Euroleague: Με φόρα από τη Βιτόρια για το 3 στα 3 ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός απέναντι στην Μπασκόνια έπαιξε σπουδαίο μπάσκετ για 30 αγωνιστικά λεπτά και έφυγε από τη Βιτόρια με ένα μεγάλο διπλό στις αποσκευές του. Σε λιγότερο από 48 ώρες υποδέχεται στο ΣΕΦ την Αρμάνι Μιλάνο με στόχο το 3 στα 3 και ασφαλώς είναι το μεγάλο φαβορί για τη νίκη αν και το ματς χρειάζεται προσοχή.

Η Κίμκι του Γιώργου Μπαρτζώκα ζόρισε αρκετά την Φενερμπαχτσέ στην Κωνσταντινούπολη, ωστόσο δεν απέφυγε την ήττα με τελικό σκορ 93-85. Στο ημίχρονο βρέθηκε πίσω στο σκορ με 11 πόντους διαφορά (54-43), αλλά στο δεύτερο ημίχρονο έκανε αντεπίθεση διαρκείας. Η Κίμκι με την έναρξη της τρίτης περιόδου “έτρεξε” ένα σερί 10-0 με τους Μίκι και Σβεντ και πέρασε μπροστά (54-53, 24′). Η Φενερμπαχτσέ απάντησε και προηγήθηκε με 66-63 (30′) με την Κίμκι να μη το βάζει κάτω και να μένει στο ματς μέχρι το 66-66 (32′). Από εκεί και πέρα μίλησε η ποιότητα της ομάδας του Ζέλικο Ομπράντοβιτς που με διαδοχικά τρίποντα του Ντίξον πήρε απόσταση ασφαλείας (77-70, 35′) με την Κίμκι να μην έχει τις λύσεις και τις δυνάμεις στο τέλος για νέα ανατροπή. Ξεχώρισε ξανά ο συνήθης ύποπτος Αλεξέι Σβεντ με 26 πόντους (7/12 τρίποντα). Η Κίμκι βρίσκεται πλέον στο 0-2 και σε λιγότερο από 48 ώρες καλείται να ανασυνταχθεί αφού την περιμένει το πολύ δύσκολο και ύπουλο εντός έδρας ματς με την Αναντολού Εφές. Πρωταρχικός στόχος για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα είναι ο περιορισμός των περιφερειακών της Αναντολού Εφές και κυρίως του Λάρκιν. Πάντως και η Κίμκι δεν είναι στα καλύτερά της με σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή της και με την άμυνά της να μην είναι ιδιαίτερα “σκληρή”.

• Η Κίμκι την περυσινή σεζόν επικράτησε της Αναντολού Εφές στην Μόσχα με τελικό σκορ 86-68

Η Αναντολού Εφές έχουμε επισημάνει ότι είναι μια ομάδα ικανή για το καλύτερο και το χειρότερο. Την περασμένη εβδομάδα πέρασε με 19 πόντους από το Μόναχο επί της Μπάγερν, αλλά την Τετάρτη διασύρθηκε εντός έδρας από την Ζαλγκίρις Κάουνας του Σάρας με 79-93. Η άμυνά της για τρία δεκάλεπτα ήταν τραγική όπως δηλαδή συμβαίνει κάθε χρόνο και όταν προσπάθησε να επιστρέψει μειώνοντας σε 74-82 στο 38′ ήταν ήδη αργά. “Κλειδί” το καταστροφικό δεύτερο δεκάλεπτο με επιμέρους σκορ 13-27. Δεν πήρε τίποτα από τους καλύτερούς της παίκτες τον Λάρκιν (3 πόντοι) και τον Μπομπουά που έμεινε άποντος με 0/5 σουτ και με την πίεση πλέον να αυξάνεται αφού το καλοκαίρι έριξε πολύ χρήμα και στοχεύει στο φάιναλ φορ. Ωστόσο, αν δεν παίξεις άμυνα στο μπάσκετ δεν κερδίζεις και κόντρα στην Κίμκι που είναι ομάδα ρυθμού, τα τρία δεκάλεπτα με την Ζαλγκίρις Κάουνας απαγορεύεται να επαναληφθούν. Κίμκι και Αναντολού Εφές διαθέτουν παίκτες-πολυβόλα στην επίθεση όπως οι Σβεντ, Λάρκιν και με δεδομένο ότι στην άμυνα τουλάχιστον στο ξεκίνημα αμφότερες δεν πείθουν, το σκορ δύσκολα δεν θα φτάσει σε υψηλά επίπεδα.

20:00 ΚΙΜΚΙ – ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ OVER 161,0 ΠΟΝΤΟΙ Novibet @ 1,93

Παίζοντας εκπληκτικό μπάσκετ για 30 λεπτά και παρότι στο τέλος έχασε τη συγκέντρωσή του ο Ολυμπιακός πήρε μια τεράστια νίκη μέσα στη Βιτόρια επί της Μπασκόνια με 85-80 κάνοντας το 2 στα 2 στην Euroleague. Τρομερό κοουτσάρισμα για μία ακόμη βραδιά από τον Ντέιβιντ Μπλατ με τον Ολυμπιακό να παίρνει προβάδισμα ακόμα και με 19 πόντους (47-66, 29′). Ένα τυχερό τρίποντο του Γκρέιντζερ στο τέλος της τρίτης περιόδου άλλαξε τον ρυθμό του αγώνα με τους Ερυθρόλευκους να χάνουν τη συγκέντρώσή τους στα τελευταία λεπτά με το +19 να γίνεται +4 (71-75, 38′), αλλά η εμπειρία του Σπανούλη και τα καλάθια του Μιλουτίνοφ μίλησαν την κατάλληλη στιγμή. Ρεκόρ καριέρας από τον Μιλουτίνοφ με 23 πόντους και 11 ριμπάουντ, τεράστια η βοήθεια του Σπανούλη με 11 πόντους και 8 ασίστ. Ο Ολυμπιακός από εκεί που δεν το περίμενε κανείς καθότι είναι νέα ομάδα και με νέο προπονητή έχει κάνει το τέλειο ξεκίνημα στην Euroleague με 2 στις 2 νίκες απέναντι σε δύο ομάδες (Κίμκι, Μπασκόνια) από τις οποίες πέρυσι έχασε με 30 και 32 πόντους αντίστοιχα. Με την “σφραγίδα” του Ντέιβιντ Μπλατ να είναι πλέον εμφανής ο Ολυμπιακός δείχνει τρομερή συνέπεια σε άμυνα και επίθεση. Υποδέχεται την Αρμάνι Μιλάνο στο πρώτο φετινό ευρωπαϊκό του παιχνίδι με ιδανικές συνθήκες, αν και θέλει πολύ προσοχή αυτό το ματς γιατί είναι πολύ ύπουλο και ίσως και πιο δύσκολο από αυτό που ακολουθεί ξανά στο ΣΕΦ με την Μακάμπι Τελ Αβίβ την επόμενη εβδομάδα. Ασφαλώς και ο Ολυμπιακός είναι το φαβορί και με τον κόσμο στο πλευρό του λογικά θα φτάσει έστω και δύσκολα στη νίκη και μάλλον με υψηλό σκορ και από τις δύο ομάδες.

• Ο Ολυμπιακός εντός έδρας απέναντι στην Αρμάνι Μιλάνο έχει απολογισμό 8 νίκες και μόλις μία ήττα

Η Αρμάνι Μιλάνο ζόρισε αρκετά την Ρεάλ Μαδρίτης ωστόσο η εμπειρία της Βασίλισσας έκανε τη διαφορά (85-91). Η Αρμάνι Μιλάνο βρήκε ρυθμό στην επίθεση και έφτασε να προηγείται με 23-10 (7′) και με 28-13 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, ενώ πήγε στο ημίχρονο προηγούμενη με 50-41. Ωστόσο, στο δεύτερο ημίχρονο η Ρεάλ Μαδρίτης πάτησε…γκάζι, “έσφιξε” την άμυνά της και βρήκε λύσεις στην επίθεση (64-67, 30′) με την Αρμάνι Μιλάνο να μειώνει σε 80-81 (36′, 33”), αλλά να μην έχει δυνάμεις για την ανατροπή. Αποδεικνύει πάντως ότι φέτος θα είναι καλύτερη από πέρυσι που αν βρεί ρυθμό στην επίθεση μπορεί να σκοτώσει τον αντίπαλό της, αν και θέλει δουλειά στην άμυνα. Συνεπώς έρχεται στο ΣΕΦ με καλή ψυχολογία παρά την ήττα καθώς πάλεψε μέσα με την Ρεάλ Μαδρίτης. Σίγουρα θα πάει το ματς σε υψηλό ρυθμό. “Κλειδί” το αν θα μπουν τα τρίποντα.

21:00 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ 1 & OVER 158,0 ΠΟΝΤΟΙ Novibet @ 2,40