Κύπελλο Αγγλίας: Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Λίβερπουλ

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Λίβερπουλ τίθενται αντιμέτωπες με φόντο την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Αγγλίας.

Ο μεταξύ τους προημιτελικός είναι μονός και σε περίπτωση ισοπαλίας στο 90λεπτο, ακολουθεί παράταση, και εφόσον χρειαστεί, η διαδικασία των πέναλτι.

2 ήττες σε 11 παιχνίδια η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ νίκησε, την περασμένη εβδομάδα, εντός έδρας 2-0 την Έβερτον και συνεχίζει να βρίσκεται στην έκτη θέση που οδηγεί στους ομίλους του Europa League της επόμενης σεζόν. Επέστρεψε στις επιτυχίες μετά από 2 σερί ήττες και πλέον απέχει 8 πόντους από την πρώτη τετράδα. Η ομάδα του Έρικ Τεν Χαχ είχε διαμορφώσει το τελικό σκορ από το 36′. Στον προηγούμενο γύρο νίκησε 1-0 εκτός έδρας τη Νότιγχαμ Φόρεστ για να βρεθεί στα προημιτελικά. Έχει να κατακτήσει το τρόπαιο από τη σεζόν 2015/16. Έχει ρεκόρ 8 νίκες, μία ισοπαλία και 2 ήττες στα 11 τελευταία παιχνίδια σε πρωτάθλημα και Κύπελλο. Απουσιάζουν οι Ουάν-Μπισάκα (αμυντικός, 17 συμμετοχές), Σο (αμυντικός, 15 συμμετοχές), Μαρτίνες (αμυντικός, 10 συμμετοχές), Μάουντ (μέσος, 12 συμμετοχές), Μαρσιάλ (επιθετικός, 19 συμμετοχές/2 γκολ), αμφίβολοι οι Μαγκουάιρ (αμυντικός, 23 συμμετοχές/2 γκολ), Χόιλουντ (επιθετικός, 30 συμμετοχές/13 γκολ).

Με την ψυχολογία στα ύψη η Λίβερπουλ

Η Λίβερπουλ στην Premier League έμεινε στο 1-1 εντός έδρας με τη Μάντσεστερ Σίτι στο ντέρμπι κορυφής. Έχει υποστεί μόλις μία ήττα στα 20 τελευταία παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις (14-5-1) και παίζει με την ψυχολογία στα ύψη. Στον αγώνα βρέθηκε να χάνει στο 23′, όμως στο δεύτερο ημίχρονο ήταν εξαιρετική και ισοφάρισε στο 50′ με πέναλτι. Πέρσι αποκλείστηκε στη φάση των 32 από την Μπράιτον (ήττα με 2-1). Η Λίβερπουλ στον προηγούμενο γύρο κέρδισε εντός έδρας 3-0 μία ομάδα της Championship, τη Σαουθάμπτον. Ως φιλοξενούμενη έχει υποστεί μόνο μία ήττα στα 8 πιο πρόσφατα σε όλες τις διοργανώσεις (6-1-1). Λείπουν οι Άλισον (τερματοφύλακας, 24 συμμετοχές), Αλεξάντερ-Άρνολντ (αμυντικός, 29 συμμετοχές/2 γκολ), Μάτιπ (αμυντικός, 14 συμμετοχές), Χράφενμπερχ (μέσος, 19 συμμετοχές), Τζόουνς (μέσος, 28 συμμετοχές/5 γκολ), Ντιόγκο Ζότα (επιθετικός, 28 συμμετοχές/14 γκολ).

17:30 ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ – ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ @1.98 ▶️ (BETSSON)

17:30 ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ – ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ ΚΑΣΕΜΙΡΟ ΝΑ ΔΕΧΤΕΙ ΚΑΡΤΑ @2.25 ▶️ (BETSSON)

17:30 ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ – ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ UNDER 10 ΚΟΡΝΕΡ @2.55 ▶️ (BETSSON)