Τελικός Euro 2016: Γαλλία – Πορτογαλία

Καταλήξαμε από χθες στις δυο κορυφαίες ομάδες του Euro 2016 που την Κυριακή θα διεκδικήσουν το τρόπαιο στον μεγάλο τελικό. Η Γαλλία θα συγκρουστεί με την Πορτογαλία ζητώντας η καθεμιά να κάνει δικιά της αυτή την κούπα.

ΓΑΛΛΙΑ

Οι οικοδεσπότες Γάλλοι κατάφεραν να φτάσουν μέχρι εδώ χάρη στη φοβερή επιθετική τακτική τους χρωστώντας πολλά στο μεγάλο αστέρι τους μπροστά Αντουάν Γκριεζμάν ο οποίος έλαμψε και τους ξελάσπωσε στα δύσκολα. Ήταν αυτός που άνοιξε τη σκληρή άμυνα των Αλβανών με γκολ στο τέλος καθαρίζοντας έτσι την πρωτιά στη φάση των ομίλων, ήταν αυτός που με δυο δικά του γκολ μέσα σε τρία λεπτά γύρισε το ματς με τους Ιρλανδούς στους 16 χαρίζοντας μια δύσκολη πρόκριση, ήταν αυτός που στον ημιτελικό με τη μεγάλη Γερμανία πήρε την ομάδα στις πλάτες του και με δυο γκολ έστειλε τα Πάντσερ σπίτι τους και τη Γαλλία στον τελικό.

Έτσι έχοντας πετύχει έξι τέρματα έως τώρα στη διοργάνωση αποτελεί το αδιαφιλονίκητο φαβορί για πρώτο σκόρερ που πλέον οι στοιχηματικές εταιρείες δεν προσφέρουν καν απόδοση για αυτό το ενδεχόμενο. Οι Γάλλοι λοιπόν με την καλύτερη επίθεση του τουρνουά (13 γκολ) και πέντε νίκες με μια μόλις ισοπαλία προσφέρονται από τον Stoiximan ως το μεγάλο φαβορί για την κατάκτηση του φετινού Euro σε απόδοση 1,49. Λογικό με τον κόσμο να αποτελεί τον δωδέκατο παίκτη της ομάδας.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ

Από την άλλη, το αντίπαλο δέος του τελικού ακούει στο όνομα Πορτογαλία η οποία έδειξε σε όλη τη διοργάνωση ότι έχει άστρο για να φτάσει εκεί που έφτασε. Μετρώντας πέντε ισοπαλίες και μόλις μια νίκη ξεκίνησαν την πορεία τους παίρνοντας με το ζόρι την πρόκριση στον έκτο όμιλο μέσω των καλύτερων τρίτων, σε έναν όμιλο βέβαια που προσδοκούσαν 3/3 νίκες με Αυστριακούς, Ισλανδούς και Ούγγρους. Στη συνέχεια πήραν δυο πολύ δύσκολες και περιπετειώδεις προκρίσεις στους 16 στην παράταση με την Κροατία και στα προημιτελικά στα πέναλτι επί των Πολωνών δείχνοντας πως τίποτα δεν ήταν ικανό να τους σταματήσει. Με αυτόν τον τρόπο σκληραγωγήθηκαν και τόνωσαν το ηθικό τους για να έρθει ο ημιτελικός με την Ουαλία όπου επιτέλους πανηγύρισαν την πρώτη νίκη με 2-0 στο 90λεπτο.

Το μεγάλο αστέρι τους Κριστιάνο Ρονάλντο δεν έχει αποδώσει τα αναμενόμενα ξεχωρίζοντας σε δυο ματς, στο 3-3 με την Ουγγαρία κρατώντας τους Πορτογάλους στο κόλπο και στο πρόσφατο με τους Ουαλούς ανοίγοντας το σκορ και τον δρόμο για τον τελικό. Το πρόσωπο που ξεχωρίζει είναι ο προπονητής της ομάδας Φερνάντο Σάντος που μέσα από την ιδιοσυγκρασία του και τις τακτικές του επιλογές κρατάει ζωντανή στο όνειρο την Πορτογαλία. Η κατάκτηση του τροπαίου προσφέρεται στο 2,70 στον Stoiximan και αποτελεί value bet.