Κύπελλο Γερμανίας: Φεστιβάλ τερμάτων στο Μπορούσια Παρκ

Στο “Μπορούσια Παρκ” η Γκλάντμπαχ φιλοξενεί τη Βόλφσμπουργκ σε νοκ άουτ αγώνα για τη φάση των “16” του Κυπέλλου Γερμανίας. Το αντίστοιχο παιχνίδι για το πρωτάθλημα και στο ίδιο γήπεδο είχε πολλά τέρματα. Πιθανό να έχει και αυτό.

Σε περίπτωση ισοπαλίας στο 90λεπτο ακολουθεί ημίωρη παράταση. Αν και εκεί δεν υπάρξει νικητής, η πρόκριση θα κριθεί στη διαδικασία των πέναλτι.

4 στα 5 Over 3,5 η Γκλάντμπαχ

Η Γκλάντμπαχ νίκησε 2-1 εντός έδρας τη Χόφενχαϊμ και επέστρεψε άμεσα στις επιτυχίες μετά την ήττα στο ντέρμπι με την Ντόρτμουντ. Προηγήθηκε στο 58′, ισοφαρίστηκε στο 60′, λυτρώθηκε στο 80′. Βρίσκεται στο -2 από τις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη. Εντός έδρας μετράει 4 σερί νίκες σε όλες τις διοργανώσεις. Η Γκλάντμπαχ στον προηγούμενο γύρο του Κυπέλλου επικράτησε της Χάιντενχαϊμ με σκορ 3-1. Τα 4 από τα 5 τελευταία παιχνίδια της ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης ολοκληρώθηκαν με Over 3,5. Τραυματίες είναι οι Όμλιν (τερματοφύλακας, 2 συμμετοχές), Ιτακούρα (αμυντικός, 8 συμμετοχές/2 γκολ), αμφίβολοι οι Βάιγκλ (μέσος, 14 συμμετοχές/1 γκολ), Τσβαντσάρα (επιθετικός, 13 συμμετοχές/6 γκολ) και ο Σιεμπάτσου (επιθετικός, 10 συμμετοχές/4 γκολ).

6 σερί ήττες εκτός έδρας η Βόλφσμπουργκ

Η Βόλφσμπουργκ έχασε 3-1 ως φιλοξενούμενη από την Μπόχουμ. Αυτή ήταν η πέμπτη ήττα της στην τελευταία επτάδα του πρωταθλήματος (1-1-5). Υποχώρησε στην ένατη θέση της βαθμολογίας. Εκτός έδρας έχει κάκιστο σερί καθώς έχει χάσει 6 σερί ματς και 9 από τα 11 τελευταία (2-0-9). Η Βόλφσμπουργκ στον προηγούμενο γύρο του Κυπέλλου νίκησε τη Λειψία (1-0). Τα 4 τελευταία παιχνίδια της επιβεβαίωσαν το Over, ενώ τα 3 από αυτά ήταν και Over 3,5. Αμφίβολοι δίνονται οι Μπόρναου (αμυντικός, 7 συμμετοχές), Άρνολντ (μέσος, 13 συμμετοχές), Βίμερ (μέσος, 7 συμμετοχές), Σαρ (επιθετικός, 5 συμμετοχές).