First Division A: Ντέρμπι μίσους με φαβορί το over

Στη Γκελάμκο Αρένα του Γκεντ και την όγδοη αγωνιστική της First Division A του Βελγίου η Γάνδη υποδέχεται την Κλάμπ Μπριζ στο γειτονικό ντέρμπι μίσους. Το κίνητρο είναι δεδομένο και από τις δύο ομάδες που τον τελευταίο καιρό, επιδεικνύουν συνέπεια στα over.

Η Γάνδη έπεσε θύμα μεγάλης έκπληξης την προηγούμενη αγωνιστική, καθώς ηττήθηκε εντός έδρας με 2-1 από τη Σαιντ Τρούιντεν. Αιφνιδιάστηκε από την αντίπαλό της και από το 21′ βρισκόταν πίσω στο σκορ. Έφτασε στην ισοφάριση στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου με τέρμα του Μπράουν στο 51′, ωστόσο δέκα λεπτά πριν το τέλος δέχτηκε και το δεύτερο τέρμα που έκρινε το παιχνίδι. Έπαιζε με παίκτη παραπάνω από το 86′ λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη του Μπεζούς. Η Γάνδη στις πρώτες 7 αγωνιστικές, έχει απολογισμό 4 νίκες, μία ισοπαλία και 2 ήττες και μοιράζεται την τέταρτη θέση με την Άντερλεχτ.

Η Γάνδη στα 6 τελευταία της παιχνίδια έχει φέρει 5 over και μάλιστα συνεχόμενα. Τα 5/6 πιο πρόσφατα έληξαν goal/goal. Εντός έδρας μετρά 3 over 2,5 goals και 1 over 3,5 goals. Μεταξύ άλλλων εντός έδρας μετρά 4/4 goal/goal. Διαθέτει την τρίτη καλύτερη επίθεση του πρωταθλήματος με 16 τέρματα. Παραμένει εκτός ο φορ Κβιλιτάια, επιστρέφει ο μέσος Οφόε.

Η Κλάμπ Μπριζ προελαύνει στο πρωτάθλημα με 6 νίκες και μία ισοπαλία που την έχει φέρει μόνη πρώτη στην κορυφή με δύο βαθμούς διαφορά από τη δεύτερη Γκενκ. Στο τελευταίο επικράτησε δύσκολα εντός έδρας της Λόκερεν με 2-1 με πέναλτι του Βόσεν στο όγδοο λεπτό των καθυστερήσεων και διατήρησε το απόλυτο 4/4 στην έδρα της. Μεσοβδόμαδα ξεκίνησε με το αριστερό την παρουσία της στη φάση των ομίλων του Champions League, καθώς ηττήθηκε με 1-0 από την Μπορούσια Ντόρτμουντ με τέρμα πέντε λεπτά πριν το τέλος.

Η ομάδα του Ιβάν Λέκο διαθέτει την καλύτερη επίθεση στην κατηγορία με 19 τέρματα. Στα 6 τελευταία της παιχνίδια η Κλάμπ Μπριζ έχει φέρει 4 over. Τα 4/6 πιο πρόσφατα έληξαν goal/goal. Μετρά 4 συνεχόμενα goal/goal. Εκτός έδρας σε 3 αγώνες μετρά 2 goal/goal. Μεταξύ άλλων εκτός έδρας έχει φέρει 1 over 2,5 goals και 1 over 3,5 goals. Μακροχρόνια εκτός οι μέσοι Μάτα και Νακαμπά, αμφίβολος ο φορ Ρεζάεϊ.