La Liga: Σεβίλλη – Ρεάλ Μαδρίτης

Ρεάλ Μαδρίτης La Liga Ισπανίας

Η αναμέτρηση ανάμεσα στη Σεβίλλη και τη Ρεάλ Μαδρίτης στο κεκλεισμένων των θυρών λόγω της πανδημίας του κορωνοϊού Σάντσεθ Πιθχουάν, δεσπόζει από το πρόγραμμα της δωδέκατης αγωνιστικής της La Liga Ισπανίας.

Η Σεβίλλη μεσοβδόμαδα υπέστη βαριά εντός έδρας ήττα με 0-4 από την Τσέλσι και τερμάτισε οριστικά δεύτερη στον πέμπτο όμιλο του UEFA Champions League. Η εικόνα της ομάδας του Ζουλιέν Λοπετέγι δεν ήταν τόσο κακή όσο δείχνει το τελικό σκορ. Είχε ρυθμό, δημιούργησε ευκαιρίες, έφτασε κοντά στο να σκοράρει, ενώ ζήτησε και δύο πέναλτι κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, το οποίο ολοκλήρωσε με 10 σουτ, τα περισσότερα που δέχθηκαν οι φιλοξενούμενοι στο πρώτο 45λεπτο την τελευταία πενταετία. Αυτή η ήττα ήταν η πρώτη για τη Σεβίλλη μετά από 5 διαδοχικές νίκες σε όλες τις διοργανώσεις. Στο τελευταίο χρονικά παιχνίδι της για τη La Liga με ένα γκολ του Εν Νεσίρι στο φινάλε του παιχνιδιού, πέρασε με διπλό από την Ουέσκα (0-1), έφτασε τις 3 σερί νίκες στην κατηγορία και “σκαρφάλωσε” στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας έχοντας και ένα παιχνίδι λιγότερο. Κυριάρχησε στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού, είχε ευκαιρίες και δικαιώθηκε, παρότι δεν έθελξε με την απόδοσή της.

Γενικά, η Σεβίλλη παρουσιάζεται ολοένα και καλύτερη, οι τρεις σερί νίκες στη La Liga Ισπανίας της έχουν δώσει αυτοπεποίθηση και δείχνει να έχει αφήσει οριστικά πίσω της τη μίνι αγωνιστική κρίση του Οκτωβρίου. Συν τοις άλλοις, διαθέτει την τρίτη καλύτερη άμυνα του πρωταθλήματος με οκτώ τέρματα παθητικό. Εντός έδρας μετράει 3 νίκες και μία ήττα με επιμέρους σκορ 6-3. Η Σεβίλλη έχει “χτίσει” εξαιρετική παράδοση την τελευταία πενταετία ως γηπεδούχος κόντρα στη Ρεάλ Μαδρίτης μετρώντας 4 νίκες και μόλις μία ήττα την περυσινή με 0-1. Όσον αφορά το ιατρικό δελτίο, ο αριστερός μπακ Εσκουδέρο παραμένει στα πιτς, ενώ η συμμετοχή των Μπόνο (γκολκίπερ), Ακούνια (μπακ), Σούσο (εξτρέμ) και Κάρλος Φερνάντεθ (φορ) θεωρείται εξαιρετικά δύσκολη.

Στον αντίποδα το κλίμα στη Ρεάλ Μαδρίτης είναι πολύ βαρύ. Η Βασίλισσα μεσοβδόμαδα παρουσιάστηκε κατώτερη των περιστάσεων με αποτέλεσμα να ηττηθεί εύκολα με 2-0 από τη Σαχτάρ Ντόνετσκ στην Ουκρανία, να μείνει στην τρίτη θέση στον δεύτερο όμιλο του UEFA Champions League και κινδυνεύει να μην περάσει στη φάση των 16 της διοργάνωσης για πρώτη φορά στην ιστορία της. Παρά τον κίνδυνο του ιστορικού αποκλεισμού στο UEFA Champions League και την κακή εικόνα της Ρεάλ Μαδρίτης στη La Liga, ο Ζινεντίν Ζιντάν ξεκαθάρισε ότι δεν προτίθεται να παραιτηθεί. Ωστόσο, αυτό δεν σημαίνει ότι το μέλλον του Γάλλου τεχνικού στον σύλλογο είναι ασφαλές. Η διοίκηση είναι έντονα προβληματισμένη και περιμένει από τον Ζιντάν να οδηγήσει τη Ρεάλ Μαδρίτης σε τρεις διαδοχικές νίκες κόντρα σε Σεβίλλη, Γκλάντμπαχ και Ατλέτικο. Διαφορετικά, ο Γάλλος δεν αποκλείεται να δει την πόρτα της εξόδου. Μάλιστα, ήδη ακούγονται τα ονόματα των Ποτσετίνο και Ραούλ σε περίπτωση που η διοίκηση των Μερένγκες προχωρήσει στην απόλυση του Ζιντάν.

Δεν υπάρχει αμφιβολία ότι η κατάσταση στη Ρεάλ Μαδρίτης είναι σε οριακό σημείο και αυτή μπορεί να αλλάξει προς το καλύτερο μόνο μέσα από τα θετικά αποτελέσματα. Η Βασίλισσα και στο παρελθόν βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο, αλλά κατάφερε να αντιδράσει. Το ίδιο πρέπει να κάνει και τώρα. Στη La Liga βρίσκεται στο -8 από την κορυφή έχοντας όμως και δύο ματς λιγότερα. Στο τελευταίο υπέστη ένα ακόμα αποτέλεσμα-σοκ, την εντός έδρας ήττα με 1-2 από την αδύναμη Αλαβές. Χωρίς συγκέντρωση στα πρώτα λεπτά, έμεινε πίσω στο σκορ, πλήρωσε ένα λάθος του Κουρτουά στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου και παρότι προσπάθησε, δεν κατάφερε να το σώσει στο φινάλε. Στα αγωνιστικά παραμένουν εκτός Καρβαχάλ (μπακ), Σέρχιο Ράμος (στόπερ), Οντριοθόλα (μπακ) και Βαλβέρδε (χαφ). Αμφίβολος ο Αζάρ (εξτρέμ).

17:15  ΣΕΒΙΛΛΗ – ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ  2  novibet αθλητικό online στοίχημα @2,65