Europa Conference League: Όλα κρίνονται στα 90 λεπτά

Άντερλεχτ Φίτεσε Europa Conference League

Ήταν αμείωτη η μαχητικότητα με την οποία η Φίτεσε προσπαθούσε να μην χάσει από την Άντερλεχτ στο Κόνσταντ Φαν ντερ Στοκ των Βρυξελλών. Ο πρώτος αγώνας των πλέι-οφ, στο δρόμο για τους ομίλους του Europa Conference League έληξε με 3-3.

Η Φίτεσε έκανε 1-1 το 1-0 και 2-2 το 2-1, πέρασε όμως και μπροστά στο σκορ (2-3) στο 72′ με τον Ουσάμα Τανανέ, αλλά ισοφαρίστηκε εν τέλει στο 90′ (Γιάρι Βερσέρεν).

Η Φίτεσε κάνει rotation για να ξεκουράσει παίκτες, ενώ παράλληλα έχει και πρόβλημα με κίτρινες κάρτες

Ήταν ένα ζευγάρι αμφίρροπο από την αρχή, λόγω και της γειτνίασης των χωρών (Βέλγιο και Ολλανδία), αλλά κι επειδή οι 2 ομάδες διακρίνονται περισσότερο για τις επιθετικές τους αρετές, παρά για τις αμυντικές. Κι όμως, η Φίτεσε έδωσε παραπάνω πάθος στις Βρυξέλλες για να πάρει ένα θετικό αποτέλεσμα για τη ρεβάνς.

Πιο συγκεκριμένα, οι ποδοσφαιριστές του Τόμας Λετς δέχτηκαν 8 κίτρινες κάρτες. Ο σημαντικός μέσος Ρίτσντλι Μπαζόερ έπαιξε ενώ δεν ήταν απόλυτα έτοιμος και έβγαλε και ολόκληρο το 90λεπτο!

Την αμέσως επόμενη Κυριακή, η Φίτεσε δέχτηκε εξευτελιστική εντός έδρας ήττα με 3-0 από τη Βίλεμ χωρίς Ντάσα, Γκμπόχο, Νταρφαλού και Μπαζόερ. Οι 4 ποδοσφαιριστές προφυλάχθηκαν για να είναι ετοιμοπόλεμοι στον επαναληπτικό με την Άντερλεχτ.

Η Άντερλεχτ προετοιμάζεται ξεκούραστη

Η Άντερλεχτ, από την πλευρά της, ζήτησε και πήρε αναβολή του αγώνα της στη First Division A του Βελγίου. Έτσι δεν έδωσε αγώνα μετά το 3-3 των Βρυξελλών και είχε όλο τον χρόνο για να προετοιμαστεί, με 3 κύριους στόχους: Την επιλογή συστήματος, τη χρησιμοποίηση ή όχι του Βερσέρεν με τους βασικούς (αντί του Αμούζου) και το εκ νέου φορμάρισμα του Τζόσουα Ζίρκζεε, που δεν ήταν καθόλου καλός στο πρώτο ματς.

Με τον νέο κανονισμό που δεν λαμβάνει υπόψη το εκτός έδρας γκολ, εξάλλου, η Φίτεσε υποχρεούται να νικήσει για να προκριθεί, ενώ το ίδιο ισχύει και για την Άντερλεχτ. Οποιοδήποτε ισόπαλο αποτέλεσμα θα στείλει τον αγώνα σε παράταση. Άρα, όλα θα κριθούν σε 90 λεπτά.

Ο Μπαζόερ, συνεπώς, πρέπει να “σφίξει τα δόντια”, ο Ζίρκζεε να βρει τη χαμένη του φόρμα -ίσως και τον δρόμο προς τα δίχτυα και όλα αυτά να συντελέσουν στην επιβεβαίωση του πονταρίσματος που προτείνουμε για τον αγώνα Φίτεσε – Άντερλεχτ στο Europa Conference League: Over 2,5 goals.