Ligue 1: Η Παρί Σεν Ζερμέν και τα Χ ημίχρονα

Μέσα από την Παρί Σεν Ζερμέν, που δεν είναι η περσινή ομάδα, ξεκινήσαμε τη στοιχηματική μελέτη που κατέληξε στη… λατρεία της Ligue 1 στα Χ ημίχρονα.

Η αλήθεια είναι ότι μας έκανε εντύπωση πόσο νωθρά ξεκίνησε τον αγώνα στη Βουλγαρία για το Champions League κόντρα στη Λουντογκόρετς, με αποτέλεσμα να μείνει πίσω στο σκορ και το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρωθεί με ισοπαλία 1-1, χάρη στο γκολ ισοφάρισης του Μπλεζ Ματουϊντί (φωτογραφία).

Η Παρί Σεν Ζερμέν δεν είναι η ομάδα των προηγούμενων ετών και φέτος μοιάζει περισσότερο τρωτή. Τα Χ ημίχρονα, όπως εκείνο στη Βουλγαρία, είναι συχνά φέτος για την Παρί Σεν Ζερμέν.

Η Παρί Σεν Ζερμέν, ομάδα του reactive προπονητή Ουνάι Έμερι, έφερε Χ ημίχρονο και στην έδρα της Τουλούζ στις 23 Σεπτεμβρίου και στην έδρα της με τη Σεντ Ετιέν στις 9 Σεπτεμβρίου, είχε και το Χ τελικό στο Παρκ ντε Πρενς με την Άρσεναλ για το Champions League. Μέσα στον Σεπτέμβριο είχε άλλες δύο νίκες στο πρωτάθλημα της Ligue 1, οι οποίες είχαν ξεκινήσει από το ημίχρονο.

Πέρα όμως από την Παρί Σεν Ζερμέν, όλο το γαλλικό πρωτάθλημα έχει έφεση στα Χ ημίχρονα.

Στην προηγούμενη (έβδομη) αγωνιστική της Ligue 1, είχαμε 8 Χ ημίχρονα σε σύνολο 10 αγώνων. Στην έκτη αγωνιστική είχαμε 4 Χ ημίχρονα και στην πέμπτη 7!

Η τέταρτη αγωνιστική της Ligue 1 είχε 5 Χ ημίχρονα, όπως και η τρίτη. Η δεύτερη αγωνιστική μόλις 2 Χ ημίχρονα (η εξαίρεση που επιβεβαιώνει τον κανόνα) και η πρεμιέρα, εκεί όπου ξεκίνησαν όλα δηλαδή (!), πάλι 5 Χ ημίχρονα!

Τα περισσότερα από όλα αυτά τα Χ ημίχρονα (συντριπτική πλειοψηφία) ήταν με σκορ 0-0 και μερικά με 1-1. Υπήρχαν, βέβαια, τρία Χ ημίχρονα απο τα 37 (!!) συνολικά, που έληξαν με σκορ 2-2! Πράγμα σπάνιο για Γαλλία και Ligue 1!

Η Παρί Σεν Ζερμέν αντιμετωπίζει τη Μπορντό στις 18:00 στο Παρκ ντε Πρενς για τη Ligue 1 και η ισοπαλία έχει απόδοση 5,75 στη Starbet33!

To X ημίχρονο στον αγώνα Παρί Σεν Ζερμέν – Μπορντό βρίσκεται στο 2,72.