράξει: 0-0 εντός με Νταντί Γιουνάιτεντ και 1-1 εκτός, απέναντι στη Χιμπέρνιαν. Η ισοπαλία δεν θα χαλάσει καμία από τις δύο ομάδες και βάσει προϊστορίας, στατιστικών και momentum, είναι το πιο πιθανό αποτέλεσμα. Έτοιμοι για ξεκίνημα από πλευράς Ρέιθ Ρόβερς είναι ο επιθετικός Μαρκ Στιούαρτ και ο γνωστός μας από το πέρασμά του στον Παναθηναϊκό, Ρούντολφ Σκάτσελ.

17:00 ΡΕΪΘ ΡΟΒΕΡΣ – ΝΤΑΝΦΕΡΜΛΙΝ Χ Goalbet Sportsbook 3,42