Ημίχρονο/τελικό στο Εσθονία – Ελλάδα

Ο Μίκαελ Σκίμπε είναι ακόμη ανήσυχος, παρά το 2 στα 2 της εθνικής Ελλάδος στους πρώτους αγώνες των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου της Ρωσίας.

Οι δύο πρώτοι αγώνες ήταν εύκολοι για την Ελλάδα και η Εθνική μας ομάδα, βρίσκοντας λίγο απ’ το ηθικό και τη σιγουριά των προηγούμενων χρόνων, μετουσίωσε το θεωρητικό προβάδισμα σε 6 βαθμούς.

Το ταξίδι στην Εσθονία δεν τρομάζει τον Σκίμπε. Τον ανησυχεί όμως ιδιαίτερα. Από όλους τους προπονητές που προπονούν ομάδες αυτή τη χρονική στιγμή στην Ελλάδα, ο Σκίμπε έχει σε μεγαλύτερη εκτίμηση τον Φορτούνη. Κι εκτιμά ότι ο ρόλος του “ψευτο-φορ” θα του λείψει πολύ στο Ταλίν. Ίσως ο Σκίμπε να είναι ο μόνος που έχει ταυτόχρονα σε εκτίμηση τα ποδοσφαιρικά προσόντα των Φορτούνη και Τζαβέλλα. Τώρα που το σκέφτομαι, αυτό είναι πιθανό να ισχύει και για τον Βλάνταν Ίβιτς, αλλά πού να το πει…

Όπως και να ‘χει, η σημερινή μας αντίπαλος, Εσθονία, έγινε η πρώτη ομάδα που κατάφερε να κρατήσει με μηδέν στο ημίχρονο το Γιβραλτάρ, ενώ στην πρεμιέρα του όγδοου προκριματικού ομίλου, συνετρίβη με 5-0 εκτός έδρας από το Βέλγιο. Λίγο νωρίτερα, είχε φέρει εντός έδρας φιλική ισοπαλία με σκορ 1-1 με αντίπαλο τη… Μάλτα!

Δεν πρόκειται για σοβαρό αντίπαλο, όπως καταλαβαίνετε. Ωστόσο, η Εσθονία κρατά αρκετά τη μπάλα, από φόβο μην τη χάσει και δεχτεί αντεπίθεση. Από ελληνικής πλευράς, η γρήγορη αντεπίθεση είναι ένας γρίφος που καλείται να λύσει ο Σκίμπε χωρίς τον Φορτούνη και ίσως δεν είναι η κατάλληλη ώρα να βγει από την ενδεκάδα ο Μπακασέτας. Ο Μάνταλος αναμένεται να παίξει καθοριστικό ρόλο στην εξέλιξη του ματς, ωστόσο, η απουσία του Φορτούνη, αλλά και του Τζαβέλλα (τη θέση του αμυντικού του ΠΑΟΚ πιθανότατα θα πάρει ο Χολέμπας) ίσως “πετάξει” πολύτιμα λεπτά στον αγώνα μέχρι να συνεννοηθούν όλοι και να βγάλουν συνεργασίες.

Για περισσότερη τακτική -και στοιχηματική- ανάλυση του αγώνα Εσθονία – Ελλάδα στο Ταλίν, κατευθυνθείτε στη στήλη του Αντώνη Καρπετόπουλου.

Το Χ ημίχρονο/2 τελικό, καθώς αποκλείουμε η εθνική Ελλάδος να μην νικήσει απόψε, είναι ένα ιδιαίτερα θελκτικό στοίχημα, σε πολύ καλή απόδοση στην 2winbet.

21:45 ΕΣΘΟΝΙΑ – ΕΛΛΑΔΑ Χ ΗΜΙΧΡΟΝΟ/2 ΤΕΛΙΚΟ @4,28 2WinBet

Γιατί 2winbet Δοκίμασε την 2winbet

Για τον αγώνα Εσθονία – Ελλάδα (3η αγωνιστική 8ου Ομίλου προκριματικών Παγκοσμίου Κυπέλλου 2018), η 2winbet προσφέρει 160 διαφορετικούς τύπους στοιχημάτων για ποντάρισμα