Αρχική ΣΤΟΙΧΗΜΑ ΠΡΟΓΝΩΣΤΙΚΑ ΣΤΟΙΧΗΜΑ ΜΠΑΣΚΕΤ Πλέι οφ Euroleague: Προβάδισμα η Φενέρμπαχτσε

Πλέι οφ Euroleague: Προβάδισμα η Φενέρμπαχτσε

Το τρίτο παιχνίδι της σειράς των πλέι οφ στην Euroleague ανάμεσα στη Φενέρμπαχτσε και τη Μονακό θα μας απασχολήσει σήμερα, Μεγάλη Τετάρτη.

Στην κανονική περίοδο: Φενέρμπαχτσε – Μονακό 86-74 (15/12/2023) και Μονακό – Φενέρμπαχτσε 76-69 (02/02/2024).

Στα πλέι οφ: Μονακό – Φενέρμπαχτσε 91-95 (24/04/2024) και Μονακό – Φενέρμπαχτσε 93-88 (26/04/2024). Η σειρά είναι ισόπαλη 1-1 και κρίνεται στις 3 νίκες. Η ομάδα που θα περάσει στο Final Four του Βερολίνου θα αντιμετωπίσει στον ημιτελικό τον νικητή του ζευγαριού Παναθηναϊκός – Μακάμπι Τελ Αβίβ.

Καλή χρονιά για την Φενέρμπαχτσε με τον Γιασικεβίτσιους πια στον πάγκο μετά την ξαφνική απόλυση του Ιτούδη στην 13η αγωνιστική. Η Φενέρμπαχτσε των Καλάθη (φωτογραφία), Ντόρσεϊ και Παπαγιάννη είναι πάντα μια ακριβή ομάδα που έχει στόχο το Final Four και τον τίτλο. Έμπειρη και με κόσμο και πάντα στα φαβορί για Final Four. Διαθέτει καλή φροντ λάιν γεμάτη, αθλητική και με πολλούς ρολίστες. Παίζει και καλή άμυνα πολλές φορές. Δυνατή έδρα, όπου έχει 15 νίκες σε 17 συνολικά αγώνες στη φετινή Euroleague. Ικανοποιημένη που έσπασε την έδρα της Μονακό στο πρώτο ματς με τελικό σκορ 95-91. Πάντως στο δεύτερο ματς έχασε με σκορ 93-88.

Η πανάκριβη Μονακό είναι στις νέες δυνάμεις της Euroleague και ήδη πέρσι έφτασε στο Final Four. Και φέτος ο στόχος της είναι το Final Four μιας και έχει ανεβάσει ακόμα περισσότερο το μπάτζετ. Διαθέτει τρομερή περιφέρεια, ενώ παίζει αμερικάνικο μπάσκετ, με αθλητικότητα, άμυνα και διακυμάνσεις. Πάντως στερείται φιλάθλους και δυναμικής εντός έδρας. Ηττήθηκε με 95-91 στην παράταση από τη Φενέρμπαχτσε στο πρώτο ματς και έσπασε η έδρα της. Πάντως την Παρασκευή έβγαλε αντίδραση στον δεύτερο αγώνα, τον οποίο κέρδισε με 93-88 και ισοφάρισε σε 1-1 τη σειρά.

Επιλέγουμε τη νίκη της Φενέρμπαχτσε με τουλάχιστον τέσσερις πόντους διαφορά.

20:45 ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ – ΜΟΝΑΚΟ 1 (-3,5) @1.75 ▶️ (STOIXIMAN)