Διεθνές Φιλικό: Η ευκαιρία της Ρωσίας στο Κισινάου

Ρωσία Παίκτες Νέσιονς Λιγκ

Στο κεκλεισμένων των θυρών λόγω Covid-19 Σταντιονούλ Ζίμπρου του Κισινάου η Μολδαβία υποδέχεται τη Ρωσία σε φιλικό παιχνίδι προετοιμασίας. Η διαφορά δυναμικότητας και ποιότητας των δύο ομάδων είναι τεράστια. Ευκαιρία για τη Ρωσία να επιβεβαιώσει την υπεροχή της και να πετύχει πάνω από τρία γκολ σε παιχνίδι από το Σεπτέμβριο.

Η Μολδαβία είναι η προτελευταία σε δυναμικότητα ομάδα της Ευρώπης. Προσπαθεί να γίνει ανταγωνιστική αλλά δεν τα καταφέρνει. Προέρχεται από τέσσερις σερί ήττες σε επίσημα και φιλικά παιχνίδια έχοντας δεχτεί σε αυτό το διάστημα 13 γκολ και δίχως να έχει σκοράρει. Έχει να κερδίσει πάνω από έναν χρόνο και συγκεκριμένα από τις 8 Ιουνίου του 2019 (1-0 Ανδόρα) για τα προκριματικά του Euro. Έκτοτε, μετράει μία ισοπαλία και 12 ήττες σε επίσημα και φιλικά παιχνίδια.

Η Μολδαβία δημιουργεί ελάχιστες φάσεις. Είναι χαρακτηριστικό ότι έκανε μία τελική με την Ελλάδα και 8 με τη Σλοβενία. Σε κανένα από τα 13 τελευταία επίσημα και φιλικά παιχνίδια της δεν κατάφερε να κρατήσει απαραβίαστη την εστία της. Μάλιστα, στα 9 από τα 13 τελευταία δέχτηκε τουλάχιστον 2 γκολ. Υπολογίζονται ενόψει του φιλικού με τη Ρωσία ο αμυντικός Γιάρνταν, ο μπακ Πόσμακ, ο μέσος Κογιοκάρι και ο επιθετικός Ντάμασκαν.

Η Ρωσία βρίσκεται στην κορυφή του τρίτου ομίλου της δεύτερης κατηγορίας του Nations League. Προέρχεται από δύο σερί ισοπαλίες κόντρα σε Τουρκία (1-1 εκτός έδρας) και Ουγγαρία (0-0 εντός έδρας). Στο τελευταίο με τους Ούγγρους τις στοίχισαν οι χαμένες ευκαιρίες με το δοκάρι στο πρώτο ημίχρονο να είναι η σημαντικότερη. Με τους Τούρκους ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο με γκολ (28′) και ευκαιρίες, κατώτερη στο δεύτερο ημίχρονο, ισοφαρίστηκε σε 1-1 στο 62′, ενώ γλίτωσε κι από δοκάρι.

Η Ρωσία έχει την καλύτερη επίθεση στον τρίτο όμιλο της δεύτερης κατηγορίας του Nations League με 7 γκολ. Σκόραρε στα 5 από τα 6 τελευταία παιχνίδια της επίσημου και φιλικού χαρακτήρα. Στα 3 από τα 6 τελευταία σκόραρε τουλάχιστον 2 γκολ. Τα 4 από τα 6 τελευταία επίσημα και φιλικά παιχνίδια της έληξαν Over. Εκτός ο βασικός μπακ Φερνάντες, ο βασικός μεσοεπιθετικός Γκολοβίν και ο αρχηγός/ηγετικός επιθετικός Τζιούμπα. Γι’ αυτό, ποντάρουμε στο στοίχημα over 2,5 goals στον Stoiximan.