Europa League: Ανοίγουν τον ρυθμό Άιντραχτ και Λάτσιο

Στη Κομέρτσμπανκ Αρένα της Φρανκφούρτης, η Άιντραχτ υποδέχεται τη Λάτσιο για την δεύτερη αγωνιστική του όγδοου ομίλου του Europa League. Οι 2 ομάδες αρέσκονται στο επιθετικό παιχνίδι και αναμένεται να προσφέρουν θέαμα με αρκετά τέρματα.

Η Άιντραχτ Φρανκφούρτης το περασμένο Σάββατο επικράτησε εύκολα και δίκαια με 4-1 του Ανόβερου. Ουσιαστικά “καθάρισε” τη νίκη από το πρώτο ημίχρονο όπου βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 2-0. Στο δεύτερο ημίχρονο κατέβασε ταχύτητα, κάνοντας συντήρηση δυνάμεων, ωστόσο πέτυχε άλλα 2 τέρματα, για να φτάσει σε μια εμφατική νίκη. Η ομάδα του Άντι Χίτερ έβαλε τέλος στο αρνητικό σερί των 4 συνεχόμενων αγώνων χωρίς νίκη στην Bundesliga. Στην πρεμιέρα του όγδοου ομίλου του Europa League, η Άιντραχτ έκανε την έκπληξη, επικρατώντας μέσα στο κεκλεισμένων των θυρών Βελοντρόμ με 2-1 της Μαρσέιγ, παρότι στο τελευταίο μισάωρο του αγώνα έπαιζε με παίκτη λιγότερο.

Η Άιντραχτ Φρανκφούρτης αρέσκεται στο επιθετικό παιχνίδι και σχεδόν κάθε ματς σκοράρει τουλάχιστον ένα τέρμα. Τη φετινή σεζόν σε 9 επίσημους αγώνες μετρά 8 over 2,5 goals. Τα 5 από τα 6 πιο πρόσφατα παιχνίδια της, ανεξαρτήτου διοργάνωσης, ήρθαν over 2,5 goals. Οι 6 πιο πρόσφατοι αγώνες της Άιντραχτ σε πρωτάθλημα και Ευρώπη έληξαν με goal/goal. Στην Bundesliga, σε 6 αγώνες μετρά 4 over 2,5 goals. Παραμένουν εκτός οι Σαλσίδο (στόπερ), Τσάντλερ (μπακ-χαφ), Ζεράλδες (χαφ), Πασιένσια (επιθετικός).

Με σκυμμένο το κεφάλι έφυγε από το ντέρμπι με τη Ρόμα η Λάτσιο: Ηττήθηκε με 3-1 στο Ολίμπικο. Δέχτηκε το πρώτο γκολ σε ένα κρίσιμο χρονικά σημείο (45′), ισοφάρισε με τον Ιμόμπιλε στο 67′, όμως 4 λεπτά αργότερα, ο Κολάροφ, με εκτέλεση φάουλ, την έβαλε ξανά πίσω στο σκορ. Στο 86′, με τέρμα του Φάτζιο, διαμορφώθηκε το τελικό σκορ. Μ’ αυτόν τον τρόπο, διεκόπη το σερί των 5 διαδοχικών νικών για την ομάδα του Ινζάγκι σε όλες τις διοργανώσεις. Στην αντίστοιχη πρεμιέρα της στους ομίλους του Europa League, η Λάτσιο, παρότι δυσκολεύτηκε αρκετά, έκαμψε την αντίσταση του Απόλλωνα Λεμεσού με 2-1 στο Ολίμπικο. Την προσεχή Κυριακή, ακολουθεί η εντός έδρας αναμέτρηση με την Φιορεντίνα και εξαιτίας της ο Ινζάγκι αναμένεται να προχωρήσει σε αλλαγές στο βασικό σχήμα.

Η Λάτσιο σε 8 επίσημα ματς σε πρωτάθλημα και Ευρώπη μετρά 5 over 2,5 goals. Τα 4 από τα 6 πιο πρόσφατα  παιχνίδια της ήρθαν over 2,5 goals. Στους τελευταίους 4 αγώνες σε πρωτάθλημα και Europa League μετρά ισάριθμα over 2,5 goals. Τα 4 από τα 6 πιο πρόσφατα έληξαν με goal/goal. Σε 7 αγώνες στη Serie A η Λάτσιο έχει φέρει 4 over 2,5 goals. Στα αγωνιστικά νέα των Λατσιάλι, κόντρα στην Άιντραχτ Φρανκφούρτης επιστρέφουν οι Ράντου (μπακ-χαφ), Κορέα (μεσοεπιθετικός).