Κύπελλο Ολλανδίας: “Ροντέο” στο Γκρόνινγκεν

Γκρόνινγκεν και Φορτούνα Σιτάρντ διασταυρώνουν τα ξίφη τους με έπαθλο το εισιτήριο για την ημιτελική φάση του φετινού Κυπέλλου Ολλανδίας. Έχει καλές πιθανότητες το υψηλό σκορ.

Νοκ άουτ αγώνας για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ολλανδίας. Σε περίπτωση ισοπαλίας στο 90λεπτο, ακολουθεί παράταση και, εφόσον χρειαστεί, η διαδικασία των πέναλτι.

5 σερί νίκες εντός έδρας η Γκρόνινγκεν

Η Γκρόνινγκεν στον προηγούμενο γύρο του Κυπέλλου κέρδισε με 2-0 την Εξέλσιορ. Στον πιο πρόσφατο αγώνα Eerste Divisie έχασε 1-0 ως φιλοξενούμενη από την Ντόρντρεχτ. Βρίσκεται στην πέμπτη θέση και διεκδικεί την παρουσία της στα πλέι οφ. Η Γκρόνινγκεν στο γήπεδό της μετράει 5 σερί νίκες, οι 4 εκ των οποίων συνδυάστηκαν με Over 2,5 και Goal/Goal. Τα 5 από τα 6 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της τελείωσαν με Over 2,5 και Goal/Goal.

Χρειάζεται συνέπεια η Φορτούνα Σιτάρντ

Η Φορτούνα Σιτάρντ στον προηγούμενο γύρο του Κυπέλλου νίκησε 2-1 ως φιλοξενούμενη την Άλμερε Σίτι. Το Σάββατο ενεπλάκη σε χορταστικό ματς με τη Χέρενφεν, το οποίο έληξε 3-3. Αήττητη στα 3 πιο πρόσφατα σε επίπεδο Eredivisie (1-2-0), αλλά χρειάζεται συνέπεια για να μπει στην οκτάδα. Τα 6 από τα 11 τελευταία ματς της Φορτούνα Σιτάρντ σε πρωτάθλημα και Κύπελλο ολοκληρώθηκαν με Over 2,5. Λείπει στο Κόπα Άφρικα ο Ντουάρτε (μέσος, 18 συμμετοχές/1 γκολ).