ΑΕΚ – Πανθρακικός

Η ΑΕΚ υποδέχεται τον Πανθρακικό στο ματς που θα κλείσει την 26η αγωνιστική της Superleague Greece. Η ΑΕΚ θέλει την νίκη για να έχει μεγαλύτερο πλεονέκτημα στα πλέι οφ, ενώ η ομάδα της Κομοτηνής παίζει το τελευταίο της χαρτί στην προσπάθειά της για σωτηρία.

Στην ΑΕΚ δεν μπορούν να βρουν τον καλό τους εαυτό, αυτόν που έδειξαν στις αρχές του 2016. Πάλι στραβοπάτησε, αυτήν τη φορά με τον Αστέρα στην Τρίπολη, όπου έμεινε στην λευκή ισοπαλία, σε ένα ματς που έμοιαζε αδιάφορο. Μια μικρή κοιλιά έκανε τις τελευταίες έξι αγωνιστικές, μετρώντας τρεις νίκες, δύο ισοπαλίες και μία ήττα. Εκτός πλάνων βρίσκεται ο τραυματίας δεξιός μπακ Μπακάκης. Ακόμα θα λείψουν οι τιμωρημένοι μεσοεπιθετικοί Μπαρμπόσα, Βάργκας, όπως και ο αριστερός μπακ Ντίντακ, ενώ ο φορ Τζιμπούρ είναι επίσης τιμωρημένος.

Μαχητικός αλλά άτυχος είναι ο Πανθρακικός που πιέζει κάθε αντίπαλο και δεν πέφτει χωρίς να το παλέψει. Αυτή η νοοτροπία τον βοήθησε να νικήσει το ΠΑΟΚ 2-1 την προηγούμενη αγωνιστική, παίρνοντας τρεις πολύτιμους βαθμούς. Αυτή ήταν η πρώτη νίκη την φετινή χρονιά για την ομάδα της Κομοτηνής, που στους προηγούμενους εννιά αγώνες έχει μαζέψει 3 βαθμούς από ισάριθμες ισοπαλίες. Σταθερά εκτός παραμένει ο χαφ Τζανης, ενώ ερωτηματικό παραμένει ο βασικός τερματοφύλακας που ένιωσε ενοχλήσεις στην μέση του αλλά συμπεριλήφθηκε στην αποστολή. Ο μέσος Αλφρέδο Μεχία κλήθηκε στην αποστολή της Εθνικής ομάδα της Ονδούρας και θα απουσιάσει από τον κρίσιμο αγώνα.

Μόλις μία νίκη έχει εκτός έδρας ο Πανθρακικός την φετινη σεζόν και δύσκολα θα κάνει άλλη. Η ΑΕΚ στην έδρα της είναι απροσπέλαστη και δύσκολα χάνει. Οι απουσίες των Βάργκας(9 γκολ/2 ασίστ) και Μπαρμπόσα(7 γκολ/3 ασίστ) και η μαχητικότητα του Πανθρακικού μας φέρνουν να επιλέξουμε ισοπαλία στο ημίχρονο, μιας και η ΑΕΚ θα έχει έλλειψη δημιουργίας. Στο Χ ημίχρονο της Novibet θα ποντάρουμε που προσφέρεται στο 3.10.

19:30  ΑΕΚ – ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ   Χ ημίχρονο  @3.10  Novibet