Κύπελλο Ισπανίας: Υψηλό σκορ στο ντέρμπι της Μαδρίτης

Η Ατλέτικο Μαδρίτης φιλοξενεί την συμπολίτισσα Ρεάλ για το Κύπελλο Ισπανίας. Αμφότερες θα τα δώσουν όλα για την πρόκριση, εκτιμάται ότι θα δούμε “ανοιχτό” ματς με υψηλό σκορ, όπως και στα 2 προηγούμενα μεταξύ τους στη σεζόν.

Νοκ άουτ αγώνας για τη φάση των “16” του Κυπέλλου. Σε περίπτωση ισοπαλίας στην κανονική διάρκεια, ακολουθεί παράταση και, εφόσον χρειαστεί, η διαδικασία των πέναλτι.

Στο πρωτάθλημα (24/09/2023): Ατλέτικο Μαδρίτης – Ρεάλ Μαδρίτης 3-1. Στο Σούπερ Καπ (10/01/20214): Ρεάλ Μαδρίτης – Ατλέτικο Μαδρίτης 5-3 (3-3 κανονικός αγώνας).

3 σερί Over 2,5 και Goal/Goal η Ατλέτικο Μαδρίτης

Η Ατλέτικο Μαδρίτης ηττήθηκε 5-3 στην παράταση από τη Ρεάλ Μαδρίτης (3-3 κανονική διάρκεια) στον ημιτελικό του Σούπερ Καπ Ισπανίας, που φιλοξενήθηκε στο Ριάντ της Σαουδικής Αραβίας. Στον προηγούμενο γύρο του Κυπέλλου επιβλήθηκε 3-1 της Λούγκο, από τη δεύτερη κατηγορία. Η Ατλέτικο Μαδρίτης προέρχεται από 3 σερί Over 2,5 και Goal/Goal σε όλες τις διοργανώσεις. Λείπει στο Copa Africa ο Μαντάβα (αμυντικός, μία συμμετοχή). Παραμένουν τραυματίες οι Μπάριος (μέσος, 12 συμμετοχές/1 γκολ) και Λεμάρ (μέσος, 3 συμμετοχές).

Βασίλισσα για 13η φορά!

Η Ρεάλ Μαδρίτης συνέτριψε 4-1 την Μπαρτσελόνα το βράδυ της περασμένης Κυριακής και κατέκτησε το Σούπερ Καπ Ισπανίας για 13η φορά στην ιστορία της. Απόλυτος πρωταγωνιστής για τη Βασίλισσα ο Βινίσιους Ζούνιορ, ο οποίος πέτυχε χατ τρικ (7′, 10′, 39′ πέναλτι). Η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι στον προηγούμενο γύρο του Κυπέλλου επιβλήθηκε με 3-1 της Αραντίνα, από την τέταρτη κατηγορία. Η Ρεάλ Μαδρίτης μετρά 3 σερί Over 2,5 και Goal/Goal, ανεξαρτήτως διοργάνωσης. Τραυματίες είναι οι Κουρτουά (τερματοφύλακας), Αλάμπα (αμυντικός, 17 συμμετοχές), Μιλιτάο (αμυντικός, μία συμμετοχή), αμφίβολος ο Βάθκεθ (μέσος, 20 συμμετοχές/1 γκολ).