Euroleague: Δύσκολη αποστολή για τον Ολυμπιακό στη Βιτόρια

Ο Ολυμπιακός φιλοξενείται απόψε το βράδυ στη Βιτόρια από την Μπασκόνια με τους Ερυθρόλευκους να έχουν πολύ δύσκολο έργο απέναντι στη φορμαρισμένη Βασκική ομάδα. Παρά τις δυσκολίες της συγκεκριμένης αναμέτρησης, ο Ολυμπιακός του Ντέιβιντ Μπλατ μπορεί να φύγει με το διπλό και να κάνει το 2 στα 2 στην Euroleague.

Εντυπωσιακή πρεμιέρα πραγματοποίησε στη φετινή Euroleague η Φενερμπαχτσέ του Ζέλικο Ομπράντοβιτς που συνέτριψε την Γκραν Κανάρια με 97-72, στο ντεμπούτο της στην Euroleague. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τη φιναλίστ του περυσινού τελικού ο Γιαν Βέσελι που πέτυχε 19 πόντους, 11 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ αναδείχθηκε και MVP της πρώτης αγωνιστικής. Καταιγιστική η Φενερμπαχτσέ προηγήθηκε με 10-2 στο 5′ με τη διαφορά να φτάνει και στο +13 (19-6) ένα λεπτό πριν από το τέλος της πρώτης περιόδου. Οι Έβανς και Όλιβερ έδωσαν προσωρινά λύσεις στην Γκραν Κανάρια, αλλά με αιχμή του δόρατος τους Σλούκα και Βέσελι η Φενερμπαχτσέ αύξησε τη διαφορά στο +14 (41-27 18′) και έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενη με 49-35. Με την έναρξη της τρίτης περιόδου η Γκραν Κανάρια “έτρεξε” ένα σερί 6-0 με αποτέλεσμα η διαφορά να πέσει στο 50-41 (20′). Αυτό το μικρό σερί θορύβησε τη Φενερμπαχτσέ που φόρτσαρε ξανά και έφτασε τη διαφορά στο +17 (75-58) στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Φενερμπαχτσέ συνέχισε στον ίδιο επιβλητικό ρυθμό και πήρε τη νίκη με τελικό σκορ 97-72. Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς κυριάρχησε στα ριμπάουντ (38) και είχε καλύτερο ποσοστό σε δίποντα (64.4%) και τρίποντα (35,3%). Την Κυριακή παρότι δυσκολεύτηκε για τρία δεκάλεπτα η Φενερμπαχτσέ επικράτησε της Τούρκ Τέλεκομ με 80-72 κάνοντας το 2 στα 2 στη Super Ligi της Τουρκίας με τον Γιαν Βέσελι να ολοκληρώνει την αναμέτρηση με 16 πόντους (8/8 δίποντα), 6 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

• Η Φενερμπαχτσέ την περυσινή σεζόν επικράτησε της Κίμκι και στις δύο αναμετρήσεις που έδωσαν στη Regular Season της Euroleague με 71-67 στην Κωνσταντινούπολη και με 73-64 στη Μόσχα

Ήττα με κάτω τα χέρια υπέστη η Κίμκι από τον Ολυμπιακό (66-87) μέσα στη Μόσχα στην πρεμιέρα της φετινής Euroleague. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα από το αρχικό 0-2 του Ολυμπιακού “έτρεξε” ένα σερί 10-0 για να προηγηθεί με 12-2. Στη συνέχεια και από τις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου ο Ολυμπιακός βελτίωσε την άμυνά του εγκλωβίζοντας την Κίμκι που βρέθηκε πίσω με 22-29 στο 14′. Η Κίμκι εκμεταλλεύτηκε ένα κακό δίλεπτο του Ολυμπιακού και μείωσε τη διαφορά στους 3 πόντους (29-32 17′), αλλά με την άμυνά της να αποτελεί την αχίλλειο πτέρνα της, βρέθηκε στο ημίχρονο πίσω με 10 πόντους (34-44 ). Με τον Αλεξέι Σβεντ σε μεγάλη βραδιά (ολοκλήρωσε το ματς με 34 πόντους) και αφού αύξησε την πίεση η Κίμκι έριξε τη διαφορά σε 48-55 (28′), ωστόσο το εξαιρετικό μπάσκετ του Ολυμπιακού σε άμυνα και επίθεση (56-73 33′) δεν της επέτρεψε να διεκδικήσει κάτι καλό από την αναμέτρηση. Μετά την εντός έδρας ήττα από τον Ολυμπιακό η Κίμκι προβλημάτισε εκ νέου με την απόδοσή της, αλλά τελικά πήρε τη νίκη με 80-73 επί της Κάλεβ Κράμο κάνοντας το 3 στα 3 στη VTB League με πρώτο σκόρερ τον Αλεξέι Σβεντ που πέτυχε 23 πόντους (4/13 τρίποντα), 6 ριμπάουντ και 9 ασίστ. Ο 28χρονος Ρώσος γκαρντ εκτός ότι χάρισε τη νίκη στην ομάδα του, έγινε πρώτος σκόρερ στην ιστορία της διοργάνωσης.

20:45  ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ – ΚΙΜΚΙ UNDER  154,5 ΠΟΝΤΟΙ  Novibet @ 1,88

Ιδανική πρεμιέρα πραγματοποίησε στη φετινή Euroleague η Μπασκόνια καθώς επικράτησε στο Κάουνας της Ζαλγκίρις με 87-79 πετυχαίνοντας ταυτόχρονα την τρίτη νίκη τα τελευταία τρία χρόνια μέσα στην έδρα της λιθουανικής ομάδας. Από το δεύτερο δεκάλεπτο η Μπασκόνια ήλεγξε τον ρυθμό του αγώνα και με κύριους εκφραστές των επίθεσέων της τους Πουαγιέ, Ντιόπ προηγήθηκε με +5 (37-42 19′), ωστόσο κάποιες λάθος επιλογές στην επίθεση και δύο φθηνές βολές στην Ζαλγκίρις το ημίχρονο έκλεισε με 39-42. Στο τρίτο δεκάλεπτο η Μπασκόνια με τον Μαρσελίνιο Χουέρτας να εξελίσσεται σε πρωταγωνιστή καθώς σημείωσε πέντε διαδοχικούς πόντους έφτασε τη διαφορά στο +8 (49-57 28′), αυξάνοντας τη διαφορά και στο +12 (49-61) για να κλείσει το δεκάλεπτο με σκορ 53-63. Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο τα τρία τρίποντα από Γκρέιντζερ και Σενγκέλια διατήρησαν τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα (59-72 33′) και στο τέλος μία μικρή χαλάρωση της Μπασκόνια έφεραν την αντίδραση της Ζαλγκίρις, όμως ήταν πολύ αργά για να αλλάξει κάτι με το 87-79 να είναι το τελικό σκορ. Η Μπασκόνια επιβεβαίωσε και το βράδυ της Κυριακής την εξαιρετική κατάσταση στην οποία βρίσκεται, σκορπίζοντας με 60-110 την Φουενλαμπράδα για την τέταρτη αγωνιστική της Liga Endesa. Από την αρχή πάτησε το γκάζι και προηγήθηκε με 8-31 στο πρώτο δεκάλεπτο και με 25-63 στο δεύτερο για να ολοκληρώσει την αναμέτρηση στο +50 με 19/34 τρίποντα, ισοφαρίζοντας το ρεκόρ με τα περισσότερα εύστοχα σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα (Χίλιαρντ 24 πόντοι, Τζάνινγκ 12, Φόιγκτμαν 12, Γκρέιντζερ 11).

• Μπασκόνια και Ολυμπιακός την περυσινή σεζόν μέτρησαν από μία εντός έδρας νίκη (86-54 Φερνάντο Μπουέσα Αρένα, 75-64 στα Δύο Αοράκια)

Εντυπωσιακά ξεκίνησε τη φετινή ευρωπαϊκή του πορεία ο Ολυμπιακός που παίζοντας εκπληκτικό μπάσκετ συνέτριψε την Κίμκι μέσα στη Μόσχα με 87-66. Το αρχικό 12-0 σερί της Κίμκι ανάγκασε τον Ντέιβιντ Μπλατ να καλέσει εσπευσμένα τάιμ αουτ και από εκείνο το σημείο οι παίκτες του αφυπνίστηκαν και με πρωταγωνιστές τους Πρίντεζη και Γκος ο Ολυμπιακός έτρεξε το δικό του σερί 11-0 (12-13 7′). Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός “έσφιξε” την άμυνά του και σε συνδυασμό με τις καλές επιλογές στην επίθεση προηγήθηκε με 22-29 στο 14′. Ένα κακό δίλεπτο των Ερυθρολεύκων έφερε τη διαφορά σε απόσταση 3 πόντων (29-32), όμως με πρωταγωνιστές τους Σπανούλη και ΛεΝτέι ο Ολυμπιακός πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 34-44. Με την άμυνα και στο τρίτο δεκάλεπτο να τσακίζει κόκκαλα και τους Σπανούλη, Πρίντεζη να πετυχαίνουν εύκολα καλάθια η διαφορά έφτασε στο +15 (36-51). Η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ συνέχισε στον ίδιο υψηλό ρυθμό και στην τέταρτη περίοδο σε άμυνα και επίθεση για να πάρει εύκολη και εμφατική νίκη στην πρεμιέρα της στη φετινή Euroleague. Την Κυριακή σαφώς επηρεασμένος από το ταξίδι της επιστροφής από τη Μόσχα και το δεύτερο ματς σε λιγότερο από 48 ώρες, ο Ολυμπιακός με τρίποντο του Αξέλ Τουπάν 17” πριν από το τέλος του αγώνα πήρε αγχωτική νίκη με 77-74 επί της Κύμης στη Χαλκίδα, γλιτώνοντας το κάζο (Γκος 15 πόντοι, 6 ασίστ, Μιλουτίνοβ 14 πόντοι, 6 ριμπάουντ).

21:45  ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ  2 ΜΕ 1-5 ΠΟΝΤΟΥΣ ΔΙΑΦΟΡΑ Novibet @ 5,50