Βρήκε την υγεία της και το δρόμο προς τα δίχτυα η Σεβίλλη

Σεβίλλη Γκόμες Ισπανία Πριμέρα La Liga

Με τις πρόσφατες εξελίξεις στο ευρωπαϊκό ποδόσφαιρο, που αφορούν στη δημιουργία της European Super League, η Σεβίλλη θα μπορούσε να είχε βρεθεί… μόνη της στην κούρσα του τίτλου στην Ισπανία.

Οι άλλες 3 διεκδικήτριες (Ατλέτικο, Ρεάλ, Μπαρτσελόνα) ήταν μεταξύ των ιδρυτικών μελών της κλειστής λίγκας, και βρέθηκαν αντιμέτωπες με κυρώσεις τόσο από την UEFA, όσο και από την ισπανική λίγκα, αν και όπως όλα δείχνουν το εγχείρημα της Super League “παγώνει”, μετά τις αντιδράσεις από όλες τις πλευρές. Πάντως, τη Σεβίλλη όλα αυτά δεν την αγγίζουν: συνεχίζει να δίνει τη μάχη της σαν να μην έχει συμβεί τίποτα.

Οι Σεβιγιάνοι, μετά τον αποκλεισμό τους από την Ντόρτμουντ στο Champions League, μοιάζουν να έχουν ξαναβρεί τον καλό τους εαυτό, καθώς τον τελευταίο μήνα μετρούν 5 νίκες σε 6 αγώνες. Μάλιστα, οι 2 τελευταίες νίκες ήταν θεαματικές: 4-3 στην έδρα της Θέλτα και 2-1 στην έδρα της Ρεάλ Σοσιεδάδ – και τα 2 παιχνίδια ήταν ήδη over 2,5 goals πριν τη συμπλήρωση 25 λεπτών αγώνα!

Ευάλωτη στην άμυνα η Λεβάντε

Απόψε η Σεβίλλη δοκιμάζεται στην έδρα της Λεβάντε, και η αποστολή της δεν είναι εύκολη. Οι γηπεδούχοι είναι ασταθείς, όμως στην καλή τους μέρα μπορούν να βάλουν δύσκολα σε κάθε αντίπαλο. Κι αυτό μάλλον θα το θυμούνται στη Σεβίλλη από το ματς του πρώτου γύρου, όταν χρειάστηκε ένα γκολ του Εν Νεσίρι στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων για να αποφύγουν το στραβοπάτημα και να επικρατήσουν με 1-0 στην έδρα τους.

Απόψε πιστεύουμε πως το ματς θα είναι τελείως διαφορετικό. Οι αδυναμίες της Λεβάντε στην άμυνα φάνηκαν στο εμφατικό 1-5 με το οποίο συνετρίβη από τη Βιγιαρεάλ το περασμένο Σάββατο, και τις αδυναμίες αυτές μπορεί (και πρέπει) να εκμεταλλευθεί και η Σεβίλλη, τώρα που βρήκε τον καλό της εαυτό και σκοράρει ακατάπαυστα (έχει πετύχει γκολ στα 8 τελευταία παιχνίδια της). Αυτή τη φορά, βλέπουμε καλές προοπτικές για ένα ματς με αρκετά γκολ.