Bundesliga: Η παράδοση δείχνει over στην Κολωνία

Μπορούσια Ντόρτμουντ Κολωνία Bundesliga

Στο Ράιαν Ένερτζι Στάντιον της Κολωνίας η ομώνυμη ομάδα φιλοξενεί την Ντόρτμουντ στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής της γερμανικής Bundesliga. Στη συγκεκριμένη αναμέτρηση που διεξάγεται νωρίς σήμερα το απόγευμα (16:30) και κεκλεισμένων των θυρών, θα πάμε με την παράδοση που λέει ότι τα 7 από τα 8 τελευταία παιχνίδια μεταξύ των δύο ομάδων με γηπεδούχο την Κολωνία έληξαν over 2,5 goals.

Η Κολωνία δεν βρίσκεται σε καλό φεγγάρι. Το πάλεψε στην έδρα της Ουνιόν Βερολίνου, προηγήθηκε με πέναλτι στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, ωστόσο δέχτηκε την ανατροπή στο δεύτερο 45λεπτο και ηττήθηκε με σκορ 2-1. Τέταρτη ήττα στις πέντε τελευταίες αγωνιστικές για το σύνολο του Μάρκους Γκίσντολ, που βρίσκεται μόλις έναν πόντο πάνω από την επικίνδυνη ζώνη. Η Κολωνία είναι φτωχή στο δημιουργικό κομμάτι και λιγότερο σταθερή αμυντικά, παίζοντας στο γήπεδό της, όπου μετρά μόλις μία νίκη σε 12 ματς (7 ήττες). Επίσης, έχει την τρίτη χειρότερη άμυνα (44 γκολ) του πρωταθλήματος.

Η Κολωνία σε 25 αγωνιστικές στην Bundesliga μετρά 14 over 2,5 goals. Εντός έδρας έχει φέρει 7 over 2,5 goals και 5 over 3,5 goals. Τα 3 από τα 6 τελευταία παιχνίδια της ανεξαρτήτως έδρας στο πρωτάθλημα έληξαν over 2,5 goals. Παραμένουν σταθερά εκτός δράσης οι Μπόρναου (αμυντικός, 17 συμμετοχές), Κάιντς (μέσος) και Άντερσον (φορ, 10 συμμετοχές/2 γκολ).

Η Ντόρτμουντ εδώ και τρεις εβδομάδες έχει βρει το στιλ που της ταιριάζει, αλλά η εικόνα της είναι πειστική μόνο όταν όλοι οι βασικοί της βρίσκονται στον αγωνιστικό χώρο. Όταν λείπει έστω και ένας, το σύστημά της δεν λειτουργεί τόσο καλά. Την προηγούμενη αγωνιστική νίκησε εντός έδρας τη Χέρτα Βερολίνου με σκορ 2-0 και ξαναμπήκε στο κόλπο της εξόδου στο Champions League (-2). Επίσης, έχει τη δεύτερη καλύτερη επίθεση (52 γκολ) του πρωταθλήματος.

Η Ντόρτμουντ σε 25 αγωνιστικές στην Bundesliga μετρά 18 over 2,5 goals. Εκτός έδρας έχει φέρει 9 over 2,5 goals και 5 over 3,5 goals. Είναι αξιοσημείωτο ότι έρχεται από 8 σερί over 2,5 goals μακριά από το γήπεδό της στο πρωτάθλημα. Πάλι εκτός οι Ακαντζί (αμυντικός, 19 συμμετοχές/2 γκολ), Σάντσο (φορ, 21 συμμετοχές/6 γκολ), αμφίβολος ο Γκερέιρο (αριστερός μπακ, 20 συμμετοχές/3 γκολ), μακροχρόνια εκτός οι Σμέλτσερ (αμυντικός) και Βίτσελ (μέσος, 15 συμμετοχές).