Ligue 1: Φουλ επίθεση το δόγμα σε Μαρσέιγ και Στρασβούργο

Στην έβδομη … στροφή στη Ligue 1 της Γαλλίας η Μαρσέιγ φιλοξενεί στο Βελοντρόμ το Στρασβούργο σε μια κόντρα μεταξύ δύο ομάδων που έχουν κοινή φιλοσοφία, δηλαδή το επιθετικό ποδόσφαιρο.

Τα πολλά αμυντικά λάθη στοίχισαν στη Μαρσέιγ που έφυγε ηττημένη την Κυριακή το βράδυ από την έδρα της Λιόν με το βαρύ 4-2. Ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο η άμυνα της ομάδας του Γκαρσία ήταν για κλάματα, καθώς πρόλαβε να δεχτεί τρία γκολ μέσα σε μισή ώρα (51′, 60′, 74′). Λίγο πριν το τέλος έμεινε και με παίκτη λιγότερο με τον Γκαρσία μετά το τέλος του αγώνα να μην μπορεί να κρύψει την απογοήτευσή του για τα πολλά λάθη των ποδοσφαιριστών του.

Η Μαρσέιγ σε 6 ματς μετρά 6 over. Σκόραρε και στα 6 πιο πρόσφατα. Τα 4/6 πιο πρόσφατα έληξαν goal/goal. Έχει φέρει 4 over 3,5 goals, 1 over 4,5 goals και 1 over 5,5 goals. Ταυτόχρονα διαθέτει την δεύτερη καλύτερη επίθεση του πρωταθλήματος με 16 τέρματα. Παραμένει εκτός ο στόπερ Ραμί, τιμωρημένος ο στόπερ Καλέτα.

Τις επιθετικές του αρετές επιβεβαίωσε σε ένα ακόμη ματς το Στρασβούργο που επικράτησε εντός έδρας με 3-1 της Αμιάν. Παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ στο τέλος του ημιχρόνου, δεν πτοήθηκε και με αξιοζήλευτη προσπάθεια έφτασε στην ολική ανατροπή. Ήδη με το καλημέρα του δευτέρου ημιχρόνου ο Λαλά ισοφάρισε (48′) για να ακολουθήσουν στην πορεία άλλα δύο τέρματα σε διάστημα 20 λεπτών (66′, 86′). Το Στρασβούργο είναι μια ομάδα που στοχεύει στο επιθετικό ποδόσφαιρο. Μέχρι στιγμής έχει σκοράρει 9 τέρματα και η φιλοσοφία αυτή, αφήνει εκτεθειμένη την άμυνα, κάτι που το αποδεικνύει τα 8 γκολ παθητικό σε 6 ματς.

Το Στρασβούργο σε 6 αγώνες μετρά 2 over. Τα 4/6 πιο πρόσφατα που έδωσε έληξαν goal/goal. Έχει φέρει 1 over 3,5 goals και 1 over 4,5 goals. Εκτός οι Γκονζάλβες, Κονέ. Ίσως επιστρέψει ο φορ Αζόρκε.