Αρχική ΣΤΟΙΧΗΜΑ ΠΡΟΓΝΩΣΤΙΚΑ ΣΤΟΙΧΗΜΑ ΜΠΑΣΚΕΤ Πλέι οφ Euroleague: Με την πλάτη στον τοίχο οι “αιώνιοι”

Πλέι οφ Euroleague: Με την πλάτη στον τοίχο οι “αιώνιοι”

Απόψε, Μεγάλη Πέμπτη, οι δύο “αιώνιοι” του ελληνικού μπάσκετ, Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός δίνουν τα πιο κρίσιμα παιχνίδια της φετινής ευρωπαϊκής τους σεζόν κόντρα σε Μπαρτσελόνα και Μακάμπι Τελ Αβίβ αντίστοιχα.

Ο Ολυμπιακός και ο Παναθηναϊκός βρίσκονται με την πλάτη στον τοίχο μετά τις ήττες που υπέστησαν το βράδυ της Μεγάλης Τρίτης και έτσι τώρα παίζουν το τελευταίο χαρτί τους αναφορικά με την πρόκριση στο Final Four του Βερολίνου.

Απολύτως φυσιολογικό μοιάζει κάτι τέτοιο αφού σε περίπτωση ήττας θα βρεθούν στο 1-3 και θα αποκλειστούν από τη συνέχεια της φετινής Euroleague.

Σε ένα ματς μετά από συγκλονιστική εξέλιξη η Μπαρτσελόνα έσβησε το break του Ολυμπιακού, λύγισε τους Πειραιώτες στην παράταση με τελικό σκορ 82-80 και πήρε το προβάδισμα με 2-1 στη σειρά με τον Ολυμπιακό να έχει την ευκαιρία απόψε στο τέταρτο παιχνίδι στο ΣΕΦ να ισοφαρίσει σε 2-2 και να μείνει ζωντανός για το Final Four. Ο Ολυμπιακός έχει δείξει σε όλη τη σειρά πως είναι καλύτερη ομάδα από την Μπαρτσελόνα και φυσικά μπορεί να κάνει το 2-2 απόψε. Επιλέγουμε τη νίκη του με τουλάχιστον 5 πόντους.

19:45 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ 1 (-4,5) @1.75 ▶️ (STOIXIMAN)

Ο Παναθηναϊκός με μια σπουδαία αντεπίθεση στο τέταρτο δεκάλεπτο πήγε να κάνει τρομερή comeback κόντρα στην Μακάμπι Τελ Αβίβ, αλλά οι λεπτομέρειες και ένα άστοχο τρίποντο του Ναν στο φινάλε του στέρησαν μια μεγαλειώδης ανατροπή απέναντι στους Ισραηλινούς που έκαναν το 2-1 στη σειρά και η αποψινή αναμέτρηση στο ουδέτερο Βελιγράδι έχει χαρακτήρα “τελικού” για το “τριφύλλι”. Θεωρούμε ότι ο Παναθηναϊκός θα μπει με το μαχαίρι στα δόντια σε αυτό το ματς ζωής ή θανάτου, θα πάρει τη νίκη και θα διατηρήσει ολοζώντανο το όνειρο της επιστροφής σε ένα Final Four μετά από 12 ολόκληρα χρόνια. Πάμε με το “διπλό” στην περίπτωση αυτή.

21:45 ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 2 @1.85 ▶️ (STOIXIMAN)