Αρχική ΣΤΟΙΧΗΜΑ ΠΡΟΓΝΩΣΤΙΚΑ ΤΟ ΣΤΗΡΙΓΜΑ ΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ La Liga Ισπανίας: Προβάδισμα η Βιγιαρεάλ

La Liga Ισπανίας: Προβάδισμα η Βιγιαρεάλ

Η Βιγιαρεάλ βρίσκεται σε καλή κατάσταση και διατηρεί προβάδισμα απέναντι στη Ράγιο Βαγιεκάνο, η οποία “χάνεται” εκτός έδρας.

Στον πρώτο γύρο: Ράγιο Βαγιεκάνο – Βιγιαρεάλ 1-1 (24/09/2023).

Ελπίζει η Βιγιαρεάλ

Η Βιγιαρεάλ τα βρήκε σκούρα στην έδρα της ουραγού Αλμερίας, όμως με γκολ του Σόρλοθ (φωτογραφία) στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, ήταν ικανό να σώσει την παρτίδα και να χαρίσει νίκη με σκορ 2-1 για την 32η αγωνιστική της La Liga Ισπανίας. Με αυτό το αποτέλεσμα η ομάδα του Μαρθελίνο έφτασε τους 42 βαθμούς, παρέμεινε στο -6 από την έβδομη θέση και συνεχίζει να ελπίζει στο εισιτήριο που οδηγεί στα πλέι οφ του Europa Conference League. Η Βιγιαρεάλ εντός έδρας έχει ρεκόρ 5 νίκες, 4 ισοπαλίες και 7 ήττες. Εξέτισαν οι Αλμπιόλ (αμυντικός, 23 συμμετοχές) και Κομεσάνια (μέσος, 22 συμμετοχές/2 γκολ).

4 ματς αήττητη η Ράγιο Βαγιεκάνο

Η Ράγιο Βαγιεκάνο νίκησε 2-1 εντός έδρας την Οσασούνα. Βρέθηκε πίσω στο 29′, ωστόσο το γύρισε με γκολ στο 80′ και στο 84′. Συμπλήρωσε 4 ματς αήττητη (2-2-0) και βρέθηκε στο +9 από τη ζώνη του υποβιβασμού. Στις 2 Ιανουαρίου καταγράφηκε το πιο πρόσφατο διπλό της Ράγιο Βαγιεκάνο στη λίγκα. Έκτοτε μετράει δύο ισοπαλίες και τέσσερις ήττες. Τα 21 από τα 32 παιχνίδια της στο τρέχον πρωτάθλημα τελείωσαν με under 2,5 goals. Τραυματίες είναι οι Ερνάντεζ (αμυντικός, 18 συμμετοχές), Πέρες (μέσος, 22 συμμετοχές/1 γκολ) και Άλβαρο Γκαρθία (μέσος, 26 συμμετοχές/6 γκολ).