Ημιτελικός Σούπερ Καπ Ισπανίας: Ανοίγει ο ρυθμός στο ντέρμπι

Η Ρεάλ Μαδρίτης φιλοξενεί την συμπολίτισσα Ατλέτικο στον ημιτελικό του Σούπερ Καπ Ισπανίας, που διεξάγεται στην πρωτεύουσα της Σαουδικής Αραβίας, Ριάντ. Ντέρμπι με τα όλα του, εκτιμάται ότι θα δούμε “ανοιχτό” ματς με ρυθμό, φάσεις και γκολ.

Νοκ άουτ αγώνας, σε περίπτωση ισοπαλίας στο 90λεπτο, ακολουθεί ημίωρη παράταση και, εφόσον χρειαστεί, η διαδικασία των πέναλτι.

Στο πρωτάθλημα της La Liga: Ατλέτικο Μαδρίτης – Ρεάλ Μαδρίτης 3-1 (24/09/2023).

5 σερί νίκες η Ρεάλ Μαδρίτης

Η Ρεάλ Μαδρίτης προέρχεται από 5 σερί νίκες και αήττητο 19 αγώνων σε όλες τις διοργανώσεις (16-3-0). Το Σάββατο επικράτησε 3-1 εκτός έδρας της αδύναμης Αραντίνα και προκρίθηκε στη φάση των “16” του Κυπέλλου Ισπανίας. Δώδεκα φορές έχει κατακτήσει το Σούπερ Καπ, η τελευταία πρόπερσι που κέρδισε στον ημιτελικό την Μπαρτσελόνα (στην παράταση) και στον τελικό την Αθλέτικ Μπιλμπάο (με 2-0). Τα 7 από τα 11 τελευταία ματς της Ρεάλ Μαδρίτης εντός και εκτός συνόρων ολοκληρώθηκαν με Over 2,5. Τραυματίες είναι οι Κουρτουά (τερματοφύλακας), Αλάμπα (αμυντικός, 17 συμμετοχές), Μιλιτάο (αμυντικός, μία συμμετοχή), αμφίβολος ο Βάθκεθ (μέσος, 15 συμμετοχές/1 γκολ).

3 στα 4 Over 2,5 η Ατλέτικο Μαδρίτης

Η Ατλέτικο Μαδρίτης επιβλήθηκε 3-1 της Λούγκο το απόγευμα του περασμένου Σαββάτου και έκλεισε θέση για τις 16 καλύτερες ομάδες του Κυπέλλου Ισπανίας. Προηγήθηκε η ήττα με 4-3 από την απίθανη Τζιρόνα στο πλαίσιο του πρωταθλήματος, στο οποίο είναι πέμπτη στην κατάταξη και στο -10 από την κορυφή. Έχει να κατακτήσει το Σούπερ Καπ από το 2014, ενώ το 2020 ήταν φιναλίστ. Τα 3 από τα 4 τελευταία παιχνίδια της Ατλέτικο Μαδρίτης σε όλες τις διοργανώσεις έληξαν Over 2,5 και Goal/Goal. Παραμένουν σταθερά εκτός οι Μπάριος (μέσος, 12 συμμετοχές/1 γκολ) και Λεμάρ (μέσος, 3 συμμετοχές).