Bundesliga: Απρόσεκτη στην άμυνα η Γκλάντμπαχ

Γκλάντμπαχ Εμπολό Νόιχαους Γερμανία Bundesliga

Οι αμυντικές αδυναμίες της Γκλάντμπαχ της στέρησαν 2 ακόμα βαθμούς το Σάββατο, με τη Στουτγάρδη να ισοφαρίζει με πέναλτι στις καθυστερήσεις σε 2-2 και να την αφήνει 11 βαθμούς μακριά από την κορυφή της Bundesliga.

Η Γκλάντμπαχ ποντάρει πολύ φέτος στην επιθετική της γραμμή, με τον Λαρς Στιντλ να κάνει καλή χρονιά, έχοντας ήδη πετύχει 9 γκολ στη φετινή Bundesliga. Όμως στην άμυνα… μπάζει. Κι αν αυτό δεν της κόστισε κόντρα στην Μπάγερν Μονάχου, πριν από 10 μέρες, όταν επικράτησε με 3-2 παρότι βρέθηκε να χάνει στο ημίωρο με 0-2, στη Στουτγάρδη δεν κατάφερε να αποφύγει την απώλεια βαθμών.

Η ομάδα του Μάρκο Ρόζε καλείται σήμερα να επιστρέψει στις νίκες κόντρα στη Βέρντερ Βρέμης, που είναι σαφώς πιο φειδωλή επιθετικά, και το Σάββατο δυσκολεύτηκε πολύ να βρει το γκολ κόντρα στη σφιχτή άμυνα της Άουγκσμπουργκ, όμως τελικά τα κατάφερε στο τελευταίο 10λεπτο και απέφυγε το «στραβοπάτημα», ενώ με τη νίκη της αποσπάστηκε 11 βαθμούς από τις θέσεις του απευθείας υποβιβασμού και 6 από τη 16η θέση που οδηγεί στα μπαράζ παραμονής.

Η Βέρντερ είναι επικίνδυνη αντίπαλος και το απέδειξε στην έδρα της Λεβερκούζεν, όπου απέσπασε ισοπαλία 1-1 πριν από 10 μέρες, οπότε οι γηπεδούχοι ξέρουν πως δεν μπορούν να την υποτιμήσουν. Ξέρουν επίσης ότι αν δείξουν τις γνωστές τους αμυντικές αδυναμίες, η ομάδα της Βρέμης μπορεί να τους κάνει τη ζημιά. Ξέρουν όμως και ότι η δύναμή τους είναι στην εμπροσθοφυλακή τους, επομένως το βάρος αναμένεται και σήμερα να πέσει στην επίθεση. Και αυτό δημιουργεί πολύ καλές προϋποθέσεις για ένα παιχνίδι στο οποίο ίσως να δούμε αρκετά γκολ – πιθανότατα και από τις δύο ομάδες.