OBOS-Ligaen Νορβηγίας: Γκολ και θέαμα στο ντέρμπι κορυφής

Κόνγκσβινγκερ Γιοακίμ Χόλταν

Το ντέρμπι κορυφής ανάμεσα στη Κόνγκσβινγκερ και τη Φρέντρικσταντ δεσπόζει στο πρόγραμμα της εικοστής αγωνιστικής της OBOS-Ligaen Νορβηγίας. Πιθανότατα να δούμε ματς με μπόλικο θέαμα και γκολ.

Στον πρώτο γύρο: Φρέντρικσταντ – Κόνγκσβινγκερ 1-1 (09/07).

4 σερί εντός έδρας Over 2,5 η Κόνγκσβινγκερ

Η Κόνγκσβινγκερ αναδείχθηκε ισόπαλη 3-3 εκτός έδρας με τη Σόγκνταλ σε ένα χορταστικό ματς με εναλλαγές στο σκορ. Στο 6′ κέρδιζε 0-1, στο 70′ έχανε 3-1, στο 72′ μείωσε σε 3-2 και στο 77′ ισοφάρισε στο τελικό 3-3. Η απώλεια των δύο βαθμών έδωσε στην αποψινή της αντίπαλο την ευκαιρία να την “πιάσει” στην κορυφή και στους 38 βαθμούς.

Η Κόνγκσβινγκερ εντός έδρας είναι δυνατή με ρεκόρ 7 νίκες και 2 ήττες. Έχει τη δεύτερη καλύτερη επίθεση της OBOS-Ligaen Νορβηγίας με 35 γκολ ενεργητικό και 4 σερί over 2,5 goals. Τα 3 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της στην κατηγορία εκτός από Over 2,5 ήταν και Goal/Goal.

Καλύτερη άμυνα η Φρέντρικσταντ

Η Φρέντρικσταντ συνέτριψε 4-1 εντός έδρας την Κρίστιανσουντ, επιστρέφοντας στις επιτυχίες και βρέθηκε στην κορυφή της βαθμολογίας παρέα με την τωρινή της αντίπαλο. Στο ημίχρονο το σκορ ήταν ισόπαλο 1-1. Έπαιζε με παίκτη παραπάνω από το 12′, γεγονός που εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο στο δεύτερο 45λεπτο όπου σκόραρε άλλες τρεις φορές (55′, 61′, 85′).

Η Φρέντρικσταντ έχει μόνο μία ήττα σε 19 αγώνες (10-8-1) και την καλύτερη άμυνα του πρωταθλήματος με 12 τέρματα παθητικό. Τα 3 από τα 5 τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της στην OBOS-Ligaen Νορβηγίας τελείωσαν με Over 2,5 και Goal/Goal.