Στατιστικά: Τι έγινε το Σαββατοκύριακο στη Serie B;

Παρατηρήσατε αυτό που έγινε το Σαββατοκύριακο στη Serie B;

Το πρωτάθλημα της δεύτερης κατηγορίας της Ιταλίας επέστρεψε από διακοπή, στην οποία βρισκόταν, λόγω Χριστουγέννων και Πρωτοχρονιάς, από τις 27 Δεκεμβρίου 2015.

Ο αγώνας που άνοιξε την αυλαία για το 2016, την Παρασκευή 15 Ιανουαρίου, μεταξύ Σπέτσια και Μπάρι, έληξε ισόπαλος χωρίς τέρματα. Ωστόσο, από εκεί και πέρα, οι υπόλοιπες 10 αναμετρήσεις της 22ης αγωνιστικής της Serie B έληξαν με νίκες γηπεδούχων.

Το στατιστικό 10/11 άσους δε συμβαίνει συχνά σε κάποιο πρωτάθλημα, αλλά ούτε και στην ίδια τη Serie B, η οποία θεωρητικά έχει παράδοση στις ισοπαλίες. Την Τρίτη 19 Ιανουαρίου διεξήχθη η αναμέτρηση Περούτζια – Βιτσέντζα με νικητές τους φιλοξενούμενους με τελικό σκορ 1-0, πρόκειται, ωστόσο, για εξ αναβολής αγώνα από την 21η αγωνιστική.

Προσπαθούμε να δείξουμε ότι η φετινή Serie B δεν έχει τελικά και τόση τάση στις ισοπαλίες και ότι οι άσοι κυριαρχούν. Βέβαια, ποτέ δεν είχε ξανασυμβεί το 91% των αγώνων μιας αγωνιστικής να ολοκληρωθούν με νίκες γηπεδούχων.

Πάντως, για του λόγου το αληθές, σε όλα τα φετινά παιχνίδια του πρωταθλήματος της Serie B, έχουν έρθει μέχρι και την ολοκλήρωση της 22ης αγωνιστικής 128 άσοι (ποσοστό 53%), δηλαδή αρκετά πάνω από τα μισά παιχνίδια (!), 63 ισοπαλίες (ποσοστό 26%), ως δεύτερο πιθανό σημείο τελικού αποτελέσματος 1-Χ-2 και 51 διπλά (ποσοστό 21%).

Ως προς το αποτέλεσμα ημιχρόνου 1-Χ-2, 90 παιχνίδια ολοκληρώθηκαν με άσο στο ημίχρονο (ποσοστό 37%), 104 παιχνίδια με ισοπαλία στο ημίχρονο (ποσοστό 43%) και 48 παιχνίδια με διπλό στο πρώτο ημίχρονο (ποσοστό 20%).