Αρχική ΣΤΟΙΧΗΜΑ ΠΡΟΓΝΩΣΤΙΚΑ ΤΑ OVER ΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ Ετήσιος στόχος η παραμονή, αποψινός η πρώτη νίκη!

Ετήσιος στόχος η παραμονή, αποψινός η πρώτη νίκη!

Ίνχουλετς Ντιναμό Κιέβου αυτογκόλ Premier League Ουκρανίας

Στην Αρένα Λβοφ ολοκληρώνεται η πέμπτη αγωνιστική της Premier League Ουκρανίας με την αναμέτρηση της γηπεδούχου Λβοφ με την Ίνχουλετς.

Μιλάμε για ομάδες που φετινό στόχο έχουν την παραμονή στην κατηγορία: Σε 4 αγώνες, καμια τους δεν έχει πετύχει νίκη στο πρωτάθλημα. Η Λβοφ έχει 2 ισοπαλίες, αμφότερες εντός έδρας και η Ίνχουλετς μόλις έναν.

Φυλάει τα νώτα της με φόβο η Λβοφ

Την περασμένη αγωνιστική, η Λβοφ πήρε τον δεύτερό της βαθμό στο εντός έδρας 1-1 με αντίπαλο την Ολεξάντρια Κιέβου. Ο πρώτος βαθμός είχε έρθει στις 23 Ιουλίου, απέναντι στην Ιλίσιβετς Μαριούπολης και πάλι στο γήπεδό της.

Κόντρα στην Ολέξάντρια Κιέβου ήταν ένας αγώνας όπου πραγματικά χάθηκε η ευκαιρία της πρώτης νίκης για τη Λβοφ. Ο Βραζιλιάνος επιτελικός μέσος Αλβάρο Ταβάρες έχασε πέναλτι στο 13′, αλλά τελικά πέτυχε εκείνος ένα γκολ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, επειδή η Ολεξάντρια Κιέβου ισοφάρισε νωρίς -στο 53ο λεπτό- με τον Κλαούντιο Σπινέλι και γρήγορα πήρε το πάνω χέρι στον αγώνα, ο προπονητής της Λβοφ, Ανατόλι Μπεσμέρτνι φοβήθηκε κι αντικατέστησε τον Ταβάρες με τον αμυντικό χαφ Ιβάν Μπρίκνερ. Κάπου εκεί τελείωσε η ευκαιρία της νίκης και έγινε αυτοσκοπός η διατήρηση τουλάχιστον της ισοπαλίας. Η Ολεξάντρια Κιέβου, εξάλλου, είναι ομάδα των ανώτερων βαθμολογικών στρωμάτων.

Περισσότερο κουρασμένη η Ίνχουλετς

Ενόψει του αγώνα κόντρα στην Ίνχουλετς, γυρίζει στη βασική ενδεκάδα της Λβοφ ο Βραζιλιάνος εξτρέμ Ροζάριο Άλβες “Τσίνα”. Η ίδια η Ίνχουλετς είναι περισσότερο επιβαρυμένη αγωνιστικά: Είχε γνωρίσει 2 σερί ήττες στην Premier League Ουκρανίας, με 2-1 από τη Σαχτάρ Ντόνετσκ εκτός έδρας και με 5-1 από τη Ζόρια εντός έδρας. Ωστόσο, η ήττα στην έδρα της Ντέσνα Τσερνίχιβ, τρίτη στη σειρά, “πόνεσε”: Τα γκολ της Ντέσνα μπήκαν στο 86′ και στο 91′, πάνω που η Ίνχουλετς νόμιζε ότι έχει “σβήσει” το ματς.

Γιατί πιστεύουμε ότι Λβοφ & Ίνχουλετς θα ρισκάρουν λίγο περισσότερο:

Και οι 2 ομάδες προσέχουν πλέον πολύ τα νώτα τους, αλλά παρά τον φόβο τους, οι αντίπαλοί τους βρίσκουν τρόπους να σκοράρουν. Στη μεταξύ τους αναμέτρηση που έρχεται απόψε Δευτέρα, γνωρίζουν ότι αν ηττηθούν, η ήττα θα μετράει διπλή, επειδή ουσιαστικά έχουν τους ίδιους στόχους στη σεζόν. Από την άλλη, βλέποντας η μία ομάδα την άλλη ως αντίπαλο, αναμφίβολα θα σκεφτεί ότι είναι ευκαιρία να επιτεθεί λίγο περισσότερο, μήπως σημειώσει την πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.

Η Ίνχουλετς μεσοβδόμαδα έδωσε και τον εξ αναβολής αγώνα της απέναντι στην Ντιναμό Κιέβου και ανέκτησε λίγη από την αυτοπεποίθησή της, κερδίζοντας το -εντός έδρας- 1-1 απέναντι στην περσινή πρωταθλήτρια Ουκρανίας! Επιστρέφει ο μέσος Αντρέι Κορομπένκο που ξεπέρασε τον τραυματισμό του και γυρνά στη βασική ενδεκάδα ο 21χρονος Νιγηριανός φορ Μάικλ Γκοπέι-Στέφεν.