Σταντάρ Λιέγης – Γκενκ

Ντέρμπι με φόντο ελληνικό έχουμε στην προτελευταία στροφή της Jupiler Pro League. Ο Μανιάτης θα συναντήσει τον Καρέλη, καθώς η Σταντάρ Λιέγης θα φιλοξενήσει την Γκενκ στην Λιέγη. Την συμμετοχή στα πλέι οφ του βελγικού πρωταθλήματος κυνηγάει η Σταντάρ, ενώ η Γκενκ έχει εξασφαλίσει την συμμετοχή της.

Πληρώνοντας τα λάθη της άμυνας στο δεύτερο ημίχρονο η Σταντάρ Λιέγης ήρθε ισόπαλη 3-3 με την Άντερλεχτ. Σε ένα ματς με ταχύτητα και πολλές φάσεις προηγήθηκε δύο φορές και ισοφαρίσθηκε ισάριθμες, χάνοντας έτσι την ευκαιρία να γίνει το φαβορί για την προνομιούχο εξάδα. Δύο νίκες και μια ισοπαλία μετράει στους έξι τελευταίους αγώνες. Χωρίς απουσίες θα παρατάξει την ομάδα του ο Φερρέρα.

Παρέμεινε αήττητη στο 2016 η Γκενκ που νίκησε 3-2 την Κλαμπ Μπριζ ανατρέποντας το εις βάρος της 0-1. Με αυτή την νίκη εξασφάλεισε την παρουσία της στα πλέι οφ τίτλου. Πέντε νίκες και δύο ισοπαλίες μετράει, ώντας αήττητη για εφτά αγωνιστικές. Μοναδική απουσία για τον Πίτερ Μες ο τιμωρημένος νεαρός φορ Μπέιλι, καθώς επιστρέφουν ο μλέσος Κεμπάνο και ο μπακ Καστάνιε.

Ξέρει να κερδίζει η Σταντάρ Λιέγης μέσα στην έδρα της κόντρα στην Γκενκ, έχει πέντε νίκες και μία ισοπαλία στα τελευταία έξι μεταξύ τους ματς. Οι δύο ομάδες είναι ισοδύναμες αλλά η φιλοξενούμενη διανύει περίοδο φόρμας. Είναι καιρός όμως να χάσει καθώς οι γηπεδούχοι καίγονται για βαθμούς. Θα πάρει την νίκη η Σταντάρ γιατί την χρειάζεται για να μπει στα πλέι οφ. Στον άσο της Novibet θα στηριχτούμε που δίνεται στο 1,98.

21:00  ΣΤΑΝΤΑΡ ΛΙΕΓΗΣ -ΓΚΕΝΚ  1  @1,98  Novibet