Μικρό προβάδισμα η Μπαρτσελόνα στο clasico

Το clasico ανάμεσα στην Μπαρτσελόνα και τη Ρεάλ Μαδρίτης για την 28η αγωνιστική της Liga Endesa Ισπανίας θα μας απασχολήσει σήμερα, Κυριακή.

Η πρωταθλήτρια Μπαρτσελόνα μείωσε το μπάτζετ φέτος αλλά το έχει στα 15 εκατομμύρια και πάλι και διατήρησε τον κορμό της. Διατηρεί ρεκόρ 18-9 και πρέπει να προσέξει για την τρίτη θέση. Την περασμένη εβδομάδα νίκησε δύσκολα 89-84 την μικρή Ομπραντόιρο εκτός έδρας. Δέκα νίκες και τρεις ήττες μετρούν οι “μπλαουγκράνα” του Γκριμάου μπροστά στους φιλάθλους τους. Την Πέμπτη κέρδισαν 92-89 τη Μακάμπι Τελ Αβίβ για την προτελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου στην Euroleague και εξασφάλισαν το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ.

Στον πρώτο γύρο: Ρεάλ Μαδρίτης – Μπαρτσελόνα 86-79 (01/10/2023).

Η πρωταθλήτρια Ευρώπης Ρεάλ Μαδρίτης βρίσκεται στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα της Liga Endesa με ρεκόρ 23 νίκες και 4 ήττες. Διαθέτει πληρότητα σε όλες τις θέσεις και είναι από τα φαβορί για τον τίτλο. Στον προηγούμενο αγώνα της στο πρωτάθλημα υπέστη απρόσμενη εντός έδρας ήττα από τη Μανρέσα με τελικό σκορ 72-83. Έτσι έβαλε σε κίνδυνο την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο. Η ομάδα του Τσους Ματέο την Παρασκευή έχασε και από την Μπασκόνια με 95-91, πάλι εντός έδρας, στο πλαίσιο της Euroleague. Έχει, ωστόσο, εξασφαλίσει την πρωτιά στην κανονική περίοδο.

Αναμένεται να πέσουν κορμιά στη Βαρκελώνη και ο νικητής θα κριθεί στις λεπτομέρειες. Δίνουμε μικρό προβάδισμα στην έδρα και την Μπαρτσελόνα.

19:30 ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ – ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ 1 @1.95 ▶️ (STOIXIMAN)