Eredivisie: Ανοίγουν το ρυθμό Εξέλσιορ και Χέρενφεν

Στο Ρότερνταμ, η Εξέλσιορ υποδέχεται τη Χέρενφεν, στα πλαίσια της 18ης αγωνιστικής της Eredivisie Ολλανδίας. Καμία από τις δύο δεν είναι ομάδα εμπιστοσύνης. Πάντως, μοιάζουν ικανές να ανοίξουν το ρυθμό.

Στον πρώτο γύρο: Χέρενφεν – Εξέλσιορ 0-3 (23/09/2023).

Πρόβλημα η άμυνα στην Εξέλσιορ

Η Εξέλσιορ ηττήθηκε 3-1 εκτός έδρας από την πρωτοπόρο PSV Αϊντχόφεν την προηγούμενη αγωνιστική. Στο 17′ ήδη έχανε 2-0, δέχθηκε και τρίτο γκολ στο 69′ για να μειώσει στο 82′. Δίνει σκληρή μάχη για τη σωτηρία, ούσα στο +3 από την επικίνδυνη ζώνη. Παραγωγική επίθεση με 28 γκολ, πρόβλημα η άμυνα που έχει δεχθεί 35. Τα 13 από τα 17 παιχνίδια της Εξέλσιορ στη φετινή Eredivisie ολοκληρώθηκαν με Over 2,5. Επίσης, με Over 2,5 και Goal/Goal τελείωσαν τα 4 από τα 5 τελευταία παιχνίδια της στο πρωτάθλημα. Τραυματίες είναι οι Σέιμορ (αμυντικός, 7 συμμετοχές) και Χάρτγες (μέσος, μία συμμετοχή).

Ομάδα του Over η Χέρενφεν

Η Χέρενφεν αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 εκτός έδρας με τη Τσβόλε, σε ένα ματς που ισοφάρισε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων. Προηγήθηκαν τρεις ήττες σε όλες τις διοργανώσεις. Βρίσκεται στο -2 από την οκτάδα. Η Χέρενφεν είναι ομάδα του Over με 13 σε 17 αγώνες. Αξίζει να σημειωθεί ότι τα 4 από τα 5 πιο πρόσφατα εκτός έδρας παιχνίδια της στο τρέχον πρωτάθλημα επιβεβαίωσαν το Over 2,5. Έλειψε στο προηγούμενο ματς και παραμένει εξαιρετικά αμφίβολος ο Νικολαέσκου (επιθετικός, 13 συμμετοχές/4 γκολ).