Χ ημίχρονα κατά συρροήν στα Κύπελλα

Η διαφορετικότητα του χαρακτήρα του θεσμού του Κυπέλλου επηρεάζει την αγωνιστική προσέγγιση των ομάδων στους αγώνες Κυπέλλου και σαν αποτέλεσμα, επηρεάζει και τα εκάστοτε στοιχηματικά γεγονότα που επαληθεύονται.

Οι ομάδες παίζουν κλειστά, ειδικά όταν πρόκειται για νοκ-άουτ αγώνες. Ειδικά η εκάστοτε φιλοξενούμενη ομάδα, εκτός κι αν είναι γκραν φαβορί, ξεκινάει με το μειονέκτημα ότι αγωνίζεται μακριά από το γήπεδό της, ενώ η αντίπαλός της έχει τον -όποιο- κόσμο της στο πλευρό της. Σαν αποτέλεσμα, αγωνίζεται κλειστά, με αποτέλεσμα να υπάρχουν πολλά Χ ημίχρονα, πιο συχνά ακόμη στους αγώνες μεταξύ περίπου ισάξιων ομάδων.

Στο Κύπελλο Αγγλίας (FA Cup), οι ομάδες έχουν το δικαίωμα να διεκδικήσουν επαναληπτικό στην έδρα τους αν δεν καταφέρουν να επικρατήσουν στον πρώτο νοκ-άουτ αγώνα. Αυτό φέρνει πιο πολλά Χ ημίχρονα ακόμη.

Αλλά και στους αγώνες Κυπέλλου που δεν είναι νοκ-άουτ, είτε είναι μέσα-έξω αγώνες, είτε αγώνες ομίλων, συνηθίζεται οι ανώτερες σε ποδοσφαιρική ποιότητα ομάδες να κάνουν rotation κι έτσι, να μειώνεται η διαφορά ανάμεσα στις ομάδες. Πολλαπλασιάζονται και έτσι τα Χ ημίχρονα.

Το φαινόμενο εντάθηκε και έγινε ορατό μετά τα κατά συρροήν Χ ημίχρονα της Τρίτης 15 Δεκεμβρίου.

Είδαμε στο Κύπελλο Γερμανίας (DFB Pokal) τις ισοπαλίες στο ημίχρονο στους αγώνες Άουε – Χάιντενχαϊμ και Ουντερχάκινγκ – Λεβερκούζεν. Τα Χ ημίχρονα δεν έλειψαν, αν και ουσιαστικά πρόκειται για εντελώς διαφορετικού χαρακτήρα αναμετρήσεις.

Χ ημίχρονα είχαμε και στα Κύπελλα Τουρκίας και Ρουμανίας.

Αυτό όμως που δεν είχε προηγούμενο κατά τη χθεσινή ημέρα ήταν τα αποτελέσματα του Κυπέλλου Αγγλίας (FA Cup). Οι αγώνες Χάρτλπουλ – Σάλφορντ, Σκάνθορπ – Λέιτον Όριεντ, Σριούσμπερι – Γκρίμσμπι, Γουόλσολ – Τσέστερφιλντ, ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΔΗΛΑΔΗ της χθεσινής ημέρας (!), όχι μόνο έληξαν με Χ ημίχρονο, αλλά και με ακριβές σκορ ημιχρόνου 0-0! Αξίζει να σημειωθεί ότι και εδώ επρόκειτο για αναμετρήσεις εντελώς διαφορετικού χαρακτήρα (και διαφοράς δυναμικότητας μεταξύ των ομάδων). Τελικά, προκρίθηκαν όλοι οι γηπεδούχοι! Οι αγώνες ήταν επαναληπτικοί του δεύτερου γύρου του FA Cup, επειδή οι πρώτοι αγώνες μεταξύ των δύο ομάδων στην αντίθετη έδρα είχαν λήξει ισόπαλοι.