Αρχική ΣΤΟΙΧΗΜΑ ΠΡΟΓΝΩΣΤΙΚΑ ΤΑ OVER ΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ La Liga: Άμυνα για κλάματα η Ουέσκα

La Liga: Άμυνα για κλάματα η Ουέσκα

Αυλαία στην πέμπτη αγωνιστική της La Liga της Ισπανίας με την αναμέτρηση ανάμεσα στην Ουέσκα και την Σοσιεδάδ. Οι γηπεδούχοι αμυντικά είναι τραγικοί με αποτέλεσμα να διαθέτουν την χειρότερη άμυνα του πρωταθλήματος.

Η Ουέσκα ηττήθηκε από τη Ράγιο Βαγιεκάνο εντός έδρας με 1-0 δεχόμενη ένα φανταστικό γκολ από τον Ιμπουλά που πραγματοποίησε το ντεμπούτο του με την ομάδα του. Το γκολ αυτό έκρινε το παιχνίδι παρότι η Ουέσκα δημιούργησε σημαντικές ευκαιρίες για να σκοράρει, αλλά δεν μπόρεσε να τις εκμεταλλευτεί, γνωρίζοντας τη δεύτερη διαδοχική ήττα της στο πρώτο εντός έδρας ματς της ιστορίας της στην La Liga. Μάλιστα στο 63′ ακυρώθηκε γκολ του δανεικού από τη Ρεάλ, Ντε Τομάς για το 0-2, μετά από χρήση VAR.

Η Ουέσκα διαθέτει την χειρότερη άμυνα του πρωταθλήματος με 12 γκολ, ενώ στις αρχές Σεπτεμβρίου υπέστη βαριά ήττα με 8-2 από την Μπαρτσελόνα στο Καμπ Νου. Η τραγική άμυνα είναι αυτή τη στιγμή το μεγαλύτερο πρόβλημα για την ομάδα του Λέο Φράνκο. Η Ουέσκα μετρά 3 over σε 4 παιχνίδια. Σκόραρε στα 3 από τα 4 πιο πρόσφατα. Έχει φέρει 1 over 2,5 goals, 1 over 3,5 goals και 1 over 9,5 goals. Τα 3/4 πιο πρόσφατα έληξαν goal/goal. Δέχτηκε γκολ και στα 4 επίσημα παιχνίδια της. Παραμένουν τραυματίες οι Μπρέζανσιτς, Καμάτσο και Γιοβάνοβιτς.

Η Ρεάλ Σοσιεδάδ έκανε πολύ δύσκολη τη ζωή της Μπαρτσελόνα στο Ανοέτα και έφτασε κοντά σε θετικό αποτέλεσμα, ωστόσο η κλάση των παικτών των νταμπλούχων Ισπανίας έκρινε το ματς (1-2). Η Σοσιεδάδ μπήκε ιδανικά στο παιχνίδι και προηγήθηκε νωρίς στο σκορ (12′), κρατώντας για ένα ημίχρονο το αποτέλεσμα. Μάλιστα, στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου είχε τρεις κλασικές ευκαιρίες να τελειώσει το ματς, όμως Ογιαρθάμπαλ (59′, 62′) και Τεό Ερνάντεθ νικήθηκαν από τον εξαιρετικό Τερ Στέγκεν, ενώ το ίδιο συνέβη και με τον Χουάνμι, ο οποίος στα τελευταία λεπτά έχασε κλασική ευκαιρία να ισοφαρίσει.

Η Σοσιεδάδ απέναντι στην Μπαρτσελόνα πραγματοποίησε την καλύτερη της εμφάνιση στη σεζόν και προσδοκά σε ανάλογη συνέχεια. Προέρχεται από δύο σερί ήττες. Στην άμυνα έχει κάποια θέματα που χρήζουν επίλυσης, διότι τα 7 τέρματα παθητικό σε 4 ματς είναι πολλά. Η Σοσιεδάδ μετρά 4/4 over. Έχει φέρει 3 over 2,5 goals και 1 over 3,5 goals. Σκόραρε και στα 4 πιο πρόσφατα. Μεταξύ άλλων μετρά 4/4 goal/goal. Μεγάλη η λίστα των απόντων. Δεν υπολογίζονται οι Γκουρίντι, Γιανουζάι, Γιορέντε, Μερκελάνζ, Κόντσα, Ραμίρεζ, Γουίλιαν Ζοσέ.