Euroleague: Μονόδρομος η νίκη για τον Παναθηναϊκό

Ο Παναθηναϊκός φιλοξενείται στην Ποντγκόριτσα από τη Μπούντουτσνοστ για την πέμπτη αγωνιστική της Euroleague και μετά την ήττα από τη Ζαλγκίρις Κάουνας η νίκη είναι μονόδρομος για την ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ, η οποία μεταξύ άλλων αναζητά το πρώτο της φετινό εκτός έδρας ροζ φύλλο αγώνα.

Η Μπούντουτσνοστ σε κανένα σημείο του αγώνα δεν κατάφερε να ακολουθήσει το ρυθμό της Ρεάλ Μαδρίτης  σε άμυνα και επίθεση με αποτέλεσμα να φύγει από τη Μαδρίτη με μια “βαριά” ήττα στις αποσκευές της (89-55). Δεν μπορούσε να έχει καμία τύχη απέναντι στην Πρωταθλήτρια Ευρώπης με μόλις 14.3% ποσοστό στα τρίποντα (2/14) και με τόσο χαμηλή επιθετική παραγωγικότητα. Παραμένει χωρίς νίκη στις 4 πρώτες αγωνιστικές της Euroleague αν και με εξαίρεση το ματς με τη Ρεάλ Μαδρίτης πάλεψε στα υπόλοιπα με δεδομένο ότι διαθέτει ένα από τα χειρότερα ρόστερ της διοργάνωσης. Το κακό ξεκίνημα στην Euroleague αναμένεται να φέρει αλλαγές στη Μπούντουτσνοστ. Ο πρώτος που θα πληρώσει το μάρμαρο είναι ο Άαρον Κραφτ καθώς ο Αμερικανός γκαρντ δεν έχει ικανοποιήσει με τις εμφανίσεις του (1.5 πόντοι, 1.8 ριμπάουντ, 2.3 ασίστ). Εξαιρετικά χαμηλή η επιθετική παραγωγικότητα της Μπούντουτσνοστ στην Euroleague (64,2 πόντοι ανά αγώνα), ενώ στην άμυνα δέχεται 80 πόντους ανά ματς. Την Κυριακή ακολούθησε νέα ήττα αυτή τη φορά από τη Σεντεβίτα με 63-58 για την Αδριατική λίγκα (Κλαρκ 17 πόντοι, 7 ριμπάουντ).

• Μπούντουτσνοστ και Παναθηναϊκός διαθέτουν δύο από τις χειρότερες άμυνες στην Euroleague με παθητικό 80 πόντους ανά ματς και 84,5 πόντους ανά ματς αντίστοιχα

Ο Παναθηναϊκός έπεσε στην παγίδα του Σάρας και της Ζαλγκίρις Κάουνας με αποτέλεσμα να υποστεί αναπάντεχη εντός έδρας ήττα με 87-83 στην παράταση. Οι Πράσινοι για 35 λεπτά πραγματοποίησαν πολύ κακή εμφάνιση ενώ από τα μέσα της δεύτερης περιόδου βρέθηκαν στο -17 (20-37). Στα τελευταία λεπτά το ματς έγινε ροντέο με τον Παναθηναϊκό να παίρνει ένα μικρό προβάδισμα (74-70) αλλά η Ζαλγκίρις Κάουνας βρήκε τις λύσεις, πήγε τον αγώνα στην παράταση και στο έξτρα πεντάλεπτο κυριάρχησε των Πράσινων με επιμέρους σκορ 11-7. Με εξαίρεση τους Καλάθη (22 πόντοι) και Λάνγκφορντ (13 πόντοι) ο Παναθηναϊκός δεν πήρε βοήθειες από τους υπόλοιπους παίκτες του με τη φροντ λάιν του να είναι απών (26 πόντοι σύνολο), ενώ αποδείχθηκε λάθος και η επιλογή του Πασκουάλ να παίξει στο τέλος με κοντό σχήμα. Ο Παναθηναϊκός σε ένα ακόμα φετινό παιχνίδι προβλημάτισε με την απόδοσή του, ενώ η άμυνα εξακολουθεί να αποτελεί πρόβλημα (δέχεται 84,5 πόντους ανά ματς). Ταυτόχρονα σε μάστιγμα τείνει να εξελιχθεί η ευστοχία πίσω από τα 6,75 αφού ο Παναθηναϊκός σε 4 ματς στην Euroleague έχει πετύχει μόλις 23 τρίποντα (5,75%). Μετά την ήττα από τη Ζαλγκίρις Κάουνας η νίκη επί της Μπούντουτσνοστ αποτελεί αδήριτη ανάγκη από τη στιγμή που ακολουθεί και πρόγραμμα “φωτιά” με Ολυμπιακό (εντός), Αναντολού Εφές (εκτός), Μπαρτσελόνα (εντός), Μπασκόνια (εκτός). Την Κυριακή ο Παναθηναϊκός χωρίς να δυσκολευτεί επικράτησε με 88-64 του Ρεθύμνου κάνοντας το 4 στα 4 στη betshop Basket League με πρώτο σκόρερ τον Ματ Λοτζέσκι (16 πόντοι, 2 ασίστ, 3 ριμπάουντ).

20:00 ΜΠΟΥΝΤΟΥΤΣΝΟΣΤ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ  2  ΜΕ 11-15  ΠΟΝΤΟΙ  ΔΙΑΦΟΡΑ Novibet @ 5,00

Η Κίμκι έχασε τεράστια ευκαιρία να φύγει από το Μιλάνο με το διπλό επί της Αρμάνι αλλά τα λάθη της στοίχισαν (81-80). Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα εμφανίστηκε απόλυτα διαβασμένη έχοντας τον απόλυτο έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο, όμως στο τρίτο δεκάλεπτο “χαλάρωσε” υπερβολικά την άμυνα με αποτέλεσμα να δεχτεί επιμέρους 27-17. Στα τελευταία λεπτά το ματς έγινε ροντέο με την Κίμκι να ευστοχεί σε τρίποντο με τον Μόνια 24” πριν από το τέλος δίνοντας προβάδισμα στους Ρώσους (78-80). Ωστόσο, ο Μόνια από πρωταγωνιστής  εξελίχθηκε σε μοιραίος για την Κίμκι αφού υπέπεσε σε φάουλ πάνω στον Μάικ Τζέιμς με τον Αμερικανό να ευστοχεί σε 3 βολές διαμορφώνοντας το τελικό σκορ. Με την πλάτη στον τοίχο πλέον η Κίμκι που μετρά 4 ήττες σε ισάριθμους αγώνες στην Euroleague και η αναμέτρηση με τη Γκραν Κανάρια έχει χαρακτήρα τελικού. Σε τρομερή κατάσταση ο Αλεξέι Σβεντ με τον Ρώσο γκαρντ να σκοράρει 26 πόντους ανά αγώνα, τη στιγμή κατά την οποία παραμένει άλυτο το πρόβλημα της Κίμκι στην άμυνα (δέχεται 86,7 πόντους ανά ματς). Η Κίμκι απέναντι στη Γκραν Κανάρια θα προσπαθήσει να επιβάλλει από το ξεκίνημα τον ρυθμό της, ενώ για μια ακόμα φορά το τρίποντο θα αποτελέσει το σήμα κατατεθέν για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, η οποία σε 4 ματς στην Euroleague έχει σουτάρει 139. Σε αντίθεση με την Euroleague, η παρουσία της Κίμκι στη VTB League είναι εξαιρετική μετρώντας το 5 στα 5 αφού την Κυριακή ακολούθησε η εντός έδρας νίκη με 78-65 επί της Ούνικς Καζάν (Σβεντ 24 πόντοι, 5 ασίστ).

• Κίμκι και Γκραν Κανάρια αναμετρήθηκαν στους διπλούς τελικούς του Eurocup τη σεζόν 2014/15 με την Κίμκι να κατακτά το τρόπαιο με ισάριθμες νίκες (91-66, 83-64)

Η Γκραν Κανάρια πάλεψε στα ίσια κόντρα στην πανίσχυρη ΤΣΣΚΑ Μόσχας με τη διαφορά δυναμικότητας στο τέλος να κάνει την διαφορά (91-106). Η ομάδα του Σάλβα Μαλντονάτο για τρία δεκάλεπτα ήταν εξαιρετική πηγαίνοντας μάλιστα στο ημίχρονο προηγούμενη με 55-52, όμως στο τέταρτο δεκάλεπτο έμεινε από δυνάμεις δεχόμενη ένα επιμέρους 14-26. Την Κυριακή πάντως προβλημάτισε με την απόδοσή της αφού υπέστη απρόσμενη εκτός έδρας ήττα από τη Γκιπουθκόα με 74-63 για τη Liga Endesa. Η Γκραν Κανάρια έχει ένα από τα χειρότερα ρόστερ στην Euroleague και βασίζεται απλώς στην ποιότητα ορισμένων παικτών της. Το pick and roll αποτελεί το σήμα κατατεθέν της αφού είναι ένα από τα αγαπημένα του κόουτς Μαλντονάτο. Αδυνατεί να βρει λύσεις στην άμυνα έχοντας τη χειρότερη με διαφορά στην Euroleague (δέχεται 97,7 πόντους ανά ματς).

19:00 ΚΙΜΚΙ – ΓΚΡΑΝ ΚΑΝΑΡΙΑ  1  ΜΕ  11-15  ΠΟΝΤΟΙ  ΔΙΑΦΟΡΑ  Novibet @ 5,50