Ligue 1: Παίζουν επιθετικά και ξεχνούν την άμυνα Λυών και Νιμ

Λυών και Νιμ αποτελούν δύο από τις πιο επιθετικές ομάδες της Ligue 1 της Γαλλίας και το γεγονός αυτό της κάνει να ξεχνούν πολλές φορές τα αμυντικά τους καθήκοντα με συνέπεια να δέχονται εύκολα γκολ.

Συντριβή υπέστη στο Παρίσι από την Παρί Σεν Ζερμέν η Λυών που ηττήθηκε με 5-0. Βρέθηκε πολύ νωρίς πίσω στο σκορ με πέναλτι του Νειμάρ (9′), ενώ στο τέλος του ημιχρόνου έμεινε και με 10 παίκτες λόγω της αποβολής με δεύτερη κίτρινη του Τουσάρτ. Το δεύτερο ημίχρονο ήταν ένας πραγματικός εφιάλτης για την ομάδα του Ζενέσιο που δεχόταν τέρμα σε κάθε φάση της Παρί Σεν Ζερμέν (61′, 66′, 69′, 74′). Η ήττα από την Παρί Σεν Ζερμέν ήταν η πρώτη για τη Λυών μετά από 4 σερί θετικά αποτελέσματα. Η Λυών παίζει αρκετά επιθετικά και έχει μία από τις καλύτερες επιθέσεις της κατηγορίας με 14 τέρματα, ωστόσο αμυντικά είναι αφελής με 12 τέρματα παθητικό.

Η Λυών σε 9 αγώνες μετρά 4 over 2,5 goals. Εντός έδρας έχει φέρει 1 over 2,5 goals, 1 over 3,5 goals, 1 over 4,5 goals και 1 over 5,5 goals. Μεταξύ άλλων εντός έδρας μετρά και 2 goal/goal. Τα 4 από τα 5 πιο πρόσφατα της Λυών ήρθαν over. Τα 3 από τα 5 πιο πρόσφατα έληξαν goal/goal. Πολλά τα προβλήματα τραυματισμών εν όψει Νιμ. Δεν θα αγωνιστούν οι Τετέ (αμυντικός), Φεκίρ (μέσος), Γκουιρί (επιθετικός), Τεριέρ (φορ). Τιμωρημένος ο Τουσάρτ (μέσος). Αμφίβολος ο αμυντικός Ράφαελ.

Εντός έδρας ισοπαλία (0-0) παραχώρησε στη Ρεμς πριν από την διακοπή η Νιμ που παρέμεινε για πέμπτη σερί αγωνιστική χωρίς νίκη. Ελάχιστες φάσεις δημιούργησε στο πρώτο μέρος, στο δεύτερο ημίχρονο έγινε πιο απειλητική χωρίς να καταφέρει να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα. Η Νιμ είναι γενικά μια ομάδα που έχει το γκολ, αν και στα τελευταία τρία παιχνίδια απέτυχε να βρεί τον δρόμο προς τα δίχτυα. Ανασταλτικά παρουσιάζει τρομερά προβλήματα και δεν είναι τυχαίο ότι διαθέτει μία από τις χειρότερες άμυνες με 16 τέρματα παθητικό.

Η Νιμ σε 9 αγώνες μετρά 5 over 2,5 goals. Εκτός έδρας έχει φέρει 3 over 2,5 goals, 2 over 3,5 goals, 2 over 4,5 goals, 2 over 5,5 goals και 1 over 6,5 goals. Μεταξύ άλλων εκτός έδρας μετρά και 3 goal/goal. Τα 2 από τα 5 πιο πρόσφατα της Νιμ ήρθαν over και goal/goal. Παραμένει αμφίβολος ο Σουρζάζ (γκολκίπερ). Μακροχρόνια εκτός ο μέσος Βαλντίβια.