Άστον Βίλα – Άρσεναλ: Ματσάρα κορυφής στο “Βίλα Παρκ”

Ένα πραγματικά μεγάλο ματς διεξάγεται απόψε στο “Βίλα Παρκ” ανάμεσα σε Άστον Βίλα και Άρσεναλ για την 16η αγωνιστική της Premier League Αγγλίας.

Τρελαίνει κόσμο η Άστον Βίλα

Η Άστον Βίλα του Ουνάι Έμερι συνεχίζει να τρελαίνει κόσμο με την εντυπωσιακή πορεία της και δείχνει φτιαγμένη για μεγάλα πράγματα υπό τις οδηγίες του σπουδαίου Βάσκου προπονητή. Την Τετάρτη η αρμάδα του Έμερι νίκησε 1-0 την περσινή πρωταθλήτρια Μάντσεστερ Σίτι εντός έδρας, την έριξε στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας, προσπερνώντας την και μειώνοντας τη διαφορά από την κορυφή στους τέσσερις βαθμούς.

14 σερί εντός έδρας νίκες η Άστον Βίλα

Ο Ουνάι Έμερι είναι ο αναμορφωτής της Άστον Βίλα και ο άνθρωπος που μπορεί να την οδηγήσει στον τίτλο της Premier League. Ο Βάσκος προπονητής έχει περάσει τη νοοτροπία του νικητή στην ομάδα του η οποία αποδίδει εξαιρετικό ποδόσφαιρο. Η Άστον Βίλα διατηρεί ρεκόρ 10-2-3 σε 15 αγώνες στη φετινή Premier League, ενώ στο γήπεδό της μετράει 14 σερί νίκες σε επίπεδο πρωταθλήματος. Τελευταία της ήττα εκεί από την Άρσεναλ με σκορ 2-4 τον περασμένο Φεβρουάριο, όταν ο Έμερι είχε αντιμετωπίσει για πρώτη φορά τους “κανονιέρηδες” μετά την επιστροφή του στην Αγγλία.

Διατηρείται στην κορυφή η Άρσεναλ

Η Άρσεναλ έφυγε με ένα πολύτιμο διπλό από την έδρα της Λούτον, επικρατώντας με 4-3, χάρη σε γκολ στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων. Ένα “τρίποντο” που διατήρησε την ομάδα του Μίκελ Αρτέτα στην κορυφή της βαθμολογίας, στο +2 από τη δεύτερη Λίβερπουλ, στο +4 από την τρίτη Άστον Βίλα και στο +6 από την τέταρτη Μάντσεστερ Σίτι.

Μέταλλο πρωταθλήτριας η Άρσεναλ

Η Άρσεναλ μετράει 5 νίκες με γκολ στα τελευταία λεπτά, από τις 11 συνολικά που έχει στο πρωτάθλημα και δείχνει μέταλλο πρωταθλήτριας κάνοντας και πάλι όνειρα για το… Άγιο Δισκοπότηρο της Premier League. Οι “κανονιέρηδες” είναι η πιο αποτελεσματική εκτός έδρας ομάδα του φετινού πρωταθλήματος, έχοντας 5 νίκες, μία ισοπαλία και μία ήττα σε 7 συνολικά παιχνίδια. Να σημειωθεί ότι μετρούν 2 σερί διπλά μέσα στο “Βίλα Παρκ” και την έδρα της Άστον Βίλα.

19:30 ΑΣΤΟΝ ΒΙΛΑ – ΑΡΣΕΝΑΛ @1.75 ▶️ (STOIXIMAN)

19:30 ΑΣΤΟΝ ΒΙΛΑ – ΑΡΣΕΝΑΛ Χ Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ @2.22 ▶️ (STOIXIMAN)

19:30 ΑΣΤΟΝ ΒΙΛΑ – ΑΡΣΕΝΑΛ ΠΡΩΤΟ ΓΚΟΛ ΠΡΙΝ ΤΟ 28:00 @1.85 ▶️ (STOIXIMAN)