Πλέι οφ Champions League: Ριέκα – Ολυμπιακός

Την «σφραγίδα» στην επιστροφή του στους ομίλους του Champions League θέλει να βάλει απόψε ο Ολυμπιακός που αντιμετωπίζει την Ριέκα για δεύτερη φορά στο πλαίσιο των πλέι οφ της διοργάνωσης. Την περασμένη εβδομάδα οι «ερυθρόλευκοι» δυσκολεύθηκαν αρκετά για να νικήσουν την πρωταθλήτρια Κροατίας, όμως πλέον έχουν αυξημένες πιθανότητες για να συνεχίσουν την πορεία τους.

Στην πρώτη αναμέτρηση οι παίκτες του Μπέσνικ Χάσι έχασαν αρκετές ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο για να ανοίξουν το σκορ. Όμως λίγο πριν το τέλος του μίλησε ο νόμος του ποδοσφαίρου και δέχθηκαν γκολ σε μια αντεπίθεση των αντιπάλων τους. Στο δεύτερο ημίχρονο βελτίωσαν την απόδοση τους, εκμεταλλεύθηκαν το γεγονός ότι η Ριέκα αγωνίστηκε στα τελευταία λεπτά με ποδοσφαιριστή λιγότερο και πήραν τελικά τη νίκη με 2-1 χάρη στο γκολ του Ρομάο στις καθυστερήσεις.

Στο σημερινό ματς ο Ολυμπιακός θα επιδιώξει να αποσπάσει το αποτέλεσμα που θα του δώσει το εισιτήριο της πρόκρισης στην φάση των ομίλων της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης. Μακριά από τον Πειραιά έχει πετύχει 3 νίκες στις 5 τελευταίες εκτός έδρας αναμετρήσεις του και μία από αυτές την σημείωσε στην προηγούμενη επίσκεψη του στην Κροατία τον Οκτώβριο του 2015 κόντρα στην Ντιναμό Ζάγκρεμπ (1-0).

Όμως το στοιχείο που κυριαρχεί στα πρόσφατα εκτός έδρας παιχνίδια του είναι το no goal. Συγκεκριμένα στις 6 από τις 9 τελευταίες εξορμήσεις του στο Champions League έχει επιβεβαιώσει την πρόταση μας. Αυτό συνέβη κυρίως γιατί αγωνίστηκε κόντρα σε ομάδες ανώτερες από αυτόν που δεν του άφησαν περιθώρια αντίδρασης.

Αγωνιστικά ο Μπέσνικ Χάσι έχει όλους τους παίκτες στην διάθεση του εκτός από τους μακροχρόνια τραυματίες, Μποτία και Ταχτσίδη κι έτσι να αναμένεται να παρατάξει την καλύτερη δυνατή ενδεκάδα στην αποψινή αναμέτρηση.

Η Ριέκα πέτυχε ξανά τον στόχο της κόντρα στον Ολυμπιακό όπως και με την Σάλτσμπουργκ, ο οποίος δεν ήταν άλλος από το να βρει τον δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα. Στον προηγούμενο γύρο στο δεύτερο ματς απέναντι στην πρωταθλήτρια Αυστρίας περιορίστηκε στην λευκή ισοπαλία και πήρε την πρόκριση.

Απόψε τα πράγματα είναι διαφορετικά για τους γηπεδούχους που θα πρέπει να «κυνηγήσουν» τη νίκη με τουλάχιστον ένα γκολ διαφορά για να συμμετάσχουν αυτοί στην φάση των ομίλων. Στα προηγούμενα εντός έδρας κατάφεραν να κρατήσουν ανέπαφη την εστία τους σημειώνοντας ισάριθμα no goal κι αυτό θα επιδιώξουν να το κάνουν ξανά κόντρα στον Ολυμπιακό. Η μοναδική απουσία που θα έχουν είναι αυτή του βασικού αμυντικού Λέοναρντ Ζούτα που αποβλήθηκε στο πρώτο ματς.

Εμείς από την πλευρά μας πιστεύουμε ότι το ματς δεν θα ξεφύγει στο σκορ, αφού οι Πειραιώτες παρά τις αμυντικές αρρυθμίες που παρουσιάζουν μπορούν να κρατήσουν πίσω το «μηδέν» παρά την πίεση που θα δεχθούν από την Ριέκα. Έτσι κι αλλιώς έχουν φτάσει στο σημείο που θα είναι κρίμα για αυτούς να χύσουν την… καρδάρα με το γάλα του Champions League και να βρεθούν ξανά στο Europa League.

Έτσι θεωρούμε ότι έχει μεγάλες πιθανότητες επιβεβαίωσης και το combo του no goal με το under 2,5 goals, ενώ η έμπνευση μας οδηγεί προς το ποντάρισμα του 0-0.

21:45 ΡΙΕΚΑ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ NO GOAL Stoiximan @1,80
21:45 ΡΙΕΚΑ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ NO GOAL& UNDER 2,5 Stoiximan @2,02
21:45 ΡΙΕΚΑ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΑΚΡΙΒΕΣ ΣΚΟΡ 0-0 Stoiximan @7,00