Έξυπνα πονταρίσματα στη μεσοβδόμαδη Super League 1

Τάσος Σιδηρόπουλος διαιτητής

Στην ελληνική Super League 1 έχουμε μεσοβδόμαδη αγωνιστική και αυτή η Τετάρτη μοιάζει με Κυριακή! Το εγχώριο ποδοσφαιρικό και στοιχηματικό ενδιαφέρον είναι μεγάλο! Πάμε να δούμε μερικά έξυπνα πονταρίσματα στο live στοίχημα για τους ελληνικούς αγώνες:

17:15: Πάνω που ο Παναθηναϊκός μας έδειξε ότι “στρώνει” και παίρνει και εκτός έδρας αποτέλεσμα με “χειρουργικές” νίκες, ήρθε η απογοητευτική εντός έδρας ήττα από τον Αστέρα Τρίπολης. Κατ’ αναλογία, σε ένα παιχνίδισμα της τύχης, ο ίδιος ο ΟΦΗ προέρχεται κι εκείνος από 3 διαδοχικές ήττες, στις οποίες δεν ήταν ακριβώς η χειρότερη ομάδα… Ο ΟΦΗ θα παίξει στρωτά, όπως άλλωστε το κάνει πάντα, θα παίξει όμως και ανοικτά επειδή δεν έχει τίποτα να χάσει. Οπότε, να περιμένετε τον Παναθηναϊκό να σκοράρει στο πρώτο ημίχρονο και ίσως το ίδιο να κάνει και ο ΟΦΗ, είτε προηγούμενος στο σκορ, είτε ισοφαρίζοντας

17:15: Οι σχέσεις Ολυμπιακού και Παναιτωλικού χάλασαν απότομα μετά την αιφνίδια αναβολή μέσω της κυβέρνησης του επαναληπτικού προημιτελικού του κυπέλλου Ελλάδος στο Γ. Καραϊσκάκης την περασμένη Τετάρτη. Αυτός ο αγώνας, που εκκρεμεί για τις 2 ομάδες και ενώ ο Παναιτωλικός διατηρεί ισχνό προβάδισμα με το 2-1 του Αγρινίου, αναμένεται να επηρεάσει και τον αγώνα του πρωταθλήματος. Πρόκειται για ένα ματς που ο Παναιτωλικός του Αναστασίου το έχει για… χαμένο και έτσι φαίνεται ότι θα το δει, προκειμένου να “κρύψει” όσα περισσότερα μπορεί ενόψει της κρίσιμης ρεβάνς στο Κύπελλο. Καλύτερα να ποντάρετε ένα γκολ των Μασούρα ή Ελ Αραμπί στο πρώτο ημίχρονο και οπωσδήποτε 1 ημίχρονο/1 τελικό τον Ολυμπιακό. Αν περάσει το πρώτο δεκάλεπτο χωρίς γκολ, πάλι θα επιμείνουμε στο ίδιο ποντάρισμα, που θα έχει τότε ακόμη μεγαλύτερη απόδοση. Ας έχετε, πάντως, υπόψη, ότι στο σημερινό αγώνα Ολυμπιακός – Παναιτωλικός εκτίει ποινή ο Μαντί Καμαρά και ο Ανδρέας Μπουχαλάκης δεν είναι ακόμη έτοιμος για ολόκληρο 90λεπτο. Γι’ αυτό, άλλωστε, φαίνεται ότι μπήκε στην αποστολή και ο Μαμαντού Κανέ.

19:30: Το ντέρμπι Άρης – ΑΕΚ στη Θεσσαλονίκη έχει τις 2 ομάδες στην… πρίζα. Ο αποκλεισμός του Άρη από το κύπελλο Ελλάδος δεν έχει ακόμη ξεπεραστεί, παρά τη νίκη στην έδρα του Παναιτωλικού με 2 εύστοχα -επιτέλους!- πέναλτι. Η ΑΕΚ ηττήθηκε για τρίτο σερί εντός έδρας αγώνα, αλλά μακριά από το ΟΑΚΑ, τα πάει καλύτερα. Το άγχος θα είναι με το μέρος του Άρη, που πρέπει να αποδείξει ότι μπορεί να ηγηθεί στον αγώνα και να σκοράρει με σχετική ευχέρεια. Αν η ΑΕΚ καταφέρει να τον “χτυπήσει” στην αντεπίθεση, ειδικά με τον “καυτό” τις τελευταίες ημέρες αγωνιστικά Λιβάι Γκαρσία, καταλαβαίνετε ότι αξίζει το διπλό της ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο, η ακόμη και τα ειδικά στοιχήματα με over 5,5 σουτ της ΑΕΚ, ή τον Άρη ως ομάδα με τα περισσότερα φάουλ στον αγώνα, προσπαθώντας να σταματήσει τον δαιμόνιο επιθετικό εξτρέμ από το Τρίνινταντ και Τομπάγκο!

19:30: Ο Βόλος ΝΠΣ πήρε φόρα και με νίκη επί του Ιωνικού, θα κοιτάζει ακόμη και την πρόκληση της εισόδου στα πλέι-οφ τίτλου της Super League 1! Ο Ιωνικός είναι ομάδα ρυθμού, μα στο Πανθεσσαλικό δύσκολα θα βρει τις ευνοϊκές συνθήκες που είχε στη Νίκαια και προηγήθηκε με 2-0 του Ατρομήτου μέσα σε ένα οκτάλεπτο (32′ & 39′). Συν τοις άλλοις, ο αρχισκόρερ του Βόλου, Τομ φαν Βέερτ έχει βρει πάλι τον δρόμο προς τα δίχτυα. Μα, απόψε Τετάρτη δεν θα αγωνιστεί, επειδή είναι τιμωρημένος (αποβλήθηκε κόντρα στην ΑΕΚ). Μπορεί και χωρίς αυτόν να σκοράρει ο Βόλος ΝΠΣ να κερδίσει ένα ακόμη πέναλτι ο και να το εκτελέσει εύστοχα.

21:30: Ασυνήθιστα αργά διεξάγεται ο αγώνας Απόλλων Σμύρνης – ΠΑΟΚ. Ο Δικέφαλος του Βορρά περνάει σχετικά εύκολα από τη Ριζούπολη (5-1 και 3-1 τις 2 τελευταίες σεζόν, ενώ ο Απόλλων Σμύρνης δεν έχει σκοράρει στους 8 από τους 9 τελευταίους αγώνες πρωταθλήματος στη Super League 1! Στον συγκεκριμένο αγώνα, στεκόμαστε στο αξιοσημείωτο στατιστικό του διαιτητή Τάσου Σιδηρόπουλου (φωτογραφία). Ο ΠΑΟΚ έχει κερδίσει και τους 2 φετινούς αγώνες που έχει δώσει με Σιδηρόπουλο ρέφερι. Και στους 2 αγώνες έχει σκοράρει ο Γιασμίν Κούρτιτς τα γκολ του που δεν είναι φέτος με πέναλτι. Πάντως, ο Σιδηρόπουλος χρειάστηκε το VAR για να υποδείξει το πέναλτι στον Ριέρα το περασμένο Σάββατο, με το οποίο ο Αστέρας Τρίπολης κέρδισε τον Παναθηναϊκό. Ίσως με τον ΠΑΟΚ, που ακουμπάει συχνά την μπάλα εντός περιοχής με πολλές πάσες (αν και θα λείψει ο Ντιέγκο Μπίσεσβαρ), να μην χρειαστεί βοήθεια για να δώσει άλλο ένα πέναλτι υπέρ του ΠΑΟΚ (και να σκοράρει ο Κούρτιτς με πέναλτι με Σιδηρόπουλο διαιτητή για πρώτη φορά φέτος). Ο Απόλλων Σμύρνης, είναι, έτσι κι αλλιώς, άτσαλος στα μαρκαρίσματα, γενικά φέτος.

ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ: ΕΕΕΠ21+ | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑΕπιτροπή Εποπτείας και Ελέγχου Παιγνίων ΕΕΕΠ
ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ: 1114 | ΚΕΘΕΑ: 2109237777Επιτροπή Εποπτείας και Ελέγχου Παιγνίων ΕΕΕΠ