Euroleague: Μετράει δυνάμεις στην Μόσχα ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός φιλοξενείται στην Μόσχα από την πανίσχυρη ΤΣΣΚΑ για την πέμπτη αγωνιστική της Euroleague με τους Ερυθρόλευκους να μετρούν δυνάμεις κόντρα στην ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη στο πρώτο τους μεγάλο κρας τεστ στη φετινή διοργάνωση.

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας μπορεί να πέρασε με 106-91 από την έδρα της Γκραν Κανάρια αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν φόρτσαρε. Στο πρώτο ημίχρονο αντιμετώπισε προβλήματα και ειδε τη Γκραν Κανάρια να προηγείται (55-52) ενώ το ματς εξελίχθηκε σε ντέρμπι και στο τρίτο δεκάλεπτο (77-80). Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο η ομάδα του Ιτούδη αποφάσισε να βάλει τέλος στα όνειρα της αντιπάλου της για νίκη και από τη στιγμή που πήρε το προβάδισμα από τις αρχές της περιόδου δεν κοίταξε πίσω. Πρώτο βιολί για μια ακόμη βραδιά για την Ρωσική Αρκούδα ο Ντε Κολό με 22 πόντους και 6 ασίστ. Ο Γάλλος γκαρντ βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση μετρώντας 19 πόντους και 4 ασίστ ανά αγώνα. Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας έχει τη δεύτερη καλύτερη επίθεση στη διοργάνωση σκοράροντας 92,3 πόντους ανά αγώνα με το γρήγορο παιχνίδι να είναι το σήμα κατατεθέν των Μοσχοβίτων. Μια ακόμα επιθετική…παράσταση από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας το απόγευμα της Δευτέρας που σκόραρε 108 πόντους απέναντι στην Πάρμα Περμ για τη VTB League έχοντας 7 παίκτες της με διψήφιο αριθμό πόντων και πρώτο της σκόρερ τον Αντόνοφ (18 πόντοι).

• Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας εντός έδρας μετρά 10 νίκες σε 11 ματς κόντρα στον Ολυμπιακό, η τελευταία νίκη του Ολυμπιακού μέσα στην Μόσχα επί της ΤΣΣΚΑ σημειώθηκε την 1η Απρίλη του 2008 με 76-74 στο πρώτο παιχνίδι για τα πλέι οφ της Euroleague

Ο Ολυμπιακός μετά την ήττα από την Αρμάνι Μιλάνο έβγαλε αντίδραση απέναντι στην Μακάμπι Τελ Αβίβ πετυχαίνοντας μια πολύ σημαντική εντός έδρας νίκη με 88-80 επί των Ισραηλινών. Οι Ερυθρόλευκοι εκμεταλλεύτηκαν τις απουσίες της Μακάμπι Τελ Αβίβ με κυριότερη αυτή του Ουιλμπέκιν με το δεύτερο δεκάλεπτο να είναι αυτό που ουσιαστικά έκρινε το ματς αφού ο Ολυμπιακός “έτρεξε” ένα επιμέρους 27-16. Στα θετικά για τον Ολυμπιακό η εξαιρετική βραδιά στην οποία βρέθηκαν οι Τουπάν (15 πόντοι) και Γκος (14 πόντοι). Ο Ολυμπιακός με τον Ντέιβιντ Μπλατ στον πάγκο του παίζει γρήγορο, μοντέρνο και ωραίο μπάσκετ το αντίθετο δηλαδή με ότι συνέβαινε επί εποχής Σφαιρόπουλου. Βέβαια, η άμυνα εξακολουθεί να αποτελεί αντικείμενο προβληματισμού (81,3 πόντοι ανά ματς). Οι Ερυθρόλευκοι κόντρα στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας θα δώσουν εξετάσεις στην άμυνα και φαίνεται αδύνατο να κρατήσουν την πυραυλοκίνητη επίθεση της ομάδας του Ιτούδη κάτω από τους 90 πόντους. Πολλή δουλειά αναμένεται να έχουν οι ψηλοί του Ολυμπιακού Μιλουτίνοφ και Λε Ντέι, ενώ σημαντικό ρόλο θα παίξει η μάχη στα ριμπάουντ εκει όπου η ΤΣΣΚΑ Μόσχας υπερτερεί του Ολυμπιακού (13 έναντι 8,8). Δεν ακολούθησε την αποστολή στη Μόσχα ο Γιάνις Στρέλνιεκς που κάνει αγώνα δρόμου να προλάβει το ματς με τον Παναθηναϊκό. Κόντρα στον Άρη ο Ολυμπιακός έκανε τα εύκολα δύσκολα (απώλεσε προβάδισμα 18 πόντων) εν τέλει πέρασε από το Αλεξάνδρειο με 68-64 με κορυφαίο τον Σπανούλη (11 πόντοι, 5 ασίστ, 6 ριμπάουντ) κάνοντας το 4 στα 4 στη betshop Basket League.

19:00 ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ  OVER 168,5 ΠΟΝΤΟΙ Novibet @ 1,92

Η Μπαρτσελόνα χάρη στο εκπληκτικό τέταρτο δεκάλεπτο με επιμέρους σκορ 21-7 πέρασε από την Κωνσταντινούπολη επικρατώντας της Νταρουσάφακα με 79-71 με τον Κρις Σίνγκλετον να αποδεικνύεται καθοριστικός για την ομάδα του Σβέτισλαβ Πέσιτς (18 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ). Η ανοδική παρουσία του Αμερικανού φόργουορντ-σέντερ (11,8 πόντους ανά αγώνα) έχει βελτιώσει το παιχνίδι των Μπλαουγκράνα, οι οποίοι πάντως χρειάζεται να σταθεροποιήσουν την απόδοσή τους και να περιορίσουν τα νεκρά διαστήματα,  ενώ γενικά ακόμα δεν πείθουν. Η Μπαρτσελόνα απέναντι στην Μακάμπι Τελ Αβίβ θα προσπαθήσει να δώσει γρήγορο ρυθμό στο παιχνίδι αντλώντας δύναμη μέσα από την επίθεση. Την Κυριακή αν και δυσκολεύτηκε επικράτησε στην παράταση της Μπανταλόνα με 94-92 για την Liga Endesa με τον Κέβιν Πάνγκος να σημειώνει 32 πόντους.

• Η Μπαρτσελόνα έχει να ηττηθεί στην Βαρκελώνη από την Μακάμπι Τελ Αβίβ από το 2005, έκτοτε μετρά 8 σερί εντός έδρας νίκες επί των Ισραηλινών

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ πάλεψε στα ίσια με τον Ολυμπιακό αλλά οι απουσίες των Ουιλμπέκιν και Πάργκο λύγισαν την ομάδα του Νέβεν Σπάχια που ηττήθηκε με 88-80. Ο Ουιλμπέκιν επιστρέφει κόντρα στην Μπαρτσελόνα και θα αποτελέσει τον “εγκέφαλο” του παιχνιδιού των Ισραηλινών. Η μεγάλη δύναμη της Μακάμπι Τελ Αβίβ βρίσκεται στη φροντ λάιν εκει όπου οι Ο’ Μπράιαντ και Μπλακ με τα τεράστια αθλητικά προσόντα που διαθέτουν δίνουν πολύτιμες λύσεις στην ομάδα του Σπάχια που αρέσκεται να δίνει γρήγορο ρυθμό στο παιχνίδι της. Σήμα κατατεθέν για την Μακάμπι Τελ Αβίβ αποτελεί το pick and roll που θα εμφανιστεί και στο παρκέ του Παλάου Μπλαουγκράνα, ενώ με την επιστροφή και του Ουιλμπέκιν θα αυξηθεί ο αριθμός των προσπαθειών από τη γραμμή του τριπόντου. Η Μακάμπι Τελ Αβίβ είναι αλήθεια ότι δεν έχει ξεκινήσει καλά στην Euroleague μετρώντας μία νίκη και 3 ήττες. Ωστόσο και στα 3 ματς που ηττήθηκε από Παναθηναϊκό, ΤΣΣΚΑ Μόσχας και Ολυμπιακό έπαιξε καλά χάνοντας στις λεπτομέρειες. Η επιστροφή του Ουιλμπέκιν την ανεβάζει επίπεδο και σε συνδυασμό με την παρουσία των Ο’ Μπράιαντ και Μπλακ που κάνουν θραύση μέσα και έξω από τη ρακέτα, μπορεί να φύγει με τη νίκη από την Βαρκελώνη απέναντι σε μια Μπαρτσελόνα που ναι μεν εμφανίζεται βελτιωμένη αλλά ακόμα δεν πείθει στη διοργάνωση με τις εμφανίσεις της. Τουλάχιστον, όχι περισσότερο από την Μακάμπι Τελ Αβίβ. Για την ισραηλινή λίγκα η Μακάμπι Τελ Αβίβ διέλυσε με 89-57 εντός έδρας τη Χάποελ Τελ Αβίβ (ΝτιΜπαρτολομέο 16 πόντους), ενώ μεταξύ άλλων έχει καταθέσει πρόταση στον Τζόντι Μικς για δίμηνο συμβόλαιο προκειμένου να καλύψει το κενό του τραυματία Τζέρεμι Πάργκο.

22:00 ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ – ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ   Novibet @ 2,95