Allsvenskan: Σίριους και Ντέγκερφορς αιμορραγούν στην καρδιά της άμυνας

Σίριους Άνταμ Χέλμποργκ

Σίριους και Ντέγκερφορς αιμορραγούν στην καρδιά της άμυνας. Είναι χαρακτηριστικό πώς έχουν δεχτεί και οι 2 μαζί αυτές οι ομάδες συνολικά 19 γκολ στις 2 πιο πρόσφατες αναμετρήσεις τους στην Allsvenskan Σουηδίας.

Εντείνεται ο προβληματισμός για τα καλά πλέον στη Σίριους

Η Σίριους υπέστη δεύτερη διαδοχική βαριά εκτός έδρας ήττα αυτή τη φορά από τη Τζουργκάρντεν με 5-1 χωρίς να προβάλει αντίσταση. Στο ημίχρονο ήταν πίσω με 4-0, μείωσε στο 72′, για να δεχτεί και πέμπτο τέρμα στο 75′. Είχε προηγηθεί το 4-0 στο Μάλμε από την ομώνυμη ομάδα. Εντείνεται ο προβληματισμός για τα καλά πλέον στο εσωτερικό της Σίριους, όχι τόσο για τις ήττες σε Μάλμε και Στοκχόλμη όσο για τις εμφανίσεις που ήταν αποκαρδιωτικές. Η Σίριους βρίσκεται στη δωδέκατη θέση του τρέχον πρωταθλήματος και στο +3 από την επικίνδυνη ζώνη. Εντός έδρας μετρά 2 νίκες, 1 ισοπαλία και 1 ήττα, με γκολ 4-4. Έχει τη χειρότερη άμυνα στην Allsvenskan με 23 γκολ παθητικό.

Η Σίριους σε 11 αγώνες στην Allsvenskan μετρά 7 over 2,5 goals. Εντός έδρας έχει φέρει 1 over 2,5 goals και 2 Goal/Goal. Είναι αξιοσημείωτο το γεγονός πώς προέρχεται από 5 σερί over 2,5 goals ανεξαρτήτως έδρας στην κατηγορία. Τιμωρημένος ο Μάρκους Μάτισεν (αμυντικός, 8 συμμετοχές/1 γκολ). Απέκτησε τον αμυντικό Ντένις Ουίντγκρεν (Χάμαρμπι) και τον μέσο Μουσταφά Ζεϊντάν (Γιόνσεπινγκ). Αμφότεροι έκαναν ντεμπούτο την περασμένη εβδομάδα.

Από πεντάρα σε πεντάρα η Ντέγκερφορς

Η Ντέγκερφορς έχασε το μέτρημα από τα πολλά γκολ, προερχόμενη από 2 σερί πεντάρες από Χάμαρμπι (5-1 εκτός) και Μάλμε (5-0 εντός). Στο πιο πρόσφατο κόντρα στη Μάλμε στο ημίχρονο ήταν πίσω με 2-0, ενώ κατέρρευσε στο πρώτο 10λεπτο του δευτέρου 45λεπτου δεχόμενη ακόμα 3 γκολ (51′, 53′, 55′). Το ρεκόρ της έχει διαμορφωθεί πλέον στις 4 νίκες, 2 ισοπαλίες και 5 ήττες. Η Ντέγκερφορς εκτός έδρας αποδυναμώνεται αισθητά, έχοντας 1 νίκη, 2 ισοπαλίες και 3 ήττες σε 6 αγώνες. Τα 2 από τα 6 αυτά τα ματς έληξαν over 2,5 goals, ενώ στα 3 από τα 6 κατάφερε να σκοράρει.

Η Ντέγκερφορς σε 11 αγώνες στην Allsvenskan μετρά 5 over 2,5 goals. Εκτός έδρας έχει φέρει 2 over 2,5 goals και 3 over 3,5 goals. Επιπρόσθετα, το over 2,5 goals εμφανίστηκε στα 4 από τα 5 τελευταία της παιχνίδια ανεξαρτήτως έδρας στο πρωτάθλημα. Τιμωρημένος ο Σεμπάστιαν Όλσον (αμυντικός, 10 συμμετοχές, 1 ασίστ).