Premier League: Ανοικτό παιχνίδι για Λέστερ & Γουέστ Μπρομ

Γουέστ Μπρομ Λέστερ

Ενδιαφέρον παιχνίδι διεξάγεται στο Κινγκ Πάουερ Στάντιουμ ανάμεσα στη Λέστερ και τη Γουέστ Μπρομ στο πλαίσιο της 32ης αγωνιστικής της Premier League Αγγλίας. Η ψυχολογία της Λέστερ βρίσκεται στα ύψη μετά την πρόκριση στον τελικό Κυπέλλου. Η Γουέστ Μπρομ διανύει καλό φεγγάρι και χρειάζεται βαθμούς προκειμένου να διατηρήσει ζωντανές τις ελπίδες της για παραμονή. Το περιμένουμε αμφίρροπο, πολύ πιθανό το over 2,5 goals.

Τρίτη καλύτερη επίθεση στην Premier League η Λέστερ

Η Λέστερ νίκησε 1-0 τη Σαουθάμπτον στον ημιτελικό κι έκλεισε θέση στον τελικό Κυπέλλου με την Τσέλσι (15/5) για πρώτη φορά μετά το 1969. Το “χρυσό” γκολ για την ομάδα του Μπρένταν Ρότζερς πέτυχε στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου ο Ιχεανάτσο. Στο τελευταίο χρονικά παιχνίδι της στο πρωτάθλημα (11/4) άργησε να πάρει μπρος στην έδρα της Γουέστ Χαμ και υπέστη μια ήττα (3-2) που την μπλέκει σε περιπέτειες, όσον αφορά την παρουσία της στην τετράδα (+2). Βρέθηκε με 3 γκολ στην πλάτη (29′, 44′, 48′) και αφυπνίστηκε στο τελευταίο 20λεπτο, όταν και σκοραρε δις (70′, 91′). Η Λέστερ σκόραρε στα 5 από τα 6 πιο πρόσφατα ματς πρωταθλήματος. Την τρίτη καλύτερη επίθεση στην Premier League διαθέτει αυτή τη στιγμή η Λέστερ με τα 55 γκολ που έχει στο ενεργητικό της η ομάδα του Μπρένταν Ρότζερς.

Η Λέστερ σε 31 αγώνες στην Premier League μετράει 18 over 2,5 goals. Εντός έδρας έχει φέρει 9 over 2,5 goals και 6 over 3,5 goals. Τα 4 από τα 6 πιο πρόσφατα παιχνίδια της ανεξαρτήτως έδρας στο πρωτάθλημα έληξαν over 2,5 goals. Επίσης, με over 2,5 goals ολοκληρώθηκαν τα 4 από τα 5 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της στην Premier League. Παραμένουν σταθερά εκτός οι Μόργκαν (στόπερ, 3 συμμετοχές), Τζάστιν (μπακ, 23 συμμετοχές/2 γκολ) και Μπαρνς (εξτρέμ, 25 συμμετοχές/9 γκολ).

Χειρότερη άμυνα στην Premier League η Γουέστ Μπρομ

Η Γουέστ Μπρομ ξεπάστρεψε με 3-0 τη Σαουθάμπτον εντός έδρας και διατήρησε ακέραιες τις ελπίδες της στη μάχη της παραμονής, βρισκόμενη στο -9 από την ασφαλής 17η θέση. Η ομάδα του Σαμ Αλαρντάις ήταν ανώτερη από την αντίπαλό της ειδικά στο πρώτο ημίχρονο και έφτασε σχετικά άνετα στη δεύτερη σερί νίκη στην Premier League. Υπενθυμίζεται ότι είχε προηγηθεί το τεράστιο εκτός έδρας τρίποντο στο Στάμφορντ Μπριτζ επί της Τσέλσι με το ασύλληπτο 5-2. Η Γουέστ Μπρομ βρήκε δίχτυα στα 3 από τα 6 τελευταία παιχνίδια πρωταθλήματος. Τη χειρότερη άμυνα στην Premier League διαθέτει αυτή τη στιγμή η Γουέστ Μπρομ με τα 59 γκολ που έχει στο παθητικό της η ομάδα του Σαμ Αλαρντάις.

Η Γουέστ Μπρομ σε 31 αγώνες στην Premier League μετράει 15 over 2,5 goals. Εκτός έδρας έχει φέρει 6 over 2,5 goals και 3 over 3,5 goals. Τα 3 από τα 6 τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της στο πρωτάθλημα έληξαν over 2,5 goals. Τραυματίας ο Ιβάνοβιτς (στόπερ, 13 συμμετοχές).