ΑΕΚ – Πανιώνιος

Πρόβα πλέι οφ στο ΟΑΚΑ, με την ΑΕΚ να φιλοξενεί τον Πανιώνιο στο πλαίσιο της 29ης αγωνιστικής. Βίοι αντίθετοι για τις δύο ομάδες, με την Ένωση να έχει κάνει μια μικρή κοιλιά και το Ιστορικό να διανύει περίοδο ακμής.

Η ΑΕΚ έγινε το θύμα έκπληξης της προηγούμενης αγωνιστικής, αφήνοντας δύο πόντους στην Μυτιλήνη, φέρνοντας λευκή ισοπαλία κόντρα στην ουραγό Καλλονή. Δύο νίκες και τρεις ισοπαλίες μετράει στα τελευταία έξι ματς, ενώ έχει και μία ήττα. Στα εκτός έδρας ματς εμφανίζεται αποδυναμομένη, ενώ στα εντός γίνεται το αντίθετο. Ο πολύτιμος χαφ Σιμόες αποτελεί την μόνη απουσία για τον Πογέτ καθώς είναι τιμωρημένος.

Ο Πανιώνιος εξασφάλισε την συμμετοχή του στα πλέι οφ την προηγούμενη αγωνιστική με τον καλύτερο τρόπο. Διέλυσε 3-1 τον ΠΑΟΚ στην Νέα Σμύρνη και τον έστειλε να ψάχνεται τις τελευταίες αγωνιστικές. Πλέον θέλει να αποκτήσει διαφορά από την πέμπτη θέση και να ξεκινήσει τα πλέι οφ με πλεονέκτημα. Στα έξι τελευταία ματς έχει δύο νίκες, τρεις ισοπαλίες και μόλις μία ήττα. Ο Μαρίνος Ουζουνίδης δεν υπολογίζει στον αμυντικό Ρισβάνη και τον μέσο Χαλκιαδάκη που είναι τιμωρημένοι.

Η ΑΕΚ δεν έχει χάσει ντέρμπι στην έδρα της και κόντρα στον Πανιώνιο θα είναι δύσκολο να κάνει το 4/4 εύκολα ή δύσκολα. Η πολύ καλή εμφάνιση του Πανιωνίου κόντρα στον ΠΑΟΚ και τα σκορ της ΑΕΚ στα ντέρμπι στο ΟΑΚΑ μας στρέφουν στo X ημίχρονο που στην Novibet προσφέρεται στο 1,97.

19:00  ΑΕΚ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ Χ ημίχρονο @1,97 Novibet