Super League: Επιθετικές ομάδες Λουκέρνη και Σιόν

Στην ένατη … στροφή της Super League της Ελβετίας η Λουκέρνη υποδέχεται τη Σιόν σε ένα ματς μεταξύ δύο ομάδων που κύριο χαρακτηριστικό τους είναι το επιθετικό ποδόσφαιρο.

Την δεύτερη συνεχόμενη ήττα της υπέστη η Λουκέρνη αυτή τη φορά από την Βασιλεία (2-1). Δέχθηκε δύο γκολ σε κρίσιμα χρονικά σημεία του παιχνιδιού (33′, 79′) και το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει με πέναλτι του Ελέκε (90′). Στα 6 τελευταία της ματς η Λουκέρνη μετρά 3 νίκες και 3 ήττες. Παραμένει χωρίς ισοπαλία στο πρωτάθλημα.

Η Λουκέρνη σε 8 ματς μετρά 5 over. Σκόραρε στα 5/6 πιο πρόσφατα. Τα 4/6 πιο πρόσφατα έληξαν goal/goal. Εντός έδρας η Λουκέρνη έχει φέρει 3 over 2,5 goals και 2 over 3,5 goals. Μεταξύ άλλων μετρά 3 goal/goal και τέσσερα σερί εντός έδρας over. Η άμυνά της είναι αρκετά ευάλωτη και έχει δεχθεί 13 τέρματα σε 8 ματς. Επιθετικά είναι αξιόπιστη με 11 γκολ. Δεν αντιμετωπίζει αγωνιστικά προβλήματα.

Τις κακές εμφανίσεις συνέχισε την Πέμπτη το βράδυ η Σιόν με αποτέλεσμα να ηττηθεί εντός έδρας με 2-1 από την Ζυρίχη. Έφτασε πάντως πολύ κοντά να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας, όμως στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων δέχθηκε το γκολ που έκρινε το αποτέλεσμα. Πέμπτη σερί ήττα στα 6 τελευταία για την ομάδα του Μουράτ Γιακίν που παραμένει ουραγός στο πρωτάθλημα.

Η Σιόν στα 6 πιο πρόσφατα μετρά ισάριθμα over. Σκόραρε στα 5/6 πιο πρόσφατα. Τα 4/6 πιο πρόσφατα έληξαν goal/goal. Εκτός έδρας έχει φέρει 4 over 2,5 goals και 3 over 3,5 goals. Μεταξύ άλλων μετρά και 4 goal/goal. Διαθέτει την δεύτερη χειρότερη άμυνα με 18 τέρματα παθητικό. Δεν αντιμετωπίζει προβλήματα απουσιών.