Με παράδοση στα μεγάλα σκορ η Μπόλεσλαβ με την Όλομουτς

Στη δεύτερη στροφή της 1.Liga της Τσεχίας η Μλάντα Μπόλεσλαβ απόψε αντιμετωπίζει τη Σίγκμα Όλομουτς σε ένα ματς που ευνοεί το ανοικτό σκορ.

Οι γηπεδούχοι μετά από μια απογοητευτική περσινή σεζόν όπου είχαν τερματίσει στην ένατη θέση μόλις 4 βαθμούς πάνω από τη ζώνη υποβιβασμού, δεν ξεκίνησαν με το δεξί ούτε και φέτος. Στην πρεμιέρα γνώρισαν την ήττα στην έδρα της Ζλιν με 3-2 και ενώ έδειξαν ζεστοί μπροστά, στα μετόπισθεν παρουσίασαν αρκετά προβλήματα. Είχαν καταφέρει μέχρι τα μισά του δευτέρου ημιχρόνου να προηγούνται με 0-2 αλλά από εκείνο το σημείο και μετά έπαθαν μπλακάουτ με αποτέλεσμα να δεχτούν 3 τέρματα σε 25 λεπτά και να χάσουν τον αγώνα.

Απόψε θα προσπαθήσουν να αντιδράσουν και να πάρουν τους πρώτους πόντους της χρονιάς. Θα στηριχθούν στην επιθετική τους γραμμή όπως συνηθίζουν παραδοσιακά να κάνουν με τη συγκεκριμένη αντίπαλο.

Η Όλομουτς από την πλευρά της μπήκε και αυτή με πολύ άσχημο τρόπο στις φετινές της υποχρεώσεις γνωρίζοντας την εντός έδρας συντριβή στην πρεμιέρα από τη Σλάβια με 0-3. Στο αμυντικό κομμάτι εμφάνισε τεράστια κενά και δεν μπόρεσε σε καμιά περίπτωση να κοντράρει την αντίπαλο της. Στην περσινή σεζόν αποτέλεσε την ευχάριστη έκπληξη του πρωταθλήματος τερματίζοντας στην τέταρτη θέση και κερδίζοντας ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Θέλει να συνεχίσει στον ίδιο ρυθμό και φέτος κι έτσι απόψε θα παραταχθεί με στόχο την αντίδραση και τους πρώτους βαθμούς στη σεζόν. Μπορεί να βρει δίχτυα απέναντι στην ευάλωτη άμυνα της Μπόλεσλαβ αλλά στα μετόπισθεν θα περάσει δύσκολες στιγμές. Η παράδοση μεταξύ τους τα τελευταία χρόνια ανεξαρτήτως έδρας γράφει 7 στα 8 over και 4 συνεχόμενα goal/goal & over μέσα στο γήπεδό της Μπόλεσλαβ. Αναμένεται ακόμη ένα ανοικτό ματς.