Euroleague: Χαμηλό σκορ στη Μαδρίτη

Ρεάλ Μαδρίτης Φακούντο Καμπάτσο

Από σημαντικές νίκες στην Euroleague προέρχονται Ρεάλ Μαδρίτης και Μακάμπι Τελ Αβίβ και η μεταξύ τους μάχη αναμένεται με μεγάλο ενδιαφέρον. Θεωρώντας ότι το σκορ δεν θα ξεφύγει, θα ποντάρουμε στο Under 161,5 πόντοι. Φυσικά, ο αγώνας διεξάγεται κεκλεισμένων των θυρών.

Η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε με 73-67 τον Ερυθρό Αστέρα στο Βελιγράδι και βελτίωσε το ρεκόρ της στο 4-4. Οι Μαδριλένοι ξεκίνησαν πολύ άσχημα το παιχνίδι και βρέθηκαν να χάνουν με 21-8 (7′), ωστόσο βρίσκοντας σκορ από τα 6,75 μείωσαν σε 21-19 (9′). Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο είχε πολλά προβλήματα και στο δεύτερο δεκάλεπτο όπου έμεινε πίσω με -11 (38-27, 16′) για να μειώσει σε 40-36 (19′). Η Ρεάλ βγήκε στο δεύτερο ημίχρονο με σκοπό να πάρει τη νίκη, ήταν απόλυτα συγκεντρωμένη, βρήκε ρυθμό, είχε μεγαλύτερο βάθος πάγκου και σούταρε καλύτερα από τους γηπεδούχους. Ο Άντονι Ράντολφ έκανε τη διαφορά με τον Αμερικανό φόργουορντ της Ρεάλ να τελειώνει το παιχνίδι με 13 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και 3 λάθη. Η συγκεκριμένη νίκη ήταν η τρίτη συνεχόμενη στη διοργάνωση για τη Ρεάλ Μαδρίτης, η οποία αρχίζει σταδιακά να βρίσκει ρυθμό. Εντός έδρας μετράει 2 νίκες και μία ήττα. Η Ρεάλ έχει να ηττηθεί στη Μαδρίτη από την Μακάμπι Τελ Αβίβ από το 2010 (9 σερί νίκες, έκτοτε).

• Η Ρεάλ Μαδρίτης προέρχεται από 8 σερί νίκες σε ισπανικό πρωτάθλημα και Euroleague

Η Μακάμπι ήταν … καταιγιστική απέναντι στη Ζάλγκιρις Κάουνας και τη διέλυσε με 85-57 στο Τελ Αβίβ και βελτίωσε το ρεκόρ της στο 3-5. Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου πραγματοποίησε την καλύτερη φετινή της εμφάνιση στην Euroleague. Είχε άλλωστε ανάγκη ένα ξέσπασμα. Ανώτερη από την αρχή μέχρι το τέλος του αγώνα. Σούταρε με 81% στα τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο. Παράλληλα, η Μακάμπι μέτρησε 18 ασίστ και 4 λάθη στο παιχνίδι. Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ ήταν ο ηγέτης της Μακάμπι με 16 πόντους και 4 ασίστ. Πρώτη νίκη μετά από δύο σερί ήττες. Εκτός έδρας μετράει μία νίκη και 3 ήττες. Προσπαθεί σιγά σιγά να ανακτήσει την αγωνιστική της ταυτότητα. Χρειάζεται ακόμα χρόνο και δουλειά. Αμυντικά (77,8 πόντους ανά ματς) απέχει αρκετά από εκεί που θέλει ο Σφαιρόπουλος. Στα αγωνιστικά νέα ο Έλληνας κόουτς της Μακάμπι δεν υπολογίζει στις υπηρεσίες των τραυματιών Όμρι Κάσπι, Γιοβέλ Ζούσμαν και Τζον ΝτιΜπαρτολομέο. Αντίθετα, ο Οθέλο Χάντερ θα αγωνιστεί φορώντας προστατευτική μάσκα από τυχόν χτυπήματα των αντιπάλων.

19:30 ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ – ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ  UNDER 161,5 ΠΟΝΤΟΙ  Stoiximan online στοίχημα @1,95