Euro 2016: Κρίσιμη τρίτη αγωνιστική, κρίσιμα ημίχρονα

Τέσσερις αγώνες περιλαμβάνει στο αγωνιστικό πρόγραμμα η Τρίτη 21 Ιουνίου 2016, η μεγαλύτερη ημέρα του χρόνου (θερινό ηλιοστάσιο).

Πρόκειται για την τρίτη και τελευταία αγωνιστική σε τρίτο και τέταρτο όμιλο. Οι αγώνες του τρίτου ομίλου ξεκινούν παράλληλα στις 19:00 και οι αγώνες του τετάρτου ομίλου στις 22:00.

ΟΥΚΡΑΝΙΑ – ΠΟΛΩΝΙΑ

Η Ουκρανία είναι μια από τις μεγάλες απογοητεύσεις της φετινής διοργάνωσης του Euro 2016. Χωρίς να έχει πετύχει γκολ ακόμη, δέχτηκε ισάριθμες ήττες από Γερμανία και Βόρειο Ιρλανδία με σκορ 2-0. Το κλίμα στην ομάδα δεν είναι καλό. Η ομάδα έχει ήδη αποκλειστεί, αν και ο ίδιος ο Ουκρανός πρόεδρος, Πέτρο Ποροσένκο, παρενέβη και ζήτησε νίκη επί της Πολωνίας. Για τους Ουκρανούς είναι “θέμα τιμής”, όπως δήλωσε ο Στεπανένκο, αλλά η γειτόνισσα Πολωνία είναι ανώτερη. Ο Ναβάλκα θα συνεχίσει το 4-4-2 με τους Λεβαντόφσκι και Μιλίκ στην κορυφή, αλλά είναι αμφίβολο κατά πόσον θέλει πραγματικά την πρώτη θέση. Ίσως οι Πολωνοί να επιθυμούν να παίξουν με την Ελβετία, ως δεύτεροι και πιθανότατα με την Ισπανία στα προημιτελικά, παρά με την Ιταλία. Μην αποκλείσετε την έκπληξη εδώ.

19:00 ΟΥΚΡΑΝΙΑ – ΠΟΛΩΝΙΑ Χ Novibet 3,30 starbet33 3,62

ΒΟΡΕΙΟΣ ΙΡΛΑΝΔΙΑ – ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Η Γερμανία δεν έχει πείσει μεχρι τώρα και παραδοσιακά στις μεγάλες διοργανώσεις δυσκολεύεται να κάμψει την αντίσταση των ομάδων που παίζουν μόνο άμυνα και κυνηγούν στοχευμένες αντεπιθέσεις. Στο τέλος, βέβαια, η νατσιοναλμάνσαφτ τα καταφέρνει. Το ρόλο της Αλγερίας του Παγκοσμίου Κυπέλλου του 2014 στη Βραζιλία καλείται να παίξει η Βόρειος Ιρλανδία στο Euro 2016 της Γαλλίας. Οι Βορειοϊρλανδοί έχουν ανεβασμένο ηθικό από την παρθενική νίκη τους σε τελικά Euro, αλλά δεν έχουν το ειδικό βάρος και την κουλτούρα να διεκδικήσουν κάτι παραπάνω από τη Γερμανία. Πιθανότατα θα ταμπουρωθούν πίσω και… ό,τι προκύψει. Η Γερμανία, πάντως, ίσως να μην αγωνιστεί για πρώτη φορά με τον Χέβεντες ως αριστερό μπακ, μια επιλογή που έχει ξενίσει. Ο Γκέτσε θα είναι φορ περιοχής και τα πάντσερ θα επιλέξουν να κλείσουν από νωρίς τους Βορειοϊρλανδούς στα καρέ τους. Η Γερμανία θα κερδίζει από το πρώτο ημίχρονο.

19:00 ΒΟΡΕΙΟΣ ΙΡΛΑΝΔΙΑ – ΓΕΡΜΑΝΙΑ 2 ΗΜΙΧΡΟΝΟ Novibet 1,60 starbet33 1,71

Άλλα στοιχήματα για τον συγκεκριμένο αγώνα είναι τα εξής: Σύνολο τερμάτων 2-3 γκολ Novibet 1,97 starbet33 2,00, Περισσότερα γκολ πρώτο ημίχρονο Novibet 5,95 starbet33 6,21

ΤΣΕΧΙΑ – ΤΟΥΡΚΙΑ

Τις ελάχιστες ελπίδες πρόκρισης που έχει ακόμη για να προκριθεί στους 16 του Euro 2016 θα εξαντλήσει η Τουρκία κόντρα στην Τσεχία. Βέβαια, το σύνολο του Φατίχ Τερίμ έχει απογοητεύσει στη διοργάνωση, ενώ, στον αντίποδα, η Τσεχία έρχεται με φόρα από το 2-2 κόντρα στην Κροατία, επανερχόμενη από το 2-0. Αυτή η επική ανατροπή αναμένεται να βάλει τους Σκόντα και Νέτσιντ στην ενδεκάδα και οι Τσέχοι, με τον Ροσίτσκι που αντέχει ακόμη καλά ένα ημίχρονο, να μπουν επιθετικά. Παντού κενά έχουν οι Τούρκοι. Υπάρχει τρελό σενάριο που φέρνει τους Τσέχους στη δεύτερη θέση, αν οι Ισπανοί κερδίσουν τους Κροάτες και οι Τσέχοι βάλουν δύο γκολ και άνω στους Τούρκους.

22:00 ΤΣΕΧΙΑ – ΤΟΥΡΚΙΑ 1 ΗΜΙΧΡΟΝΟ Novibet 3,05 starbet33 3,07

Η Ισπανία δεν έχει δεχτεί γκολ ακόμη στο Euro 2016. Δεν αντιμετώπισε ακόμη μεγαθήρια, αλλά κόντρα στην Τουρκία, ήταν πολύ καλύτερη, της βγήκαν οι φάσεις και πήρε μια νίκη στο ρελαντί. Παράλληλα, δικαιώθηκε ο Βιθέντε Ντελ Μπόσκε που δεν άλλαξε σχήμα και πρόσωπα. Ρελάνς έκανε με δύο γκολ και ο Αλβάρο Μοράτα (φωτογραφία), ένας επιθετικός που θα βρεθεί και πάλι ως βασικός στη γραμμή κρούσης της Ισπανίας. Η Κροατία του ταιριάζει ως αντίπαλος και θα μπορούσαμε να τον προτείνουμε για πρώτο ή anytime σκόρερ και σ’ αυτή την αναμέτρηση.

Η απειρία του προπονητή Τσάτσιτς, ως διαχειριστή του υλικού της Κροατίας, φάνηκε στο 2-2 με την Τσεχία. Οι Κροάτες βρίσκονταν με 2-0 μπροστά στο σκορ μέχρι το 74′ και τελικά ήταν ευχαριστημένοι που έφυγαν με την ισοπαλία! “Εγκληματικά” και τα επεισόδια των Κροατών φιλάθλων που έκοψαν το ρυθμό και έδωσαν ανάσα και χρόνο στους Τσέχους. Αναγνωριστικό θα είναι το πρώτο ημίχρονο στη συγκεκριμένη αναμέτρηση του Μπορντό, μιας και είναι υπαρκτός ο κίνδυνος να χάσουν οι “φούριας ρόχας” από τους Κροάτες και να βρεθούν δεύτεροι στον όμιλο, ανατρέποντας ολόκληρο τον ποδοσφαιρικό σχεδιασμό τους για τα νοκ-άουτ της διοργάνωσης.

22:00 ΚΡΟΑΤΙΑ – ΙΣΠΑΝΙΑ Χ ΗΜΙΧΡΟΝΟ Novibet 1,83 starbet33 1,98