Premier League: Ευάλωτες στην άμυνα Έβερτον και Φούλαμ

Στο Γκούντισον Παρκ η Έβερτον υποδέχεται την Φούλαμ για την έβδομη αγωνιστικής της Premier League με τις δύο ομάδες από την εκκίνηση της σεζόν να εμφανίζουν αρκετές αμυντικές αδυναμίες. Το γεγονός αυτό οδηγεί σε ανοιχτό ματς με εκατέρωθεν γκολ.

Για ένα ημίχρονο κατάφερε και άντεξε η Έβερτον στο Έμιρεϊτς, στο δεύτερο ημίχρονο πλήρωσε τα λάθη της και μέσα σε διάστημα τριών λεπτών (56′, 59′) τελείωσε το παιχνίδι υπέρ της Άρσεναλ (2-0). Στο πρώτο μέρος η ομάδα του Μάρκο Σίλβα φάνηκε ανταγωνιστική, δημιούργησε ευκαιρίες και θα μπορούσε να σκοράρει. Στο δεύτερο ημίχρονο είχε δύο καλές ευκαιρίες με Ριτσάρλισον και Τοσούν, χωρίς να τις μετουσιώσει σε γκολ με την Έβερτον να παραμένει χωρίς νίκη μέσα στην έδρα της Άρσεναλ από το 1996.

Η Έβερτον σε 6 ματς μετρά 4 over. Δέχθηκε γκολ σε όλα. Έχει φέρει 1 over 2,5 goals και 3 over 3,5 goals. Εντός έδρας μετρά 2 over 2,5 goals και 1 over 3,5 goals. Μεταξύ άλλων ως γηπεδούχος μετρά 3 goal/goal. Διαθέτει μία από τις χειρότερες άμυνες με 11 τέρματα παθητικό. Αμφίβολοι οι Κόουλμαν (μπακ), Μίνα (στόπερ), Γιαγκέλκα (στόπερ), Αντρέ Γκόμες (χαφ).

Παρότι ο Σλάβισα Γιοκάνοβιτς προχώρησε σε εκτεταμένο ροτέισον η Φούλαμ πήρε την πρόκριση μεσοβδόμαδα με 3-1 στο λονδρέζικο ντέρμπι με τη Μίλγουολ. Εύκολη νίκη και δίκαιη πρόκριση, είχε αρκετές ευκαιρίες για γκολ, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο θα μπορούσε να σκοράρει τουλάχιστον άλλα δύο ή τρία τέρματα. Στο πρωτάθλημα προέρχεται από εντός έδρας ισοπαλία με την Γουότφορντ (1-1) σε ματς που βρέθηκε μόλις στο 2′ πίσω στο σκορ, ήταν καλή στο δεύτερο μέρος και ισοφάρισε με τον Μίτροβιτς (78′) με τον Σέρβο να έχει και δοκάρι στις καθυστερήσεις για το 2-1.

Η Φούλαμ έχει πολλά προβλήματα στην άμυνα και δεν είναι τυχαίο ότι διαθέτει την δεύτερη χειρότερη με 13 τέρματα παθητικό. Σε 6 αγώνες μετρά 4 over. Δέχθηκε γκολ σε όλα. Έχει φέρει 1 over 2,5 goals, 2 over 3,5 goals και 1 over 5,5 goals. Μεταξύ άλλων εκτός έδρας μετρά 2 goal/goal, 3 over 2,5 goals και 2 over 3,5 goals. Αμφίβολος ο αμυντικός Άλφι Μόσον.